'Olsen-banden går i krig' er den, hvor Egon bindes fast til rådhusuret i København.
Egon Olsens plan går i denne den tiende film ud på at få fat i penge, som illegalt findes hos nogle kapitalstærke forretningsfolk, politikere og EF-bureaukrater, der har planer om at omdanne Danmark til et tysk ferieområde.
Direktør Bang-Johansen opdager dog, hvad banden har for. Han sender derfor sin skånselsløse dræber Bøffen af sted for at gøre det af med Egon.
For mig har det altid været en af de bedste i rækken, skide godt Olsen banden .
Rigtig vellykket film, der hvor de hænger i uret over Rådhuspladsen er genial. Nok den sidste olsen bande film hvor det er rigtigt godt, - den næste var der ikke så meget ved.
...som Olsenbanden Deruda'. Dvs. et sindrigt plot, der involverer EF og mystiske politiske planer. Ikke noget børnene ville kunne holde rede i. Og det er lidt synd, for de genoale indbrud kan ikke bære filmen alene.
Bruger anmeldelser (5)
Skriv din egen anmeldelse