Deltag og vind fribilletter til biografen
Konkurrencen er afsluttet. Stort tillykke til Julie og Misha, der er blevet kontaktet direkte.
________________
2020 har budt på over 3 måneders biografnedlukninger og premiere-rykninger på mange af de film, vi glædede os allermest til i 2020.
Alligevel har vi haft et overraskende spændende biografår, hvor især danske film har trukket publikum ind foran det store lærred.
Redaktionen har allerede kårets vores Top 10 for 2020. Nu er det på tide at afgøre: Hvilken film er årets bedste ifølge publikum?
Vi har nomineret 50 titler, der har været specielt anmelderoste og/eller kommercielt succesfulde. Afgiv din stemme herunder.
Del begrundelsen bag din stemme i kommentarfeltet og deltag i konkurrencen om 2 x 2 fribilletter til biografen.
Tak for støtten til de danske biografer i 2020!
Det her var filmen, der nåede at give alle os filmglade mennesker et håb for biografernes fremtid, inden det hele blev lukket ned igen.
For "Tenet" er netop en film skabt til at se på det store lærred, med det billed- og lydunivers den fortjener!
Klart årets mest nytænkende og interessante film med masser af underholdning og fantastiske effekter, som tager vejret fra én, så man slet ikke bemærker, at filmen varer hele 2,5 timer!
Tak til Nolan, fordi han gav os denne oplevelse i et år, hvor alle de andre længe ventede storfilm udskød deres premieredatoer med et magert biograf-år til følge.
Jeg stemmer på Druk pga. de gode skuespillerpræstationer, jeg har været meget i biografen og synes udbud af film i 2020 var helt i top...
Jeg synes Little Women er den bedste film, fordi den var medrivende fra start til slut, og den var også meget rørende.
Jeg så filmen sammen med min søster, og det gjorde også til en meget god oplevelse at se filmen :-D
Druk - fordi det er en film, jeg kunne mærke længe efter jeg forlod biografen. En film, hvor jeg både grinede og græd - følte mig opløftet, underholdt ... og nedtrykt og ked af det. En film, der tog mig igennen hele følelsesregistret ..og en film, der ikke leverede en færdig konklusion, pænt pakket ind. Den lader det være op til den enkelte: Afgrund eller afsæt mod nye højder.
En virkelig sjov film, hvor man får lov til at se et meget seriøst emne igennem et barns øjne.
Det er sjældent at jeg rigtig griner i biografen, og det var da tiltrængt i den her tid.
Jeg valgte, at stemme på denne film, fordi den har taget essensen af musicalen af samme navn, og gjort den til noget helt andet. Man kan godt i filmen fornemme, hvad der er inspiration fra den gamle film.
Tenet må bliv mit valg i et mærkeligt år det er en rigtig godt skruet sammen film som overrasker hele tiden
I et stærkt felt endte min stemme på Retfærdighedens ryttere.
Den er sjov og får virkelig en til at grine, også over de små skjulte genialiteter som skuespillerne levere.
Samtidig er det en film som faktisk også har noget på hjertet og ikke bare er en komedie. Der er små sekvenser i filmen som viser grimme sider af samfundet.
Samtidig er der bare gode præstationer af skuespillerne... ikke mindst Lars Brygmann, han er intet mindre end genial.
Men et stærkt film år generelt
Log ind for at få personlige anbefalinger ved at anmelde film med 1-6 stjerner.