Spider-Noir
Foto: Prime Video

Anmelderrost superhelte-serie aflyst efter kun én sæson

Streamingtjenesten mest Emmy-nominerede serie

Den anmelderroste serie med Nicolas Cage i hovedrollen er slut på Prime Video.

Det blev altså kun til én sæson for Nicolas Cage og ’Spider Noir’.

Streamingtjenesten har nemlig valgt at aflyse Marvel-serien efter blot otte episoder, ifølge Deadline.

Nyheden kommer kun få måneder efter premieren i maj, og den er også lidt overraskende. ’Spider Noir’ har nemlig fået strålende anmeldelser fra alle sider.

På Rotten Tomatoes endte første sæson på 92 procent blandt kritikerne og 90 procent blandt publikum. Derudover fik serien hele 11 Emmy-nomineringer – flere end nogen anden Prime Video-serie i år – og løb med fem priser.

Spider-Noir
Foto: Amazon Content Services LLC / Spider-Noir

Alligevel stopper det her for Cages superhelteeventyr

Ifølge Deadline var ’Spider Noir’ en dyr serie at producere. Den blev lanceret både i sort-hvid og i fuld farve, og mediet spekulerer i, om seertallene simpelthen ikke var høje nok til at retfærdiggøre den høje pris.

For selv om mange kastede sig over serien, da den blev udgivet, lykkedes det af en eller anden grund ikke at fastholde interessen i de efterfølgende uger.

’Spider Noir’ er baseret på Marvel-tegneserien Spider-Man Noir og markerede Cages allerførste hovedrolle i en tv-serie.

Her spiller han Ben Reilly, en aldrende privatdetektiv i 1930'ernes New York. Flere år tidligere havde han lagt superheltejobbet som The Spider på hylden, men en personlig tragedie tvinger ham til at konfrontere fortiden og iføre sig Spider-dragten igen.

Bag serien står Oren Uziel (’The Lost City’, ’22 Jump Street’) og Steve Lightfoot (’Marvel's The Punisher’, ’Shantaram’), som udviklede projektet i samarbejde med holdet bag den Oscar-vindende ’Spider-Man: Into the Spider-Verse’. Det var netop i denne film, at den sortklædte edderkoppehelt første gang blev introduceret i biograferne i 2018.

Emmy-vinderen Harry Bradbeer (FleabagKilling Eve) instruerede de to første episoder, og blandt producenterne – et hold fyldt med dygtige folk – finder man også Nicolas Cage selv.

lordofwar-cage.jpg
Nicolas Cage i 'Lord of War', Foto: 'Lord of War' / Saturn Films

Tilfreds med én sæson

Nicolas Cage har også selv udtalt sig om aflysningen, og det lyder ikke til, at han tager det så tungt. Til Deadline udtaler stjernen:

- For mig er én sæson perfekt, eftersom jeg har fået sagt det, jeg gerne ville sige med denne farlige, nyskabende og popkunst-inspirerede Spider-Man. Fremad, opad, indad.

Rollelisten til ’Spider Noir’ var solid og byder på navne som Lamorne Morris (Fargo), Jun Li (Sinners), Karen Rodriguez (The Hunting Wifes) og Abraham Popoola (Slow Horses).

Derudover medvirker den Oscar-nominerede Brenda Gleeson samt Jack Huston fra Boardwalk Empire.

Første sæson af ’Spider Noir’ kan ses på Prime Video.

Denne artikel blev første gang publiceret på filmweb.no. Den er oversat og redigeret af Kino.dk.

Følg os for de seneste nyheder, konkurrencer samt film- og serietips: