Cookie- og Privatlivspolitik

Grinchen - Julen er stjålet (2000)

Tilladt for børn over 15 år

Se mere på medierådet.dk
01.12.2000
| |
1 time 44 minutter (ekskl. reklamer og trailers)
|
How the Grinch Stole Christmas
|

I familiefilmen 'Grinchen - Julen er stjålet' spiller Jim Carrey den sure Grinch, der hader julen! Han hader den så meget, at han beslutter at befolkningen i den nærmeste by, Who-ville, skal opleve hvordan det ville være hvis julen pludseligt forsvandt.

'Grinchen - Julen er stjålet' er baseret på en bog af Dr. Seuss.

VURDÉR SELV FILMEN: 
Din bedømmelse: Ingen (34 votes)
3.8
0

Instruktør

Kommentarer

SKRIV DIN EGEN ANMELDELSE
Nina

Verdens bedste jule film EVER. :-D

HeleneColor

Skulle det være en meget meget andeledes jul, i selvskab med den grønne fætter Grinch?

Tjo, du kan vel selv bedømme det selv.
Jeg, til gengæld, vil gerne, holde jul med ham til hver en lejlighed. Det er en charmerne, skør og underholdende-hjertevarm-julefilm, som alle kan få glæde af - altså hvis det står til mig... :)

Nikolaj

Jeg har altid synes, at den var lidt spooky. Det er hverken en stor julehistorie, eller en ringe historie. Men den har nogle charmerende træk ind i mellem, som gør den lidt hver at se.

S. Rico

Dette er det perfekte eksempel på, at det ikke er alle historier, som egner sig til at blive lavet som live-action. Jim Carrey overspiller langt ud over Jim Carrey skalaen - hvilket ikke siger så lidt. Alt ved filmen er virklig annoying, og alle overspiller totalt meget. Så der er slet ingen modvægt til alle de irriterende karakterer. Ok, det er så ikke helt rigtigt. Den lille pige er den "normale" i filmen og trækker den op på én lille stjerne.

Wayne

med Jim Carrey i storform. Masser af skøre indfald - mon en anden grøn trold har fundet inspiration her?

Sider

Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.