Cookie- og Privatlivspolitik
Anders Matthesen kan få historisk filmpris for 'Ternet Ninja 2'

Anders Matthesen kan få historisk filmpris for 'Ternet Ninja 2'

Robert 2022 - Danmarks svar på Oscars

Stem op!
7
Stem ned!
0
(reset)

Danmarks Filmakademi har offentliggjort nomineringerne til årets Robert-priser, der kårer de bedste film og serier fra 2021.

Listen spænder vidt, og mens titlen som årets film bl.a. skal findes blandt publikumssucceser som Margrete den Første og Skyggen i mit øje, skal Anders Matthesen (måske lidt overraskende) dyste om prisen som bedste mandlige skuespiller for sin stemmepræstation i animationsfilmen Ternet Ninja 2.

Det ville i så fald være første gang, at en skuespiller fik prisen som Bedste mandlige hovedrolle for en stemmepræstation, men hvis nogen skulle kunne få den, så er det Anden for sin allestedsnærværende rolle i megahittet 'Ternet Ninja 2'.

LÆS OGSÅ: Anders Matthesen om 'Ternet Ninja 3': "Jeg er i gang!"

Debuterende spillefilmsinstruktør Anna Emma Haudal har med Venuseffekten gjort indtryk på Filmakademiet, for filmen er nomineret i hele 12 kategorier (bl.a. bedste instruktion), og dermed er den kun overgået af 'Margrete den Første', som står for hele 13 nomineringer.

Blandt tv-serierne topper Netflix-hittet Kastanjemanden listen med 6 nomineringer, skarpt efterfulgt af Forhøret og Fredløs med 4 mulige priser.

2.100 filmfolk fra hele branchen i Danmarks Filmakademi har udvalgt kategorierne og vælger modtagerne af den prestigefulde pris.

Robert Prisen 2022 afholdes lørdag den 5. februar.

Nomineringer til Robert Prisen 2022:

Årets danske spillefilm

- Hvor kragerne vender / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Lisa Jespersen, Manuskript: Lisa Jespersen & Sara Isabella Jønsson
- Margrete den første / SF Studios, Producere: Birgitte Skov & Lars Bredo Rahbek, Instr.: Charlotte Sieling, Manuskript: Jesper Fink, Maya Ilsøe & Charlotte Sieling
- Pagten / SF Studios & MOTOR, Producere: Jesper Morthorst & Karin Trolle, Instr.: Bille August, Manuskript: Christian Torpe
- Skyggen i mit øje / Miso Film, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Instr.: Ole Bornedal, Manuskript: Ole Bornedal
- Venuseffekten / MOTOR, Producere: Rikke Sasja Lassen & Lise Orheim Stender, Instr.: Anna Emma Haudal, Manuskript: Anna Emma Haudal

 

Årets dokumentarfilm

- Flugt / Final Cut for Real, Producere: Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte de La Gournerie, Instr.: Jonas Poher Rasmussen
- Kandis for livet / Frau film, Producer: Maria Møller Christoffersen, Instr.: Jesper Dalgaard
- Kim Kanonarm og rejsen mod verdensrekorden / Good Company Pictures, Producer: Katrine A. Sahlstrøm, Instr.: Mads Hedegaard
- Klub kranium / made in copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Frigge Fri
- Præsident / Final Cut for Real, Producere: ​​Signe Byrge Sørensen & Joselyn Barnes, Instr.: Camilla Nielsson

 

Årets tv-serie

- Den som dræber – Fanget af mørket sæson 2 / Miso Film, Hovedforfatter: Ina Bruhn, Producere: Jonas Allen, Peter Bose & Caroline Schlüter, Konceptuerende instr.: Jonas Alexander Arnby
- Efterskolen / Bullitt Film og Tambo Film, Hovedforfatter: Thora Lorentzen, Producer: Rikke Tambo, Konceptuerende instr.: Thora Lorentzen
- Equinox / Apple Tree Productions, Hovedforfatter: Tea Lindeburg, Producer: Dorthe Riis Lauridsen, Konceptuerende instr.: Søren Balle
- Kastanjemanden / SAM Productions,  Hovedforfatter: Dorte W. Høgh, Søren Sveistrup & David Sandreuter, Producere: Morten Kjems Hytten Juhl & Stine Meldgaard Madsen, Konceptuerende instr.: Mikkel Serup
- Sneengle / Happy Ending Film & Yellow Bird, Hovedforfatter: Mette Heeno, Producere: Georgie Mathew, Konceptuerende instr.: Anna Zackrisson

 

Årets børne- og ungdomsfilm

- Buster / Crone Ungfelt Film, Producere: Barbara Crone & Hans Bülow Ungfelt, Instr.: Martin Miehe-Renard, Manuskript: Jesper Nikolaj Christiansen
- Forsvundet til Halloween / Copenhagen Bombay, Producere: Sarita Christensen & Mette Valbjørn Skøtt, Instr.: Philip Th. Pedersen, Manuskript: Pelle Møller
- Ternet Ninja 2 / A. Film Production, Pop Up Production & Sudoku, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen, Manuskript: Anders Matthesen

 

Årets instruktør

- Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen - Ternet Ninja 2
- Anna Emma Haudal - Venuseffekten
- Bille August - Pagten
- Charlotte Sieling - Margrete den første
- Lisa Jespersen - Hvor kragerne vender

 

Årets originale manuskript

- Anna Emma Haudal - Venuseffekten
- Christoffer Boe & Tobias Lindholm - Smagen af sult
- Jesper Fink, Maya Ilsøe & Charlotte Sieling - Margrete den første
- Lisa Jespersen & Sara Isabella Jønsson - Hvor kragerne vender
- Ole Bornedal - Skyggen i mit øje

 

Årets adapterede manuskript

- Anders F. August, Thomas Porsager & Martin Zandvliet - Marco effekten
- Anders Matthesen - Ternet Ninja 2
- Christian Torpe - Pagten

 

Årets fotograf

- Jacob Sofussen - Den næstsidste
- Lasse Frank - Skyggen i mit øje
- Manuel Alberto Claro - Hvor kragerne vender
- Rasmus Videbæk - Margrete den første
- Stroud Rohde Pearce - Kandis for livet

 

Årets klipper

- Anders Villadsen - Skyggen i mit øje
- Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen - Pagten
- Denniz Göl Bertelsen - Kandis for livet
- Janus Billeskov Jansen - Flugt
- Sofie Marie Kristensen - Venuseffekten

 

Årets mandlige hovedrolle

- Anders Matthesen - Ternet Ninja 2
- Joachim Fjeldstrup - Den blå orkidé
- Nikolaj Coster-Waldau - Smagen af sult
- Simon Bennebjerg - Pagten
- Søren Malling - Margrete den første

 

Årets kvindelige hovedrolle

- Birthe Neumann - Pagten
- Johanne Milland Pedersen - Venuseffekten
- Rosalinde Mynster - Hvor kragerne vender
- Trine Dyrholm - Margrete den første
- Victoria Carmen Sonne - Miss Osaka

 

Årets mandlige birolle

- Adam Ild Rohweder - Hvor kragerne vender
- Alex Høgh Andersen - Skyggen i mit øje
- Jakob Oftebro - Margrete den første
- Jesper Groth - Hvor kragerne vender
- Lars Mikkelsen - Venuseffekten

 

Årets kvindelige birolle

- Anne Sofie Wanstrup - Hvor kragerne vender
- Asta Kamma August - Pagten
- Bodil Jørgensen - Hvor kragerne vender
- Fanny Leander Bornedal - Skyggen i mit øje
- Josephine Park - Venuseffekten

 

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

- Besir Zeciri - FREDLØS
- Carsten Bjørnlund - Hvide sande
- Mikkel Boe Følsgaard - Kastanjemanden
- Simon Bennebjerg - Lover
- Simon Kvamm - GURU

 

Årets kvindelig hovedrolle - tv-serie

- Danica Curcic - Kastanjemanden
- Emma Sehested Høeg - Skyld II
- Maria Cordsen - FREDLØS
- Marie Reuther - Kamikaze
- Trine Dyrholm - Forhøret sæson 2

 

Årets mandlige birolle - tv-serie

- Afshin Firouzi - FREDLØS
- Anders Matthesen - Kamikaze
- Besir Zeciri - Fantomforhold
- David Dencik - Kastanjemanden
- Esben Dalgaard - Kastanjemanden

 

Årets kvindelige birolle - tv-serie

- Amalie Lindegaard - 33
- Danica Curcic - Forhøret sæson 2
- Emma Sehested Høeg - Limboland 2
- Fanny Leander Bornedal - Forhøret sæson 2
- Iben Dorner - Kastanjemanden

 

Årets scenograf

- Jette Lehmann - Pagten
- Sabine Hviid - Skyggen i mit øje
- Sabine Hviid & Helle Lygum Justesen - Venuseffekten
- Sabine Hviid & Kristina Kovacs - Den næstsidste
- Søren Schwarzberg - Margrete den første

 

Årets kostumedesigner

- Anne-Dorthe Eskildsen - Pagten
- Juan Bastias - Hvor kragerne vender
- Manon Rasmussen - Margrete den første
- Manon Rasmussen - Skyggen i mit øje
- Sascha Valbjørn - Venuseffekten

 

Årets sminkør

- AnnaCarin Lock - Margrete den første
- Christina Dahlin & Henrik Steen - Smagen af sult
- Christina Vestergård Prip - Venuseffekten
- Dennis Knudsen, Susanne Herredsbjerg Søbye & Morten Jacobsen - Pagten
- Elizabeth Bukkehave - Skyggen i mit øje

 

Årets sounddesigner

- Eddie Simonsen & Morten Green - Smagen af sult
- Edward Björner & Tormod Ringnes - Flugt
- Nino Jacobsen - Skyggen i mit øje
- Oskar Skriver & Bo Asdal - Ternet Ninja 2
- Rune Palving - Margrete den første

 

Årets score

- Christian Vinten - Ternet Ninja 2
- Jenny Rossander (Lydmor) - Venuseffekten
- Mike Sheridan - Hvor kragerne vender
- Uno Helmersson - Flugt
- Yasuaki Shimizu, Johan Carøe & Kwamie Liv - Miss Osaka

 

Årets originale sang

- 'Bad Boy' - Anders Matthesen. Komp.: KewanLiggerBeatetNormal - Ternet Ninja 2
- 'Hey Buster' - Joey Moe, Komp.: Kasper Holm Larsen, Mitch Hedin Hansen, Alex Stacy & Ingrid Andress - Buster
- 'Lullaby for Oluf' - Rebekka Karijord & Jon Ekstrand, Komp.: Jon Ekstrand & Rebekka Karijord - Margrete den første
- 'The Last Call' - Lydmor, Komp.: Jenny Rossander & Christian Schousboe Vium - Venuseffekten
- 'Traitors' - Martin Hedegaard / SAVEUS, Komp.: Martin Hedegaard / SAVEUS - Marco effekten

 

Årets visuelle effekter

- Birk Von Brockdorff & Gustav Pontoppidan - Den blå orkidé
- Jeppe Bingestam - Smagen af sult
- Martin Madsen - Marco effekten
- Nikolas D’Andrade, Sébastien Caudron & Mikael Windelin - Skyggen i mit øje
- Thomas Dyg - Margrete den første

 

Årets korte tv-serie

- 33 / Drive Studios, Hovedforfattere: Julie Rudbæk & Jesper Zuschlag, Producer: Maj-Britt Landin, Konceptuerende instr.: Julie Rudbæk & Jesper Zuschlag
- Forhøret sæson 2 / Miso Film, Hovedforfattere: Christoffer Boe & Anna Juul, Producere: Peter Bose & Jonas Allen, Konceptuerende instr.: Christoffer Boe
- FREDLØS / Strong Productions, Hovedforfattere: Babak Vakili & Malthe Jagd Miehe-Renard, Producer: Siri Bøge Dynesen, Konceptuerende instr.: Laurits Flensted-Jensen
- Kamikaze / Profile Pictures, Hovedforfatter: Johanne Algren, Producer: Ditte Milsted, Konceptuerende instr.: Kaspar Munk
- Nisser / Miso Film, Hovedforfatter: Stefan Jaworski, Producer: Elise H. Lund, Konceptuerende instr.: Roni Ezra

 

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

- Amourteur / Adomeit Film, Producer: Jeppe Wowk, Instruktør: Sylvia Le Fanu, Manus: Mads Lind Knudsen & Sylvia Le Fanu
- BUFF COPS / Den Danske Filmskole, Producer: Jenny Mattesen, Instruktør og manus: Camilla Kaufmann
- Det er så yndigt / 18frames, Producer: Miki Schack, Instruktør: Svend Colding, Manus: Pernille Hyllegaard
- Inherent / Snowglobe, Producer: Anna Dammegaard Søllested, Instruktør og manus: Nicolai G. H. Johansen
- Vilde sind / Super16, Producere: Johannes Rothaus Nørregaard & Laura Valentiner-Bohse, Instruktør: Hannah Elbke, Manus: Henrik Binger & Hannah Elbke

Årets kortfilm: Dokumentar

- De pårørende / Bullitt Film, Producer: Vibeke Vogel, Instr.: Vibe Mogensen
- Desire / Den Danske Filmskole, Producer: Jenny Mattesen, Instr.: Anna Eline Friis-Rasmussen
- Forestillinger om min far / Don't Think Twice & New Tales, Producere: Selma Jusufbegović & Mette Mikkelsen, Instr.: Emil Nørgaard Munk
- Kraftenlos / Den Danske Filmskole, Producer: Asser Bo Paludan, Instr.: Søren Brydesen
- Til Gilbert fra mor / Mortensen Riis, Producer: Bo Mortensen, Instr.: Anne-Grethe Bjarup Riis

 

Årets engelsksprogede film

- Dune / Instr.: Denis Villeneuve, Distr.: SF Studios
- Nomadland / Instr.: Chloé Zhao, Distr.: The Walt Disney Company Nordic
- Promising Young Woman / Instr.: Emerald Fennell, Distr.: UIP
- Sound of Metal / Instr.: Darius Marder, Distr.: Camera Film
- The Father / Instr.: Florian Zeller, Distr.: Angel Films A/S
- The Power of the Dog / Instr.: Jane Campion, Distr.: Angel Films A/S - subdistributør for NETFLIX

 

Årets ikke-engelsksprogede film

- De uskyldige / Instr.: Eskil Vogt, Distr.: Camera Film
- Minari / Instr.: Lee Isaac Chung, Distr.: Scanbox Entertainment
- Quo Vadis, Aida? / Instr.: Jasmila Žbanić, Distr.: Angel Films A/S
- The Hand of God / Instr.: Paolo Sorrentino, Distr.: Angel Films A/S - subdistributør for NETFLIX
- Trøffeljægerne fra Piemonte / Instr.: Michael Dweck & Gregory Kershaw, Distr.: Camera Film

Kunne du lide nyheden? Giv den noget kærlighed!
 
SKRIV DIN EGEN ANMELDELSE
Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

Nyeste brugerkommentarer

Noobcake

Hvordan er det white washing når cleopatra var fra ptolemaius familien som var græske eller "makedonske" som tydeligvis er europæiske.

11 timer siden
signeuser/778263
signeuser/778263

Mine valg (Scream; døden på nilen; jurassic park; den der lever stille; hvidstengruppen II) skal nok primært forklares ud fra de nostalgiske følels

1 dag siden
Zenna

Det var ikke i 1963 at den seneste Cleopatra-film blev indspillet... min personlige favorit er den fra 1999 med Leonor Varela. Pinligt

1 dag siden
Kasper

2022 er et kæmpe film år for film fans.

1 dag siden
Casper

THOR 4: LOVE AND THUNDER, THE BATMAN, SPIDER-MAN: ACROSS THE SPIDER-VERSE - PART ONE, DOCTOR STRANGE IN THE MULTIVERSE OF MADNESS og BLACK PANTHER

1 dag siden

Aktive debatter