
Dansk stjernetrio får selskab af Hobbitten-hovedrolle i ny eventyrfilm
Baseret på roman fra Den uendelige historie-forfatter
Forfatteren Michael Ende, som bl.a. har skrevet bogen, der er grundlaget for eventyrfilmen ‘Den uendelige historie’, står også bag romanen 'Momo' fra 1973, hvis filmatisering lander i de danske biografer den 5. november.
Den magiske fortælling er en moderne fortolkning af bogforlægget, hvor bl.a. temaer som fællesskab og tidens værdi er i spil.
Familiefilmen har fået titlen Momo og tidstyvene, og traileren, der kan ses i bunden af artiklen, har adskillige velkendte ansigter for os danskere at byde på, da både Claes Bang, Kim Bodnia og Kurt Ravn medvirker i filmen.

Historien følger den forældreløse pige Momo, der har en helt særlig evne til at virkelig at lytte og herved at kunne hjælpe dem omkring sig med deres problemer.
Da mystiske 'grå mænd' imidlertid begynder at overtage byen, som Momo bor i, må hun med sine venner og den mystiske Mester Hora forsøge at stoppe de skurkagtige mænd, der stjæler tiden og efterlader byens beboere stressede, ensomme og uden glæde.

I rollen som Momo finder man Alexa Goodall, og omkring hende får hun selskab af Claes Bang i en central rolle, Kim Bodnia portrætterer den godhjertede karakter Beppo, og så er Kurt Ravn også at finde på rollelisten som onkel Roman side om side med superstjernen Martin Freeman, der særligt er kendt som den titulære hobbit Bilbo i Peter Jacksons Hobbitten-trilogi.
'Momo og tidstyvene' har biografpremiere den 5. november.
Se traileren herunder: