Frank Herberts univers bringes til live af Denis Villeneuve
(Kan du ikke se videoen herover, så tryk på linket her og Tillad alle cookies)
I sidste uge blev der lagt op til en episk trailer, da den første teaser til Dune landede eksklusivt i biograferne.
I dag er det endelig tid til den fulde trailer - se den øverst.
Se også denne snak med hele holdet bag ‘Dune’:
Timothée. Rebecca. Oscar. Josh. Zendaya. Sharon. Jason. Javier. Denis. DUNE TRAILER FIRST LOOK.
— Twitter Movies (@TwitterMovies) September 9, 2020
Frank Herberts mastodont af en science fiction-roman (på dansk; Klit) fra 1965 ser i den grad ud til endelig at få den filmatisering, den fortjener.
Det er da også Denis Villeneuve, der har stået bag Arrival og Blade Runner 2049, der har samlet et stjernespækket cast og gjort 'Dune' til en af årets mest ventede film.
Timothée Chalamet spiller hertugsønnen Paul Atreides, der rejser til sandplaneten Arrakis med sine forældre. Planeten er ubeboelig pga. gigantiske sandorme og en ekstrem mangel på vand. Snart er planeten også centrum for en intergalaktisk krig.
Filmen er ved første visninger allerede blevet sammenlignet med Ringenes Herre og Godfather-filmene.
I de andre store roller ses Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Zendaya, Josh Brolin, Jason Momoa, Javier Bardem og Stellan Skarsgård.
Dune har dansk biografpremiere 17.december 2020
Jeg kan ikke se traileren her for man skal tillade alle cookies og det kunne jeg ikke drømme om (men jeg har set den andet steds).
Bogen er en af de mest fantastiske bøger nogensinde.
Jeg er ikke umiddelbart imponeret over traileren, farverne er utrolige kedelige i sort, grå, mørke toner det er trist at kigge på (og ryste-slåskampen ser dumt ud), men jeg glæder mig til at se hele filmen og så må bedømmelsen komme derefter.
Lynchs film var bestemt ikke vellykket selv om den havde nogle gode øjeblikke. Miniserien var noget bedre i mine øjne. Jodorowskis dokumentar var spændende og der var en masse gode takter, men jeg tror ikke filmen havde blevet god da der også lød som om der var for mange skøre udskejelser (men det kommer vi selvfølgelig aldrig til at vide).
Log ind for at få personlige anbefalinger ved at anmelde film med 1-6 stjerner.