Firenze er aldrig set smukkere end i 'Værelse med udsigt' - James Ivorys skildring af overklassekærlighed i en tid med kniplingeparasoller og 5 o’clock tea, inden turisterne for alvor rykkede ind i byen.
”Enhver by har sin egen duft,” bliver filmens hovedperson, den usyldsrene engelske Lucy Honeychurch (Helena Bonham-Carter), belært af en af gæsterne på pensionat Bartolini i starten af 1900-tallet. Og hun får rig lejlighed til at indsnuse Firenze, mens vi bevæger os via Ponte Vecchio over Arno-floden, til Giottos overjordiske freskoer og Dantes grav i Santa Croce-basilikaen, inden Lucy ganske passende besvimer på den L-formede Piazza delle Signoria.
Med pince-nez-brille og stråhatten på sned demonstrerer Daniel Day-Lewis sit sarkastiske og intellektuelt overlegne vid - hans overbevisende skuespilpræstation som pralhals og Lucy Honeychurchs forlovede kickstartede karrieren.
Min kone og jeg, som besøger Firenze hvert eneste år har lige genset A Room With a View og det er en fremragende film.
Dejlige flotte billeder fra Firenze, som vi ikke kan rejse tilbage til i disse coronatider, flot skuespil og en god historie.
Absolut et gensyn værd.
Med en perlerække af gode skuespillere, og uforglemmelige scener - absolut værd at se. En af de film som ikke bliver ringere med alderen.
Bruger anmeldelser (3)
Skriv din egen anmeldelse