Optagelserne til makkerparrets ottende film er i fuld gang
Tim Burton og Johnny Depp er i øjeblikket igang med at filme, Dark Shadows, deres ottende film sammen.
Nu er det nye billeder fra settet, der viser en Depp med et tykt lag sminke, der tydeligt afspejler et klassisk Burton-univers.
'Dark Shadows' tager udgangspunkt i Depps karakter Barnabas Collins, der tilbage i 1700-tallet knuser heksen Angeliques (Eva Green) hjerte. Den droppede heks hævner sig ved at forvandle Collin til en vampyr og begraver ham levende.
To århundrede senere befries Collins fra sin grav og vender atter tilbage til sine slægtninges gamle hus. Resterne af den gamle Collin-klan viser sig dog at bære på mange hemmeligheder.
Udover Depp og Green er stjerner som Michelle Pfeiffer og Chloe Moretz (Kick Ass, (500) days of Summer) på rollelisten.
'Dark Shadows' er baseret på den gotiske sæbeopera af samme navn og forventes at ramme biograferne i maj 2012.
Tim Burton og Johnny Depp under optagelserne på 'Dark Shadows' - foto: Empire
Michelle Pfieffer på settet - foto: Empire
Hele holdet samlet på settet - foto: Empire
... i hans måde at lave film på. Jeg er parat til at modtage jeres thumbs down, I truly don't give a shit.
Helena Bonham Carter er selvfølgelig med, siden hun er Tims hustru, og fordi hun er en fantastisk skuespillerinde.
Er lidt træt af folk der siger at Tim skal stoppe med at arbejde med Johnny og Helena for alle deres film er, IMO, fantastiske så hvorfor stoppe?
Alle ved at Tim og Johnny har et specielt forhold til hinanden og de begge er perfekte når de gør det de er bedst til. Helena er utrolig i de lidt mere skæve, udfordrene roller og hun er virkelig talentfuld.
Da jeg først så promo billederne tænkte jeg 'Tim, hvad er det du gør ved Johnny?' for let's face it, han har set kønnere ud en han sikkert kommer til at gøre i den her film.
En person jeg er RIGTIG spændt på at se i filmen er Eva Green som er en phenomenal skuespillerinde.
Synes du har fuldstændig ret mht at vi bare skal lade Burton bruge Helena og Johnny da det jo fungere pisse godt!
Men bliver nu nød til at spørge dig,
du skriver at du tænker hvad er det Burton gør ved Johnny,
og at Johnny nok ikke kommer til at se helt vildt attraktiv i denne film .. Hvilket nok også er rigtigt .. Men hvad mener du så om hans udseende i Charlie og chokoladefabrikken ?
hvilket et er "grimmest" ? (:
Men må da indrømme at da jeg hørte om filmen og at Johnny skulle spille vampyr havde jeg (da jeg er hooked på vampyre) at han måske blev sådan et "hunk" af en vampyr!
Men fuck det, manden er jo genial lige meget hvad han røre ved synes jeg og faktisk også ligegyldigt hvordan hans udseende er i forskellige roller, får han altså stadig noget af sin charme frem (:
Glæder mig sygt til at se den ihvertfald!
Nu skal det lige siges at Charlie and the Chocolate Factory er en af mine yndlingsfilm (og en af mine yndlingsbøger), men jeg synes at Willy Wonka er sød. Han er ikke attraktiv, men er heller ikke grim. Det her er, IMO, helt klart den "grimmeste" kollaboration mellem Johnny og Tim.
Hva sker der lige for Burtons massekærlighed til Depp!??? Som om der ikke er andre skuespillere i verdenen.
IIh hvor spændende altså!! Kan bar slet ikke vente! Der er simpelthen SÅ mange geniale mennesker om at lave den her film! Glæder mig super meget!
Jeg glæder mig så meget til at se Johnny Depp som vampyr - er stort Johnny Depp fan og er sikker på den her også bliver god.
Men hvor jeg elsker Johnny i Tim Burtons film, er jeg ved at være lidt træt af, at Helena Bonham Carter også skal være med i dem allesammen...
Jeg glæder mig allerede for det er fantastisk når de to herre slår sig sammen, men jeg undre mig over KINO ikke skriver at etablerede skuespillerer som Chistopher Lee og Helena Bonham Carter også er med i filmen. Man kan jo se Helena på det første billede...
Kh. Camilla
Log ind for at få personlige anbefalinger ved at anmelde film med 1-6 stjerner.