Cookie- og Privatlivspolitik
Oscar-nomineringerne 2016

Oscar-nomineringerne 2016

12 til The Revenant... og en til Krigen!

Stem op!
50
Stem ned!
0
(reset)

Årets Oscar-nomineringer er netop blevet offentliggjort af Det Amerikanske Filmakademi.

Danmark er dette år repræsenteret, idet Krigen er nomineret til prisen for Bedste ikke-engelsksprogede film. Den kommer bl.a. til at dyste mod Sauls søn, der modtog en Golden Globe i søndags.

Derudover finder vi den delvist danske The Look of Silence i dokumentar-kategorien, der fx skal slå Amy.

The Revenant topper med hele 12 nomineringer, bl.a. for Bedste film, instruktion og Mandlige hovedrolle. De samme tre kategorier den vandt Golden Globes for.

Herefter følger Mad Max: Fury Road med 10 nomineringer, hvilket er dybt usædvanligt for en actionfilm, The Martian med syv nomineringer samt SpotlightSpionernes bro og Carol med seks mulige priser.

Bedste film
The Big Short
Brooklyn
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Room
Spotlight
Spionernes bro

Bedste instruktion
"The Big Short” Adam McKay
“Mad Max: Fury Road” George Miller
“The Revenant” Alejandro G. Iñárritu
“Room” Lenny Abrahamson
“Spotlight” Tom McCarthy

Bedste mandlige hovedrolle
Bryan Cranston i “Trumbo”
Matt Damon i “The Martian”
Leonardo DiCaprio i “The Revenant”
Michael Fassbender i “Steve Jobs”
Eddie Redmayne i “Den danske pige”

Bedste mandlige birolle
Christian Bale i “The Big Short”
Tom Hardy i “The Revenant”
Mark Ruffalo i “Spotlight”
Mark Rylance i “Spionernes bro”
Sylvester Stallone i “Creed”

Bedste kvindelige hovedrolle
Cate Blanchett i “Carol”
Brie Larson i “Room”
Jennifer Lawrence i “Joy”
Charlotte Rampling i “45 Years”
Saoirse Ronan i “Brooklyn”

Bedste kvindelige birolle
Jennifer Jason Leigh i “The Hateful Eight”
Rooney Mara i “Carol”
Rachel McAdams i “Spotlight”
Alicia Vikander i “Den danske pige”
Kate Winslet i “Steve Jobs”

Bedste animerede spillefilm
“Anomalisa” Charlie Kaufman, Duke Johnson and Rosa Tran
“Drengen og verdenen” Alê Abreu
“Inderst inde” Pete Docter og Jonas Rivera
“F for får” Mark Burton og Richard Starzak
“Marnie - Min hemmelige veninde” Hiromasa Yonebayashi og Yoshiaki Nishimura

Bedste fotografering
“Carol” Ed Lachman
“The Hateful Eight” Robert Richardson
“Mad Max: Fury Road” John Seale
“The Revenant” Emmanuel Lubezki
“Sicario” Roger Deakins

Bedste kostumedesign
“Carol” Sandy Powell
“Eventyret om Askepot” Sandy Powell
“Den danske pige” Paco Delgado
“Mad Max: Fury Road” Jenny Beavan
“The Revenant” Jacqueline West

Bedste dokumentar
“Amy” Asif Kapadia og James Gay-Rees
“Cartel Land” Matthew Heineman og Tom Yellin
“The Look of Silence” Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
“What Happened, Miss Simone?” Liz Garbus, Amy Hobby og Justin Wilkes
“Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom” Evgeny Afineevsky og Den Tolmor

Bedste korte dokumentar
“Body Team 12” David Darg og Bryn Mooser
“Chau, beyond the Lines” Courtney Marsh og Jerry Franck
“Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah” Adam Benzine
“A Girl in the River: The Price of Forgiveness” Sharmeen Obaid-Chinoy
“Last Day of Freedom” Dee Hibbert-Jones and Nomi Talisman

Bedste klipning
“The Big Short” Hank Corwin
“Mad Max: Fury Road” Margaret Sixel
“The Revenant” Stephen Mirrione
“Spotlight” Tom McArdle
“Star Wars: The Force Awakens” Maryann Brandon og Mary Jo Markey

Bedste ikke-engelskprogede film
“Embrace of the Serpent” Colombia
“Mustang” Frankrig
“Sauls søn” Ungarn
“Theeb” Jordan
“Krigen” Danmark

Bedste makup
“Mad Max: Fury Road” Lesley Vanderwalt, Elka Wardega og Damian Martin
“Den hundredeårige” Love Larson og Eva von Bahr
“The Revenant” Siân Grigg, Duncan Jarman og Robert Pandini

Bedste originale filmmusik
“Spionernes bro” Thomas Newman
“Carol” Carter Burwell
“The Hateful Eight” Ennio Morricone
“Sicario” Jóhann Jóhannsson
“Star Wars: The Force Awakens” John Williams

Bedste originale filmsang
“Earned It” fra “Fifty Shades of Grey”
“Manta Ray” fra “Racing Extinction”
“Simple Song #3” fra “Youth”
“Til It Happens To You” fra “The Hunting Ground”
“Writing’s On The Wall” fra “Spectre”

Bedste produktionsdesign
“Spionernes bro” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Rena DeAngelo and Bernhard Henrich
“Den danske pige” Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Michael Standish
“Mad Max: Fury Road” Production Design: Colin Gibson; Set Decoration: Lisa Thompson
“The Martian” Production Design: Arthur Max; Set Decoration: Celia Bobak
“The Revenant” Production Design: Jack Fisk; Set Decoration: Hamish Purdy

Bedste animerede kortfilm
“Bear Story” Gabriel Osorio og Pato Escala
“Prologue” Richard Williams og Imogen Sutton
“Sanjay’s Super Team” Sanjay Patel and Nicole Grindle
“We Can’t Live without Cosmos” Konstantin Bronzit
“World of Tomorrow” Don Hertzfeldt

Bedste kortfilm
“Ave Maria” Basil Khalil og Eric Dupont
“Day One” Henry Hughes
“Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)” Patrick Vollrath
“Shok” Jamie Donoughue
“Stutterer” Benjamin Cleary and Serena Armitage

Bedste lydredigering
“Mad Max: Fury Road” Mark Mangini og David White
“The Martian” Oliver Tarney
“The Revenant” Martin Hernandez og Lon Bender
“Sicario” Alan Robert Murray
“Star Wars: The Force Awakens” Matthew Wood og David Acord

Bedste lydmiks
"Mad Max: Fury Road” Chris Jenkins, Gregg Rudloff og Ben Osmo
“The Martian” Paul Massey, Mark Taylor og Mac Ruth
“The Revenant” Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom og Chris Duesterdiek
“Spionernes bro” Andy Nelson, Gary Rydstrom og Drew Kunin
“Star Wars: The Force Awakens” Andy Nelson, Christopher Scarabosio og Stuart Wilson

Bedste visuelle effekter
“Ex Machina” Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington og Sara Bennett
“Mad Max: Fury Road” Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver og Andy Williams
“The Martian” Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence og Steven Warner
“The Revenant” Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith og Cameron Waldbauer
“Star Wars: The Force Awakens” Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan og Chris Corbould

Bedste bearbejdede manuskript
“The Big Short” Charles Randolph og Adam McKay
“Brooklyn” Nick Hornby
“Carol” Phyllis Nagy
"The Martian” Drew Goddard
“Room” Emma Donoghue

Bedste originale manuskript
"Spionernes bro” Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen
"Ex Machina” Alex Garland
"Inderst inde” Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley; Original story by Pete Docter, Ronnie del Carmen
"Spotlight” Josh Singer & Tom McCarthy
"Straight Outta Compton” Jonathan Herman and Andrea Berloff; Story by S. Leigh Savidge & Alan Wenkus and Andrea Berloff

Kunne du lide nyheden? Giv den noget kærlighed!

Kommentarer

SKRIV DIN EGEN ANMELDELSE
Otto-Mandias

Og det er velfortjent, føler jeg. Det er selvfølgelig ikke en film for alle, den består jo af 90% action. Men på alle måder filmisk er den bare et mesterværk.

Men hvis du havde fortalt mig at et soft-reboot af Mad Max ville dominere Oscars 2016 for et par år siden havde jeg nok grint højlydt. De gamle film er klassiske, men har jo aldrig været tæt på Oscar materiale.

laurits

Det ser ok ud. Jeg synes dog, at Walton Goggins burde blive nomineret for hans fremragende optræden i The hateful 8.

Sider

Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

Nyeste brugerkommentarer

johnny

minder mere som nikita end jason bourne for mig.

5 timer siden
Rasmus/Musen

Hvis Jurrasic World-teamet begynder at lave endnu flere af sådan nogle kortfilm(eller bare film i det hele taget), så er jeg totalt klar på at se d

17 timer siden
Michael

også før Avengers: Infinity war?

19 timer siden
Jacob

... scenen passer ind i Black Widow, så har jeg ikke noget problem med genbrug.

1 dag siden
Johan

Nu har jeg ikke set filmen endnu, men jeg vil mene det er på tide han bliver belønnet for sin indsat i Hollywood. Brad Pitt er for vild!

1 dag siden

Aktive debatter