Cookie- og Privatlivspolitik

Underworld 4: Awakening

Afventer censur

Se mere på medierådet.dk
| |
Underworld: Awakening
|

'Underworld 4: Awakening' fortsætter, hvor Underworld: Evolution slap.

I filmen slipper vampyrkrigeren Selene (Kate Beckinsale) fri fra sit fangeskab, mens der i verdenen udenfor raser en åben krig mellem vampyrer, mennesker og lycans.

Midt i det hele står pigen Eve (India Eisley), der er verdens første hybrid-barn, og som måske er nøglen til sejr i kampen.

Kate Beckinsale er heldigvis tilbage som læderklædte Selene i 'Underworld 4: Awakening' efter at have været fraværende i den tredje film 'Rise of the Lycans' fra 2009.

Serien er og bliver Beckinsales show, og filmen røg da også direkte ind som nummer et på de amerikanske biografhitlister.

VURDÉR SELV FILMEN: 
Din bedømmelse: Ingen (15 votes)
3
0

Kommentarer

SKRIV DIN EGEN ANMELDELSE
Frank

Dårlig film

Janet

Jeg havde glædet mig helt vildtil at se filmen, men blev meget skuffet da jeg endelig fik set den. Jeg fik slet ikke den der wow fornemmelse som jeg havde fået af de tidligere film. Historien til filmen var meget god, men der manglede bare et eller andet :(

karsten

Med chance for at lyde som en gammel sur mand med busked øjenbryn, må jeg sige meget tung ligegyldig og flad historie, så den på pay per view, ved ikke om jeg også vil sige jeg blev skuffet, da jeg endlig ikke havde de store forventninger til den, men nu have jeg set de første 3 men det slutter også her for mig nu, skal ikke se en eventuelt 5er skulle den komme.

AufVideoSehen

Underworld 4 varer ca. 75 min og føles lidt som et lidt langt afsnit af en tv-serie med en diffus struktur og ikke særligt overbevisende effekter hvor man krydser vampyrer og The Nanny til en hybrid, der er klippet som en musikvideo. Kate ser stadigvæk godt ud i latex og lak men ellers er der ikke meget godt tilbage af Underworld. Slutningen hvis man kan kalde det det kunne også tyde på at den skal køre videre i evigheder som tv-serie.

Tikki

Synes Underworld: Awakening er en ok film, er dog lidt irriteret over slutningen. (Dem der har set den vil nok forstå hvad jeg mener)
Men kan anbefales til dem der elsker Underworld serien.
Og Kate Beckinsale ser godt ud som Selena som altid.

Santiagouser/764252

HEJ
Jeg har gode nyheder.I kan faktisk købe filmen nu.
Jeg har gjort det i mandags og det er en dansk hjemmeside som hedder laserdisken.dk.
Så, til alle jer ,der ikke kan vente mere,grib chancen nu og lad være med at vente til August.

Dennisuser/186073

Det er ihvertfald det som man siger.
Men i dette tilfælde, er det helt forkert.

Der bliver lagt en dato ud, som man regner med er den rigtige. Men det var bare en lang næse til alle os fans af dette fantastiske univers disse film tager os med ind i.

Men hvad kan vi egentlig andet, end at vente tålmodigt på den kommer på et eller andet tidspunkt.

I mellemtiden kan vi hygge os med de andre film, som jeg snart har set utallige gange.

Kate B. er simpelthen castet perfekt til rollen som Selene.
Hendes sensualitet fylder hver en scene hun er med i, samtidig med hendes rå attitude, der ikke er til at skyde igennem.
Hun måtte godt bide mig ;-)

Tinauser/679722

Jeg har skrevet ind til Sony Pictures Denmark om hvad det bliver til med Underworld 4.
De har svaret tilbage at den kommer direkte ud på dvd d. 7 august.

Øv! :(

Lauuser/477424

Men tak skal du have :) :(

Olga Kristinuser/679736

Jeg har ringet ind til kino.dk, og spørgt dem om filmen og hvorfor den er blevet aflyst! Der fik jeg at vide at premiere datoen d. 22/3 var blevet droppet, men at den kommer på et tidspunkt i de danske biografer ... de ved ikke hvornår, men den kommer!! Og hvis man læser i tekster helt nederst står der at den AFVENTER dansk premieredato ... der står ikke at den ikke vises overhovet!! Så jeg er bange for vi må bevæbne os med tålmodighed og vente på at den kommer!! Håber bare på det bliver ventetiden værd!! =)

Sider

Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.