Hvad stiller vi op med far?
Foto: Andreas Bastiansen / Scabox Entertainment

Se første trailer til ny stjernespækket dansk komedie fra manden bag ‘Bamse’

'Hvad stiller vi op med far?' lander i biografen til næste år

Der venter grin, et vildt roadtrip og danske stjerner på stribe, når turen går til den fynske by Assens i instruktør Henrik Ruben Genz' feelgood-komedie Hvad stiller vi op med far?

Se den første trailer for filmen nederst i artiklen.

Den pligtopfyldende datter Beth og hendes mand Ebbe vælger at køre sydpå i deres autocamper. Det bliver derfor nu de to andre søstre - Rita og Judy - der skal tage ansvaret for deres aldrende far.

De tre vidt forskellige søskende tørner således sammen i et komisk kaos af hjertevarme, men også med de svære søskendedynamikker, der ulmer mellem dem. Vigtigst af alt er dog: hvad stiller de op med deres far?

Hvad stiller vi op med far?
Foto: Andreas Bastiansen / Scabox Entertainment

Bodil Jørgensen, Maria Rossing og Rikke Bilde spiller den umage søstre-trio, mens Ebbe portrætteres af Ulrich Thomsen og Anders W. Berthelsen er Judys noget upålidelige mand Poul-Erik.

Det er desuden ingen ringere end Peter Schrøder, der indtager rollen som faren Harald.

Instruktør og medforfatter Henrik Ruben Genz står også bag film som Frygtelig Lykkelig, Gud taler ud, Erna i krig og senest Bamse, mens han også har arbejdet på serierne 'Dag & Nat', 'Krøniken', 'Forbrydelsen' og 'Borgen'.

'Hvad stiller vi op med far?' har biografpremiere den 7. januar. Filmen er en del af Biografklub Danmark.

Se den første trailer til ‘Hvad stiller vi op med far?’ herunder:

For at se dette indhold skal marketingcookies være slået til. Klik her for at ændre dine indstillinger.
Følg os for de seneste nyheder, konkurrencer samt film- og serietips: