8 nye film du kan se i biografen denne uge

Skynd dig i biografen
Dust Bunny
(© Another World Entertainment)

Du kan godt glæde dig til denne uges nye premierefilm i biografen. Der venter nemlig hele otte af slagsen i mange forskellige genrer.

Det betyder alt fra musikfilm til familiefilm, fra animationsfilm til en Mads Mikkelsen-film og fra kampsportsfilm til en film i smuk sort/hvid.

Vi har ikke inkluderet særvisninger, events og temaaftener i denne oversigt, men du kan finde det fulde overblik over alle visninger her.

Herunder er et overblik over de 8 premierefilm i uge 19:

Billie Eilish - Hit Me Hard and Soft: The Tour - biografpremiere den 7. maj

Med ni Grammy-priser og to Oscar-statuetter i bagagen er Billie Eilish uden tvivl en af de mest berømte og succesrige musikere i sin generation - og også en af de mest streamede kunstnere i verden.

Derfor har musikeren og sangeren selvfølgelig også brug for en speciel koncertfilmsoplevelse i biografen. Billie Eilish har således allieret sig med ingen ringere end James Cameron… og så er filmen naturligvis i 3D.

Det er Camerons første film i 16 år, der IKKE er en Avatar-film.

Dragens vogter - biografpremiere den 7. maj

Drager er populære i animationsfilm for tiden. Vi har bl.a. fået tre Sådan træner du din drage-film, Disneys Raya og den sidste drage og Netflix’ 'Min fars drage'. Nu kan 'Dragens vogter' føjes til listen.

Historien foregår i det antikke Kina, hvor det afsløres, at drager og mennesker engang levede i harmoni. Det ændrede sig sidenhen, hvorfor drager nu holdes indespærret. 

Vi følger nu pigen Ping, som bliver venner med den tilfangetagne drage Danzi og derefter bliver beskytter af et drageæg.

For at redde dragerne fra udryddelse må hun bringe ægget til livets magiske vand, hvor det kan klække.

Dust Bunny - biografpremiere den 7. maj

Der er et monster under Auroras seng. Det kommer frem hver nat, når nogen træder på gulvet. Men ingen tror på hende.

Uden andre til at hjælpe sig sætter Aurora nu sin lid til sin mystiske nabo, der spilles af Mads Mikkelsen. Han tager imod tilbuddet om at få bugt med monstret, men det er naturligvis lettere sagt end gjort.

'Dust Bunny' kan nok bedst beskrives som en John Wick-film, der er kørt af sporet og endt i et barns mareridtsagtige fantasiverden.

Fårbrydelsen - biografpremiere den 7. maj

Der venter et ulendt eventyr i biograferne med Hugh Jackman i front.

Han spiller fårehyrden George, der læser detektivromaner højt for sine elskede får. Da en mystisk hændelse imidlertid forstyrrer livet på gården, indser fårene, at de må blive detektiver og selv løse mysteriet.

Filmen vises både med danske stemmer og original tale.

Iron Maiden: Burning Ambition - biografpremiere den 7. maj

Det legendariske heavyband Iron Maidens 50-årige historie fortælles nu på det store lærred med bl.a. interviews med bandet, Paul Di'Annos sidste samtale, kendte gæsters indsigter og sjældne optagelser.

Filmen fortæller, hvordan Iron Maiden har været med til at forme en kulturel bevægelse og udfordre traditionelle opfattelser af rockmusik og heavy metals bredere samfundsmæssige og kulturelle betydning.

Udover bandet selv, så interviewes bl.a. også Javier Bardem, den danske Metallica-trommeslager Lars Ulrich og Chuck D.

Mortal Kombat II - biografpremiere den 7. maj

Endelig kommer det nye og brutale kapitel i den populære spilsserie af samme navn i biografen.

Her skal et hold af kampmestre, der inkluderer selveste Johnny Cage, kæmpe i det ultimative, nådesløse og blodige opgør for at besejre Shao Kahns mørke styre. 

Instruktør Simon McQuoid vender tilbage for at stå i spidsen for efterfølgeren til sin eksplosive filmdebut fra 2021. 

Udover Karl Urban som Johnny Cage, besættes rollerne af bl.a. Tadanobu Asano som Lord Raiden, Joe Taslim som Bi-Han og Hiroyuki Sanada som Hanzo Hasashi aka Scorpion. 

Værn - biografpremiere den 7. maj

Vi befinder os med 'Værn' i det sydlige Sverige i begyndelsen af 70'erne, hvor den kolde krig bølger løs i verden. 

Påvirket af de stærke billeder i brochuren 'Hvis krigen kommer', begynder landarbejderen Karl-Göran Persson at befæste sit hus. 

Gennem år med indsamling af skrotmetal forvandler han det til en fæstning, der skal beskytte ham og hans naboer, når fjenden angriber.

Filmen er skudt i slående sort-hvide billeder og har skuespillerlegenden Denis Lavant i hovedrollen.

Aftenvagt - biografpremiere den 7. maj

Fortalt intenst følger manuskriptforfatter og instruktør Petra Volpes 'Aftenvagt' en dag - eller rettere sagt nat - i Florias liv.

Hun er en sygeplejerske, der arbejder nattevagt på den kirurgiske afdeling på et schweizisk hospital.

Hendes nat bliver gradvist mere og mere presset, da en kollega melder sig syg, hvilket betyder, at hun, én anden sygeplejerske og en praktikant må tage sig af de mange patienter på afdelingen.

Nyeste film i biografen