Actionfilmen 'Fast & Furious X' er den 10. film i bilfranchisen om Vin Diesel som Dominic Toretto og resten af det fartglade team.
I dette næstsidste kapitel bliver Dom og hans familie jagtet af den hævngerrige Dante Reyes - spillet af Jason Momoa - der er søn af narkokongen Hernan Reyes, som Dom og hans hold tidligere har slået ihjel i Fast Five.
Dante er dog ikke alene. Han arbejder nemlig sammen med den tilbagevendende skurk Cipher, der spilles af Charlize Theron.
Actionbraget er instrueret af Louis Leterrier, der tidligere har stået bag film som The Incredible Hulk, The Transporter og Now You See Me.
Filmen vil blive efterfulgt af Fast & Furious 11, der vil være det sidste kapitel i fortællingen om Dom og hans familie.
Jamen jeg giver den 6 ud af 6 mulige stjerner, og det gør jeg fordi man får hvad man kommer efter! Fantastiske stunts - hurtige biler - slåskampe og lækre damer ;-)
Savner dog Dwayne Johnson (The Rock) i filmen..... og også Paul Walker (som desværre ikke er her længere) Jeg synes at når man laver fortsættelser af en film, så skal det være med de samme skuespillere.
Skurken "Jason Momoa" er helt forkert og passer ikke ind i filmen med hans irriterende væsen og fimsede væremåde og forskellige farve neglelak. Hvorfor? det passer slet ikke ind i filmen!
Jason Statham og Vin Diesel giver som sædvanlig filmen karakter og styrke med deres framragende skuespil ! Og så skal man måske lige vide at hvis man går ind for at se nr.10, så skal man også se nr.11 som bliver den absolut sidste.
Boom og så, kom vi lige tilbage tættere mod starten har film serien. Og alt begynder og give mening, med hele film serien.
Han, Jason Momoa, er da kun til irritation. En fuldstændig latterlig figur i hans satin tøj og malede negle.
Men udover det, så er Fast X en ganske underholdende film Har den tabt noget af charmen fra de 2 første film - ja (selvfølgelig) har den det. Er vel nærmest uundgåeligt med så mange film. Alt i alt synes jeg dog den var helt ok. Top action underholdning med masser af fart og brag
Jeg har faktisk holdt ved denne franchise længe... har faktisk endda forsvaret den for nogle år tilbage... men der er ikke noget tilbage jeg kan forsvare.
Det er bare blevet en dum, tom, ligegyldig skygge af sig selv. Den ligner alle andre tomhjernede action blockbusters. Der er ikke meget tilbage af franchisens hjerte, charme eller energi. Efterhånden er alt også bare "been there, done that".
At se 'Fast X' føles lidt bare som at se noget man har set før, bare værre denne gang.
Nummer 10 i rækken af af fast and the furious, er top underholdning.
Der er fuld fart over feltet og vi bliver ført rundt i Rio, los Angeles, Portugal, London, Antarktis Rom,og Napoli, hvor venner og fjender er spredt udover i hele filmen.
En fjende fra en episode fra 10 år siden vender tilbage og vil have hævn, han presser nu Dom og hans venner og familie og kan de overleve , filmen slutter med en cliffhanger hvor alt er i spil glæder mig til det sidste kapitel
5 stjerner fra mig ,hold godt fast i popkorn og sodavand så du ikke taber dem undervejs
Jeg ved godt det er lidt for tidligt men hvornår kan man forvente billetsalget til filmen?
Lige i overkanten af overdrivelse masser af action, en del overdrivelse
Bruger anmeldelser (8)
Skriv din egen anmeldelse