Cookie- og Privatlivspolitik
Bodil-nomineringerne 2020 er offentliggjort

Bodil-nomineringerne 2020 er offentliggjort

Historisk tæt nomineringsfelt!

Stem op!
8
Stem ned!
0
(reset)

Nomineringerne til årets Bodil-priser er netop blevet offentliggjort, og der er ingen klar favorit blandt de foretrukne film.

Der er nemlig tale om et historisk tæt felt, hvor hele fire film må deles om topscorerværdigheden med hver fire nomineringer.

Tre af topscorerne, debutanten Rasmus Kloster Bros Cutterhead, Michael Noers Før frosten og May el-Toukhys anden spillefilm Dronningen, er blandt andet i spil til en Bodil for Bedste danske film. De er nomineret sammen med Frederikke Aspöcks De frivillige og Frelle Petersens Onkel.

I forhold til Robert-nomineringerne, der blev offentliggjort i mandags, er der to udskiftninger på pladserne til Årets bedste film, hvor Danmarks sønner og Ser du månen, Daniel er nomineret i stedet for 'Cutterhead' og 'De frivillige'.

Det er Danske Filmkritikere, der står bag Bodil-priserne, som uddeles i Folketeatret i København den 29. februar.

 

Bodil-nomineringer 2020:

Bedste danske film

Cutterhead (Rasmus Kloster Bro)

De frivillige (Frederikke Aspöck)

Dronningen (May el-Toukhy)

Før frosten (Michael Noer)

Onkel (Frelle Petersen)

 

Bedste kvindelige hovedrolle

Christine Sønderris (Cutterhead)

Jette Søndergaard (Onkel)

Lisa Carlehed (Til vi falder)

Trine Dyrholm (Dronningen)

Victoria Carmen Sonne (Usynligt hjerte)

 

Bedste mandlige hovedrolle

Esben Smed (Ser du månen, Daniel)

Jacob Lohmann (De frivillige)

Jesper Christensen (Før frosten)

Mohammed Ismail Mohammed (Danmarks sønner)

Zaki Youssef (Danmarks sønner)

 

Bedste kvindelige birolle

Asil Mohamad Habib (Danmarks sønner)

Christiane Gjellerup Koch (Ser du månen, Daniel)

Clara Rosager (Før frosten)

Sofie Torp (Ser du månen, Daniel)

Tuva Novotny (Selvmordsturisten)

 

Bedste mandlige birolle

Anders Matthesen (De frivillige)

Gustav Lindh (Dronningen)

Kresimir Mikic (Cutterhead)

Magnus Krepper (Dronningen)

Peter H. Tygesen (Onkel)

 

Bedste ikke-amerikanske film

Kapernaum (Nadine Labaki)

Parasite (Bong Joon-ho)

Smerte og ære (Pedro Almodóvar)

Sorry We Missed You (Ken Loach)

The Favourite (Yorgos Lanthimos)

 

Bedste amerikanske film

First Reformed (Paul Schrader)

Joker (Todd Philips)

Marriage Story (Noah Baumbach)

Once Upon a Time in Hollywood (Quentin Tarantino)

The Irishman (Martin Scorsese)

 

Bedste dokumentarfilm

Et ægte par (Emil Langballe)

Forglem mig ej (Sun Hee Engelstoft)

Håbets Ø (Sidse Torstholm Larsen & Sturla Pilskog)

Q’s Barbershop (Emil Langballe)

Western Arabs (Omar Shargawi)

 

Arbejdernes Landsbank Talentprisen

Jesper Fink, manuskriptforfatter (Før frosten)

Louise McLaughlin, fotograf (Harpiks)

Rasmus Kloster Bro, instruktør (Cutterhead)

Sofie Torp, skuespiller (Ser du månen, Daniel)

Ulaa Salim, instruktør (Danmarks Sønner)

Kunne du lide nyheden? Giv den noget kærlighed!

SKRIV DIN EGEN ANMELDELSE
Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

Nyeste brugerkommentarer

Trine

Fedt at I er begyndt at komme med disse gode tilbud.

9 timer siden
Trine

Hold op hvor jeg glæder mig helt vildt til at se den her!

1 dag siden
Trine

Hold op hvor er der mange sjove stunder...

1 dag siden
Geek

Hvis historien kan bære det er det fint nok med en lang film, men kan vi ikke PLEASE få en pause midtvejs.

2 dage siden
Simon

Det var simplethen bare for klamt og pinligt...

2 dage siden

Aktive debatter