Se første trailer: Action-fyldt julefilm for hele familien

Kampen mellem en nyligt indflyttet familie og en gruppe mus, som bor i deres nye hus, er udgangspunktet for en ny julefilm for store og små.
Musenes jul er en action-fyldt fortælling og kombinerer animerede dyr med rigtige mennesker. Det hele er dog med dansk tale og kan ses i biografen fra 6. november.
Nordisk Film Distribution har netop lanceret den første trailer, som kan ses nederst i artiklen.
Handlingen i filmen beskrives i en ny pressemeddelelse som følger:
Det er lillejuleaften, og den lille musefamilie glæder sig til endnu en tryg og hyggelig jul i det forladte hus på landet. Men så går alarmen! Et par billygter, store som UFO'er, oplyser hele køkkenet, hvor musene har gjort klar til jul.
Der kommer indtrængere. Alle musespor må væk. Uvidende om, at huset allerede er beboet, flytter en menneskefamilie ind, klar til at fejre højtiden. Det skal blive den fineste og mest fredelige jul, de nogensinde har haft.
Men så begynder uforklarlige ting at ske. Spøger det? Nej, det er mus – og ikke bare almindelige grå husmus. Denne flok har helt særlige evner.
Filmen er instrueret af Henrik Martin Dahlsbakken og produceret af Norske Fantefilm, med danske stemmer af blandt andre Simon Sears, Molly Blixt Egelind og Jens Sætter-Lassen.
'Musenes jul' har premiere i de danske biografer den 6. november.







