Dafoe! Pattinson! Eggers!
Årets must-see på Cannes Filmfestival - gyser-thrilleren The Lighthouse - har netop fået sin første forstyrrende og smukke trailer.
Robert Pattinson, der er på sit livs karriere-højdepunkt pt., og Willem Dafoe spiller her to fyrtårn-vogtere, der langsomt men sikkert bliver mere og mere vanvittige på en isoleret ø.
I Cannes blev filmen modtaget med de flotteste ord, og hypen om denne film er ikke til at tage fejl af.
Instruktøren Robert Eggers har tidligere imponeret med den ligeledes sort/hvide og krybende The Witch.
Filmen afventer en dansk distributør og premieredato.
Sammen med Ari Aster er Robert Eggers virkelig tidens mest interessante horrorinstruktør, og det at deres vanvittigt kompromisløse film får så meget ros og omtale lover virkelig godt. Jeg er vild med både Dafoe og Pattinson, så jeg glæder mig virkelig til at se en klaustrofobisk vanvidsfilm med de to i hovedrollerne instrueret af Eggers.
Bare giv os en begrænset biografperiode på en uge ligesom Roma, og jeg er tilfreds.
Log ind for at få personlige anbefalinger ved at anmelde film med 1-6 stjerner.