I 'Tror du stadig på Julemanden?' har Scott Calvin været Julemanden i otte år nu, og de små nisser, der piler rundt om benene på ham, synes han er den bedste nogensinde. Men af én eller anden mystisk årsag taber Scott sig i vægt og kan ikke forstå, hvad der sker.
Snart opdager Scott, at én ulykke sjældent kommer alene, idet hans søn i det virkelige liv, Charlie, har været en slem dreng i det forgangne år og slet ikke er kommet med på listen over søde børn, der skal have gaver.
Lige midt i travlheden på Nordpolen rejser Scott således hjem for at hjælpe sin vildfarne søn og derfor ansætter han en julemandsvikar til at varetage sagerne i sit fravær - så alle børn alligevel kan få deres julegaver.
Nummer 1 var god uden at være fremragede, underligt nok valgte man at lave to film mere i serien. Hvilket var en dum ide. Misforstå mig ikke, den første havde da en original sød historie. Men kommer aldrig hen på samme niveau som Alene hjemme 1-2.
Men man valgte så at lave en efterfølger, lidt tynd historie, hvor det desværre går hen og bliver kedeligt.
Bruger anmeldelser (2)
Skriv din egen anmeldelse