Cookie- og Privatlivspolitik
Bodil-nomineringer 2019

Bodil-nomineringer 2019

De danske filmkritikeres pris

Stem op!
4
Stem ned!
0
(reset)

Nomineringerne til Bodilprisen 2019 er i dag blevet offentliggjort af foreningen Danske Filmkritikere.

Feltet domineres i år af Paprika Steens julefilm Den tid på året og komedien Ditte & Louise, der begge har høstet hele 6 nomineringer, mens debutfilmen Holiday er lige i hælene på dem med 5 nomineringer. 

SE OGSÅ: Robert-nomineringer 2019

En af de mest interessante nomineringer finder man i kategorien Bedste mandelige hovedroller, hvor Anders Matthesen er i spil for sin stærke stemmepræstation i den yderst populære animationsfilm Ternet Ninja, der også er udvalgt blandt årets Bedste danske film.

Køb dine billetter til 'Ternet Ninja' her:

Prisuddelingen finder sted den 2. marts på Stærekassen med Iben Hjejle og Signe Lindkvist fra podcasten Sitter.

Her er listen over alle de nominerede til Bodilprisen 2019:

Bedste danske film

Den skyldige (Gustav Möller)

Den tid på året (Paprika Steen)

Ditte & Louise (Niclas Bendixen)

Holiday (Isabella Eklöf)

Ternet Ninja (Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen)

 

Bedste kvindelige hovedrolle

Ditte Hansen (Ditte & Louise)

Louise Mieritz (Ditte & Louise)

Paprika Steen (Den tid på året)

Victoria Carmen Sonne (Holiday)

 

Bedste mandlige hovedrolle

Anders Matthesen (Ternet Ninja)

Ardalan Esmaili (Charmøren)

Jakob Cedergren (Den skyldige)

Matt Dillon (The House That Jack Built)

Rasmus Bjerg (Så længe jeg lever)

 

Bedste kvindelige birolle

Karen-Lise Mynster (Den tid på året)

Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per)

Lotte Andersen (Ditte & Louise)

Sofie Gråbøl (Den tid på året)

Soho Rezanejad (Charmøren)

 

Bedste mandlige birolle

Anders W. Berthelsen (Ditte & Louise)

Adam Brix (Ditte & Louise)

Jacob Lohmann (Den tid på året)

Lai Yde Holgaard (Holiday)

Lars Brygmann (Den tid på året)

 

Bedste ikke-amerikanske film

Burning (Lee Chang-dong)

Call Me By Your Name (Luca Guadagnino)

Grænse (Ali Abbasi)

Roma (Alfonso Cuarón)

Shoplifters (Hirokazu Koreeda)

 

Bedste amerikanske film

A Star Is Born (Bradley Cooper)

Florida Project (Sean S. Baker)

Lady Bird (Greta Gerwig)

The Shape of Water (Guillermo del Toro)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

 

Bedste dokumentarfilm

Bobbi Jene (Elvira Lind)

Fanget i de fries land (Camilla Magid)

Hjertelandet (Janus Metz & Sine Plambech)

Olegs krig – en barndom i krigens skygge (Simon Lereng Wilmont)

Skjold & Isabel (Emil Næsby Hansen)

 

Blockbuster Talentprisen

Elvira Lind, dokumentarinstruktør (Bobbi Jene)

Gustav Möller, instruktør (Den skyldige)

Isabella Eklöf, instruktør (Holiday)

Josephine Farsø, scenograf (Christian IV – den sidste rejse & Holiday)

Sofie Marie Kristensen, klipper (Brakland)

Kunne du lide nyheden? Giv den noget kærlighed!
SKRIV DIN EGEN ANMELDELSE
Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

Nyeste brugerkommentarer

Jacob

Jeg er spændt på hvordan Edward Furlong vil være som den nu voksne John Connor, for ham i Rise of the Machines var en værre tudeprins.

11 timer siden
VIPER

James Cameron - Linda Hamilton - Arnold Schwarzenegger & Edward Furlong + R-rated = Hell yearh!

21 timer siden
Bente user/944816
Bente user/944816

Disse 3 film er nok mine ynglings fra i år indtil videre:
Green Book
Gøg og Gokke
Avengers: Endgame

1 dag siden
Vakse Viggo

Forfatteren må godt lave en historie, som foregår nogle år efter, at Snow er død.

1 dag siden
Vibmuser/610338
Vibmuser/610338

Jeg har lyst til at se rigtig mange af filmene, men Løvernes konge må være helt fantastisk at se i biografen

1 dag siden

Aktive debatter