I actionfilmen 'Mission: Impossible - Ghost Protocol' vender Tom Cruise tilbage som IMF-agenten Ethan Hunt.
Denne gang får Hunt sammen med det øvrige bureau skylden for terrorbombningen af Kreml i Rusland, og de bliver alle miskrediteret, da præsidenten iværksætter "Ghost Protocol".
Uden ressourcer eller støtte forsøger Ethan nu at rense bureauets navn og forhindre et nyt angreb. Situationen kompliceres, da Ethan må gennemføre missionen med sit IMF-team, hvis personlige motiver han ikke kender til fulde.
'Mission: Impossible - Ghost Protocol' er det fjerde kapitel i filmserien, som har indspillet to milliarder dollars på verdensplan.
Denne gang instruerer Brad Bird, kendt for 'Drengen og jernkæmpen' (1999) samt Pixar-titlerne 'De utrolige' (2004) og 'Ratatouille' (2007).
"Mission Impossible: Ghost Protocol" leverer humor og masser af god action. Til gengæld er plottet svagt, for at sige det så mildt som overhovedet muligt. Faktisk synes jeg, at der er et sideplot, som jeg finder mere spændendeend selve hovedplottet. Det ødelægger dog ikke helt oplevelsen, så filmen kan anbefales som en god og spændende actionfilm.
Ethan Hunt skal igang med sit fjerde kapitel i Mission Impossible serien. Denne gang med instruktør Brad Bird bag roret som instruktør og i min optik var det en god ting.
Filmens historie er godt skrevet og manuskriptet fungerer meget godt, men til tider bliver det en lidt knudret omngang og andre gange ryger den lidt ud af kurs.
Skuespillet kan jeg ikke sætte en finger på, for det er som det hele tiden har været: fantastisk. En undtagelse vil jeg dog påpege: Michael Nyqvist som skurk er ikke en favorit i min verden. Han leverer en skurk som hurtigt er ude af din erindring igen. Han virker kedelig og jeg følte ikke at han var den mest oplagte kandidat til en skurk.
Action er er der altid nok af i denne franchise og denne film er ingen skuffelse. Den har alt hvad er godt drengehjerte begærer når det kommer til action og gadgets. Et uforglemmeligt øjeblik er uden tvivl Tom Cruise' krav om at lave sin egne stunts som markerer sig. At han har fået lov til at løbe og danse på verdens højeste bygning er en fryd for øjet og folk med højdeskræk at se. Det er flot ramt og visuelt imponerende.
Filmen slutter ligeså åbent som de foregående, da man ikke vil slutte en sådan franchise så længe der stadig er masser at hive ud af den.
Denne film er en solid protokol og et blik værdigt, helt bestemt. Det er ikke den bedste i rækken, men underholdningen er i top og så er det Mission Impossible for helvede:-) Elsker det.
This Message Will Selfdestruct In 5 Seconds
Jeg kunne mærke at min kritik lå helt sikkert på den lidt mere negative side.. Jeg havde nok bare fået nok af Tom.. Men blev nu alligevel grebet af nogle gode action-scener..
Kan stadig sit skidt som agent! Han er lige så overbevisende som altid!
Bestemt et godt gensyn med film serien!
Mission impossible er overhovedet ikke blevet dårligere, tværtimod er det blevet endnu bedre! Da specieleffekts osv, bliver bedre og bedre, så virkede den nye mission impossible totalt overlegende overfor spionfilm, som jeg har set fornyeligt.
Dog kan han ikke slå James Bond, som er et helt andet niveau og måske ikke helt kan sammenlignes med mission impossible.
Hvis ikke man har set de andre - så er den meget forvirrende :/ andet kan jeg ikke skrive
Bruger anmeldelser (106)
Skriv din egen anmeldelse