Cookie- og Privatlivspolitik
Se listen: Bodil-nomineringer 2021

Se listen: Bodil-nomineringer 2021

De danske filmkritikeres pris

Stem op!
11
Stem ned!
0
(reset)

I dag er de nominerede til årets Bodil-statuetter blevet afsløret. Der er tale om filmkritikernes årlige priser, der gives til det bedste fra både ind- og udland, og selvom året har været mildest talt omvæltende for branchen, er der masser af gode titler, der kæmper om hæderen.

Bl.a. skal Thomas Vinterbergs Druk, Anders Thomas Jensens Retfærdighedens ryttere, Anders Ølholm og Frederik Louis Hviids Shorta, Malou Reymanns En helt almindelig familie og Christina Rosendahls Vores mand i Amerika dyste om hovedprisen for Bedste danske film.

Læs også: Vinderne af Robert-prisen 2021

Afsløringen af årets Bodil-statuetter er på grund af de nuværende restriktioner rykket til lørdag den 8. maj ved et corona-venligt gallashow på Folketeatret med skuespiller og musiker Emma Sehested Høeg som vært.

 

Bodil-nomineringer 2021:

Bedste danske film

Druk (Thomas Vinterberg)

En helt almindelig familie (Malou Reymann)

Retfærdighedens ryttere (Anders Thomas Jensen)

Shorta (Anders Ølholm og Frederik Louis Hviid)

Vores mand i Amerika (Christina Rosendahl)

 

Bedste kvindelige hovedrolle

Amanda Collin (Undtagelsen)

Danica Curcic (Undtagelsen)

Kaya Toft Loholt (En helt almindelig familie)

Sandra Guldberg Kampp (Kød & blod)

Trine Dyrholm (Erna i krig)

 

Bedste mandlige hovedrolle

Jacob Lohmann (Shorta)

Mads Mikkelsen (Druk)

Mikkel Boe Følsgaard (En helt almindelig familie)

Simon Sears (Shorta)

Ulrich Thomsen (Vores mand i Amerika)

 

Bedste kvindelige birolle

Andrea Heick Gadeberg (Retfærdighedens ryttere)

Karen-Lise Mynster (Lille sommerfugl)

Lene Maria Christensen (Undtagelsen)

Sidse Babett Knudsen (Kød & blod)

Sidse Babett Knudsen (Undtagelsen)

 

Bedste mandlige birolle

Lars Brygmann (Retfærdighedens ryttere)

Lars Ranthe (Druk)

Magnus Millang (Druk)

Nikolaj Lie Kaas (Retfærdighedens ryttere)

Thomas Bo Larsen (Druk)

 

Bedste amerikanske film

Jojo Rabbit (Taika Waititi)

The Lighthouse (Robert Eggers)

Little Women (Greta Gerwig)

Mank (David Fincher)

The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

 

Bedste ikke-amerikanske film

1917 (Sam Mendes)

Les Misérables (Ladj Ly)

Officer og spion (Roman Polanski)

Portræt af en kvinde i flammer (Céline Sciamma)

Til Sama (Waad al-Kateab og Edward Watts)

 

Bedste dokumentarfilm

The Cave (Feras Fayyad)

En splittet familie (Mira Jargil)

I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die (Eva Marie Rødbro)

Rejsen til Utopia (Erlend E. Mo)

Undertrykkelsens sang (Estephan Wagner og Marianne Hougen-Moraga)

 

Arbejdernes Landsbank Talentprisen

Besir Zeciri, skuespiller (Kød & blod)

Carla Philip Røder, skuespiller (Kød & blod)

Frederik Louis Hviid og Anders Ølholm, instruktører (Shorta)

Gigis, animationskollektiv (Blokhavn)

Malou Reymann, instruktør (En helt almindelig familie)

Ud over de ovenstående kategorier uddeles også priser for ’Bedste manuskript’, Bedste fotograf’, ’Æres-Bodil’, ’Sær-Bodil’ og Henning Bahs-prisen, der går til en scenograf.

Kunne du lide nyheden? Giv den noget kærlighed!
SKRIV DIN EGEN ANMELDELSE
Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

Nyeste brugerkommentarer

Wayne

Godt at høre - og herligt at alle maskiner er ved at være i gang igen.

Jeg glædrer mig til at høre mere om det :-)

11 timer siden
Daniel Bentien

Hej Wayne

12 timer siden
Wayne

Trist at det som altid bare skal være et københavner anliggende med disse gratis forestillinger.

13 timer siden
Jimmy

Tina og Jeff?? Er det Boris og Ivans børn?? hahaha...
Held og lykke.. de kan alligevel ikke slå KRUMMERNE og KRUMMERNE 2..

2 dage siden
Michael

Hold fingrene fra James Bond.
Lad nu vær med at ødelægge en så lang filmhistorie.

6 dage siden