Cookie- og Privatlivspolitik
Oscar-vinderne 2018

Oscar-vinderne 2018

Romantisk fantasy-drama sejrer

Stem op!
43
Stem ned!
0
(reset)

The Shape of Water, der er aktuel i de danske biografer, blev den store vinder ved den 90. uddeling af Oscar-priserne, der traditionen tro fandt sted i Dolby Theatre i Los Angeles. Filmen blev topscorer med fire priser ud af 13 nomineringer, og to af dem var "de helt tunge".

Priserne for Bedste film og Bedste instruktion gik begge til fantasy-dramaet om det uventede forhold mellem et undervandsvæsen og en stum kvinde, og mexicanske Guillermo del Toro gav to glimrende taler i en ellers ret ubemærkelsesværdig uddeling.

Samtlige skuespillerpriser gik til favoritterne, og kun på manuskriptsiden overraskede gyser-komedien Get Out en smule med prisen for Bedste originale manus.

Desværre blev det ikke til nogen statuetter til de danske kandidater, hvor både fotografen Dan Laustsen (The Shape of Water), skuespilleren Claes Bang (The Square) og instruktøren Steen Johannessen (De sidste mænd i Aleppo) måtte gå tomhændede hjem.

Oscar-vinderne 2018:

Bedste film
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Shape of Water
Lady Bird
Get Out
Dunkirk
Call Me By Your Name
The Post
Darkest Hour
Phantom Thread

Bedste instruktion
Guillermo del Toro (’The Shape of Water’)
Paul Thomas Anderson (‘Den skjulte tråd’)
Greta Gerwig (’Lady Bird’)
Christopher Nolan (’Dunkirk’)
Jordan Peele (’Get Out’)

Bedste kvindelige skuespiller
Frances McDormand (’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’)
Saoirse Ronan (’Lady Bird’)
Sally Hawkins (’The Shape of Water’)
Margot Robbie (’I, Tonya’)
Meryl Streep (’The Post’)

Bedste mandlige skuespiller
Gary Oldman (’Darkest Hour’)
Timothée Chalamet (’Call Me By Your Name’)
Daniel Day-Lewis (’Phantom Thread’)
Denzel Washington (‘Roman J. Israel, Esq’)
Daniel Kaluuya (’Get Out’)

Bedste kvindelige birolle
Allison Janney (’I, Tonya’)
Laurie Metcalf (’Lady Bird’)
Leslie Manville (‘Den skjulte tråd’)
Mary J. Blige (’Mudbound’)
Octavia Spencer (’The Shape of Water’)

Bedste mandlige birolle
Sam Rockwell (’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’)
Willem Dafoe (’The Florida Project’)
Woody Harrelson (’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’)
Christopher Plummer (’All the Money in the World’)
Richard Jenkins (’The Shape of Water’)

Bedste ikke-engelsksprogede film
’The Square’ (Sverige)
’On Body And Soul (Ungarn)
’A Fantastic Woman’ (Chile)
’Loveless’ (Rusland)
’The Insult’ (Libanon)

Bedste fotografering
’Blade Runner 2049’ (Roger Deakins)
’The Shape of Water’ (Dan Laustsen)
’Dunkirk’ (Hoyte van Hoytema)
’Mudbound’ (Rachel Morrison)
’Darkest Hour’ (Bruno Delbonnel)

Bedste klipning
’Dunkirk’
’The Shape of Water’
’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
’Baby Driver’
’I, Tonya’

Bedste lydredigering
’Dunkirk’
’The Shape of Water’
’Blade Runner 2049’
’Baby Driver’
’Star Wars: The Last Jedi’

Bedste lydmiks
’Dunkirk’
’The Shape of Water’
’Blade Runner 2049’
’Baby Driver’
’Star Wars: The Last Jedi’

Bedste visuelle effekter
’Abernes planet: Opgøret’
’Blade Runner 2049’
’Guardians of the Galaxy Vol. 2′
’Star Wars: The Last Jedi’
’Kong: Skull Island’

Bedste dokumentarfilm
’Abacus’
’Icarus’
’Faces Places’
’Last Men in Aleppo’
’Strong Island’

Bedste korte dokumentar
‘Edith+Eddie’
‘Heaven Is a Traffic Jam on the 405’
‘Heroin(e)’
‘Knife Skills’
‘Traffic Stop’

Bedste kortfilm
‘DeKalb Elementary’
‘The Eleven O’Clock’
‘My Nephew Emmett’
‘The Silent Child’
‘Watu Wote/All of Us’

Bedste makeup og hår
’Darkest Hour’
’Victoria & Abdul
’Wonder’

Bedste originale manuskript
’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
’Get Out’
’Lady Bird’
’The Big Sick’
’The Shape of Water’

Bedste adapterede manuskript
’Call Me By Your Name’
’Mudbound’
’Molly’s Game’
’The Disaster Artist’
’Logan’

Bedste kostumedesign
’Den skjulte tråd’
’Beauty and the Beast’
’Victoria & Abdul’
’Darkest Hour’
’The Shape of Water’

Bedste originale sang
’Remember Me’ ('Coco')
’Stand Up for Something’ ('Marshall')
’This Is Me’ ('The Greatest Showman')
’Mighty River’ ('Mudbound')
’Mystery of Love’ ('Call Me By Your Name')

Bedste originale score
’The Shape of Water’ (Alexandre Desplat)
’Dunkirk’ (Hans Zimmer)
’Star Wars: The Last Jedi’ (John Williams)
’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ (Carter Burwell)
’Phantom Thread’ (Jonny Greenwood)

Bedste production design
’The Shape of Water’
’Blade Runner 2049’
’Beauty and the Beast’
’Dunkirk’
‘Darkest Hour’

Bedste animationsfilm
’Coco’
’The Breadwinner’
’Loving Vincent’
’The Boss Baby’
’Ferdinand’

Bedste korte animationsfilm
‘Dear Basketball’
‘Garden Party’
‘Lou’
‘Negative Space’
‘Revolting Rhymes’

Kunne du lide nyheden? Giv den noget kærlighed!
SKRIV DIN EGEN ANMELDELSE
Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

Nyeste brugerkommentarer

Toniuser/1306483
Toniuser/1306483

Og Nikolajs Mor Anne Mari Lie var også skuespiller (3 film) ud over at være forfatter og fotomodel.

1 time siden
Jesper

Julius har næsten allerede sagt det hele, men Fukunaga er en af de få der virkeligt kan komme med noget spændende i Bond universet.

4 timer siden
Anne-Marie

Max Irons er ganske rigtigt søn af Jeremy Irons - men hans mor Sinead Cusack er også skuespiller - ligesom hendes forældre og søskende - - osv.

5 timer siden
Jacob

Jeg havde virkelig set frem til at Danny Boyle skulle løfte opgaven, og det er utroligt hvor tit en instruktør må forlade et projekt pga.

7 timer siden
Nilsuser/669373
Nilsuser/669373

Nå, nå, skal vi nu ikke lige give den en chance :)

8 timer siden

Aktive debatter