Opdateret!
Opdateret: Collider kan i dag eksklusivt bekræfte, at Gugu Mbatha-Raw har landet rollen!
____________________________________
To år, før Star Wars: Episode VIII får premiere, er rygterne om en kvindelig hovedrolle begyndt at florere online. Fire skuespillerinder er ifølge Latino Review på instruktøren Rian Johnsons shortlist.
Gugu Mbatha-Raw, der eftersigende er øverst på ønskesedlen, fik masser af ros for rollerne i Belle og Beyond the Lights. Ingen af filmene fik dansk biografpremiere, men hun kan opleves overfor Will Smith i Concussion næste år. Desuden har Mbatha-Raw en mindre rolle i den udskældte Jupiter Ascending.
Gina Rodriguez vandt en Golden Globe for præstationen i tv-serien 'Jane the Virgin'.
Tatiana Maslany er kendt fra 'Orphan Black', hvor hun fik en Golden Globe-nominering.
Endelig finder vi Olivia Cooke, den britiske skuespiller som slog igennem på Sundance filmfestivalen med komedie-dramaet Me and Earl and the Dying Girl, der får dansk biografpremiere den 8. oktober.
Uanset hvad er det interessant at finde ud af, hvordan den ikke-besatte kvindelige hovedrolle vil passe ind i historien, og om Daisy Ridleys hovedrollekarakter fra The Force Awakens, Rey, dermed spiller en mindre rolle i efterfølgeren.
Star Wars: Episode VIII får premiere den 25. maj 2017.
Af disse kandidater, så ville jeg nok ønske enten Tatiana Maslany eller Olivia Cooke.
Men jeg håber personligt på en helt anden, da jeg ikke kan se nogle af dem passe ind i universet :/
Jeg har i et stykke tid også undret mig over, at Oscar Isaac's karakter Poe Dameron var den eneste blandt den nye trio i 'The Force Awakens', der var bekræftet til at gå videre til næste kapitel ...
Er selv på bar bund der.
Det kan jo være at Boyega og Ridley dør i den første?
Men jeg tror egentlig det bliver som i den originale trilogi: Ridley og Boyega er mest på skærmen (Luke & Leia), mens Poe er den her lidt mystiske fyr i baggrunden, som vi ikke får meget at vide om (Solo). Men så begynder Poe stille og roligt at træde mere og mere i karakter, og får næsten mere afgørende betydning, og mere skærmtid end Ridley og Boyega (som Solo gør).
Det er min teori ;)
Jeg kan ikke forestille mig, at Ridley eller Boyega ikke skulle være med i episode 8. I kampen om den anden kvindelige hovedrolle, er Gugu Mbatha-Raw den bedste skuespiller af de mulige, så jeg håber på hende.
Jeg håber sådan på at i får lov til at åbne op snarest muligt..
Tja hvis du læser mange af de ting Gina Carano har skrevet synes det er forståeligt...
...Men jeg vil lige indskyde at Goro & Reptile faktisk er med.
Man ser lige den firearmede tyksak komme springene (1:47),
Log ind for at få personlige anbefalinger ved at anmelde film med 1-6 stjerner.