Cookie- og Privatlivspolitik
Dansk klipper vinder BAFTA og er nu Oscar-favorit

Dansk klipper vinder BAFTA og er nu Oscar-favorit

Se alle årets BAFTA-vindere

Stem op!
7
Stem ned!
0
(reset)

Det var en stor aften for den danske klipper Mikkel E.G. Nielsen, som vandt en BAFTA for Bedste klipning i filmen Sound of Metal, der kan ses i de danske biografer, når de slår dørene op den 6. maj.

'Sound of Metal' har ligeledes givet Mikkel E.G. Nielsen en Oscar-nominering for Bedste klipning, og med gårsdagens triumf er han nu én af storfavoritterne i denne kategori.

Han kan dermed blive den første dansker nogensinde, der tager den gyldne statuette med hjem for Bedste klipning.

Holdet bag det andet store danske Oscar-håb, Druk, gik såmænd heller ikke tomhændet hjem til dette års BAFTA-uddeling.

Filmen vandt nemlig prisen for Bedste ikke-engelsksprogede film, hvilket blot er den seneste i en lang række filmpriser til Thomas Vinterberg og resten af holdet bag ’Druk’.

Se også: Ny britisk hæder er blot den seneste i rækken: Her er alle filmpriserne til 'Druk'

Der er altså gode chancer for dansk guldregn, når det store Oscar-show løber at stablen natten til den 26. april.

Foruden de danske succes-historier var det Nomadland, der høstede de store priser til årets BAFTA, heriblandt Bedste film, Bedste instruktør og Bedste kvindelige hovedrolle.

Du kan se overblikket over alle BAFTA-vindere under danskerens takketale:

Her er overblikket over alle BAFTA-vinderne:

Bedste film

The Father

The Mauritanian

Nomadland

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

Outstanding britiske film

 

Bedste britiske film

Calm With Horses

The Dig

The Father

His House

Limbo

The Mauritanian 

Mogul Mowgli

Promising Young Woman

Rocks

Saint Maud

 

Bedste instruktør

Thomas Vinterberg (Druk

Shannon Murphy (Babyteeth)

Lee Isaac Chung (Minari)

Chloé Zhao (Nomadland)

Jasmila Žbanić (Quo Vadis, Aida?)

Sarah Gavron (Rocks)

 

Bedste originale manuskript

Druk

Mank

Promising Young Woman

Rocks

The Trial of the Chicago 7

 

Bedste adapterede manuskript

Moira Buffini (The Dig)

Christopher Hampton, Florian Zeller (The Father) 

Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven (The Mauritanian)

Chloé Zhao (Nomadland)

Ramin Bahrani (The White Tiger)

 

Bedste kvindelige hovedrolle

Bukky Bakray (Rock)

Radha Blank (The Forty-Year-Old Version)

Frances McDormand (Nomadland)

Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

Wunmi Mosaku (His House)

Alfre Woodard (Clemency)

 

Bedste mandlige hovedrolle

Riz Ahmed (Sound of Metal)

Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom)

Adarsh Gourav (The White Tiger)

Anthony Hopkins (The Father) 

Mads Mikkelsen (Druk)

Tahar Rahim (The Mauritanian)

 

Bedste kvindelige birolle

Niamh Algar (Calm With Horses)

Kosar Ali (Rocks)

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)

Dominique Fishback (Judas and the Black Messiah)

Ashley Madekwe (County Lines)

Yuh-Jung Youn (Minari)

 

Bedste mandlige birolle

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Barry Keoghan (Calm With Horses)

Alan Kim (Minari)

Leslie Odom Jr. (One Night In Miami...)

Clarke Peters (Da 5 Bloods)

 

Bedste debut af en britisk manuskriptforfatter, instruktør eller producer

Remi Weekes (His House)

Ben Sharrock, Irune Gurtubai (Limbo)

Jack Sidey (Moffie)

Theresa Ikoko, Claire Wilson (Rocks)

Rose Glass, Oliver Kassman (Saint Maud)

 

Bedste ikke-engelsksprogede film

Thomas Vinterberg, Sisse Graum Jørgensen (Druk)

Andrei Konchalovsky, Alisher Usmanov (Kære kammerater!)

Ladj Ly (Les Misérables)

Lee Isaac Chung, Christina Oh (Minari)

Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimovich (Quo Vadis, Aida?)

 

Bedste dokumentar

Alexander Nanau (Collective)

Alastair Fothergill, Jonnie Hughes, Keith Scholey (David Attenborough: A Life on Our Planet)

Bryan Fogel, Thor Halvorssen (The Dissident)

Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster (My Octopus Teacher)

Jeff Orlowski, Larissa Rhodes (The Social Dilemma)

 

Bedste animationsfilm

Dan Scanlon, Kori Rae (Onward)

Pete Docter, Dana Murray (Soul)

Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young (Wolfwalkers)

 

Bedste originale musik

Trent Reznor, Atticus Ross (Mank)

Emile Mosseri (Minari)

James Newton Howard (News of the World)

Anthony Willis (Promising Young Woman)

Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross (Soul) 

 

Bedste casting

Shaheen Baig (Calm with Horses)

Alexa L. Fogel (Judas and the Black Messiah)

Julia Kim (Minari)

Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu (Promising Young Woman)

Lucy Pardee (Rocks)

 

Bedste fotografering

Sean Bobbitt (Judas and the Black Messiah)

Erik Messerschmidt (Mank)

Alwin H. Küchler (The Mauritanian)

Dariusz Wolski (News of the World)

Joshua James Richards (Nomadland)

 

Bedste klipning

Yorgos Lamprinos (The Father)

Chloé Zhao (Nomadland)

Frédéric Thoraval (Prominsg Young Woman)

Mikkel E.G. Nielsen (Sound of Metal) 

Alan Baumgarten (The Trial of the Chicago 7)

 

Bedste production design

Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald (The Dig)

Peter Francis, Cathy Featherstone (The Father)

Donald Graham Burt, Jan Pascale (Mank) 

David Crank, Elizabeth Keenan (News of the World)

Sarah Greenwood, Katie Spencer (Rebecca)

 

Bedste kostumedesign

Michael O'Connor (Ammonite)

Alice Babidge (The Dig)

Alexandra Byrne (Emma)

Ann Roth (Ma Rainey's Black Bottom)

Trish Summerville (Mank)

 

Bedste makeup og hår

Jenny Shircore (The Dig)

Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle (Hillbilly Elegy)

Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal (Ma Rainey's Black Bottom) 

Kimberley Spiteri, Gigi Williams (Mank)

Mark Coulier (Pinocchio)

 

Bedste lyd

Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney (News of the World)

Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder (Nomadland)

Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker (Soul)

Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc (Sound of Metal) 

 

Bedste production design

Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald (The Dig)

Peter Francis, Cathy Featherstone (The Father)

Donald Graham Burt, Jan Pascale (Mank) 

David Crank, Elizabeth Keenan (News of the World)

Sarah Greenwood, Katie Spencer (Rebecca)

 

Bedste kostumedesign

Michael O'Connor (Ammonite)

Alice Babidge (The Dig)

Alexandra Byrne (Emma)

Ann Roth (Ma Rainey's Black Bottom)

Trish Summerville (Mank)

 

Bedste makeup og hår

Jenny Shircore (The Dig)

Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle (Hillbilly Elegy)

Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal (Ma Rainey's Black Bottom) 

Kimberley Spiteri, Gigi Williams (Mank)

Mark Coulier (Pinocchio)

 

Bedste lyd

Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney (News of the World)

Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder (Nomadland)

Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker (Soul)

Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc (Sound of Metal) 

Kunne du lide nyheden? Giv den noget kærlighed!
SKRIV DIN EGEN ANMELDELSE
Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

Nyeste brugerkommentarer

Lars Michael

Igen igen mega svært at sige hvad for en film der er hans bedste.
Men skulle man lave en topn5 ville min se sådan ud.

5 timer siden
HM
HM

den pris har aldrig været noget værd alligevel. filmselskaberne har købt deres stemmer i årevis. så det her overrasker vist ingen.

1 dag siden
Lars Beck

Jeg synes ikke rigtigt jeg kan læse mig til, at det er selve begivenheden GG22 der er aflyst, men "bare" tv-selskabet der har trukket sig!?

1 dag siden
Wayne

Men flot klippet sammen af Johan Albrechtsen

3 dage siden
Jørgen

Det lyder meget spændende.

3 dage siden

Aktive debatter