Masterclass med Fenar Ahmad og Dar Salim
Holdet bag Ækte Vare vender i januar tilbage med filmen Underverden. Et hårdkogt drama om et urbant miljø, der sjældent portrætteres i dansk film.
Onsdag den 31. august kl. 17.45 kommer instruktøren Fenar Ahmad og skuespilleren Dar Salim forbi Scala Svendborg.
Her vil de fortælle om filmens baggrund, optagelserne, miljøet, musikken og ikke mindst vise eksklusivt materiale fra filmen, selvom den endnu ikke er færdig. Publikum får også mulighed for at stille spørgsmål.
Arrangementet er en unik mulighed for et indblik i en films udvikling og samtidig en forsmag på et brutalt og moderne gangsterdrama, der kender sin Pusher, men samtidig sætter nye standarder for beskrivelsen af kriminelle miljøer i dansk film.
Læs mere om arrangementet og bestil billetter her. Billetprisen er kun 20 pr. stk. inklusiv en forfriskning.
Underverden får premiere den 19. januar.
Fint nok så længe de kommer i biografen og der ikke kommer flere film på streaming, film skal ses i biografen med fuld drøn på lyden uden at skulle
Jeg håber sådan på at i får lov til at åbne op snarest muligt..
Tja hvis du læser mange af de ting Gina Carano har skrevet synes det er forståeligt...
Log ind for at få personlige anbefalinger ved at anmelde film med 1-6 stjerner.