Oscar-nomineringer 2012
Oscar-nomineringerne for 2012 er landet, og det tætteste Danmark kommer på hæder er en nominering til Drive for bedste lydredigering.
Dermed fik 'Drive' ikke den nominering til Bedste film, som flere ellers havde spået, og SuperClásico klarede ikke cuttet blandt de ni shortlistede ikke-engelsksprogede film.
Martin Scorseses Hugo har fået flest nomineringer med hele 11 af slagsen, mens stumfilmen The Artist følger lige efter med 10 nomineringer.
Steven Spielbergs War Horse er nomineret i seks kategorier, hvoraf fem af dem er tekniske, og samme antal fik David Finchers The Girl With The Dragon Tattoo.
George Clooney-filmen The Descendants og Brad Pitt-filmen Moneyball fik hver fem nomineringer af den tunge slags.
Derudover dyster Niceville, Midnight in Paris, The Tree of Life, Dame, Konge, Es, Spion, Jernladyen, My week With Marilyn samt Ekstremt højt og utrolig tæt på om nogle af de store priser.
Som en lille overraskelse er komedien Brudepiger nomineret i to kategorier, mens en iransk film (Nader og Simin - en separation) har sneget sig ind blandt de engelsk-sprogede repræsentanter i Bedste manuskript-kategorien.
Michael Fassbender, Leonardo DiCaprio, Tilda Swinton og Ryan Gosling har været populære ved andre prisuddelinger, men alle er blevet overset af Oscar-akademiet.
Og de nominerede er:
Bedste film
The Artist
The Descendants
Ekstremt højt og utrolig tæt på
Niceville
Hugo
Midnight in Paris
Moneyball
The Tree of Life
War Horse
Bedste instruktør
The Artist - Michel Hazanavicius
The Descendants - Alexander Payne
Hugo - Martin Scorsese
Midnight in Paris - Woody Allen
The Tree of Life - Terrence Malick
Bedste mandlige skuespiller
Demián Bichir - A Better Life
George Clooney - The Descendants
Jean Dujardin - The Artist
Gary Oldman – Dame, Konge, Es, Spion
Brad Pitt – Moneyball
Bedste kvindelige skuespiller
Glenn Close - Albert Nobbs
Viola Davis – Niceville
Rooney Mara - The Girl with the Dragon Tattoo
Meryl Streep – Jernladyen
Michelle Williams - My Week with Marilyn
Bedste mandlige birolle
Kenneth Branagh - My Week with Marilyn
Jonah Hill - Moneyball
Nick Nolte - Warrior
Christopher Plummer - Beginners
Max von Sydow - Ekstremt højt og utrolig tæt på
Bedste kvindelige birolle
Bérénice Bejo - The Artist
Jessica Chastain – Niceville
Melissa McCarthy – Brudepiger
Janet McTeer - Albert Nobbs
Octavia Spencer – Niceville
Bedste originale manuskript
The Artist - Michel Hazanavicius
Brudepiger - Annie Mumolo & Kristen Wiig
Margin Call - J.C. Chandor
Midnight in Paris - Woody Allen
Nader og Simin - en separation - Asghar Farhadi
Bedste manuskript over forlæg
The Descendants - Alexander Payne and Nat Faxon & Jim Rash
Hugo - John Logan
Kamæleonen - George Clooney & Grant Heslov and Beau Willimon
Moneyball - Steven Zaillian and Aaron Sorkin. Story by Stan Chervin
Dame, Konge, Es, Spion - Bridget O’Connor & Peter Straughan
Bedste udenlandske film
Bullhead - Belgien
Footnote - Israel
In Darkness - Polen
Monsieur Lazhar - Canada
Nader og Simin - en separation – Iran
Bedste animerede film
A Cat in Paris
Chico & Rita
Kung Fu Panda 2
Den bestøvlede kat
Rango
Bedste underlægningsmusik
Tintin: Enhjørningens hemmelighed - John Williams
The Artist - Ludovic Bource
Hugo - Howard Shore
Dame, Konge, Es, Spion - Alberto Iglesias
War Horse - John Williams
Bedste sang
Man or Muppet - The Muppets
Real in Rio – Rio
Bedste fotografering
The Artist - Guillaume Schiffman
The Girl with the Dragon Tattoo - Jeff Cronenweth
Hugo - Robert Richardson
The Tree of Life - Emmanuel Lubezki
War Horse - Janusz Kaminski
Bedste kostume-design
Anonymous - Lisy Christl
The Artist - Mark Bridges
Hugo - Sandy Powell
Jane Eyre - Michael O’Connor
W.E. - Arianne Phillips
Bedste scenografi
The Artist
Harry Potter og Dødsregalierne – del 2
Hugo
Midnight in Paris
War Horse
Bedste visuelle effekter
Harry Potter og Dødsregalierne – del 2
Hugo
Real Steel
Abernes Planet: Oprindelsen
Transformers 3
Bedste lydredigering
Drive
The Girl with the Dragon Tattoo
Hugo
Transformers 3
War Horse
Bedste lydmix
The Girl with the Dragon Tattoo
Hugo
Moneyball
Transformers: Dark of the Moon
War Horse
Bedste dokumentarfilm
Hell and Back Again
If a Tree Falls: A Story of the Earth
Paradise Lost 3: Purgatory
Pina
Undefeated
Bedste kortfilm (live action)
Pentecost
Raju
The Shore
Time Freak
Tuba Atlantic
Bedste kortfilm (animation)
Dimanche/Sunday
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
La Luna
A Morning Stroll
Wild Life
Bedste korte dokumentarfilm
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
God Is the Bigger Elvis
Incident in New Baghdad
Saving Face
The Tsunami and the Cherry Blossom
Bedste klipning
The Artist
The Descendants
The Girl with the Dragon Tattoo
Hugo
Moneyball
Bedste makeup
Albert Nobbs
Harry Potter og Dødsregalierne - del 2
Jernladyen