Filmen 'Min lejlighed i Paris' tager udgangspunkt i Mathias Gold, der er økonomisk udfordret. Da han arver en lejlighed i Paris efter sin rige far, rejser han derfor straks af sted for at sælge ejendommen.
Frankrigs hovedstad byder dog på noget af en overraskelse. Lejligheden lejes nemlig ud til Mathilde - en 90-årig britisk dame, der ikke kan smides ud, medmindre køberen betaler hende et betydeligt honorar frem til hendes død.
Mathias må nu være kreativ og finde en måde at komme af med den gamle - men ualmindeligt friske - dame på uden at gøre noget kriminelt. Samtidig skal han undgå at forarge Mathildes kønne datter Chloé, der tilfældigvis vækker varme følelser hos den ellers så kyniske amerikaner.
’Min lejlighed i Paris’ hører til tidens succesfulde bølge af feel good-film målrettet det modne publikum med hjertet det rette sted. Harry Potter- og Downton Abbey-skuespillerinden Maggie Smith ses i vanlig spydig topform som lejeren, der ikke vil dø. Kevin Kline, der vandt en Oscar for at spise en guldfisk i A Fish Called Wanda, spiller den bærende rolle, mens britiske Kristin Scott Thomas, som det seneste årti har opnået en flot fransk karriere, ses som datteren. (copyright: kino.dk)
En god film som godt kunne ses igen og igen. Og Maggie Smith er da bare fantastisk :-)
filmen var såmænd meget sød og velmenende - men blev groft sagt mest båret igennem af de meget dygtige skuespillere som bare kan deres metier.
Jeg kan kun anbefale "Min Lejlighed i Paris". Maggie Smith (en af mine ynglingsskuespillere), Kristin Scott Thomas og Kevin Kline leverer fremragende skuespil. Der er faktisk næsten tale om et lille intimt kammerskuespil, som måske ville gøre sig bedre på teatret end på filmlærredet, men som filmen skrider frem glemmer jeg fuldstændigt, at jeg ikke sidder i et teater og oplever dem live på scenen. Der er tale om et tyndt plot, javist, men filmen har nu alligevel sine pointer og stof til eftertanke om vores flygtige og egocentriske liv, og hvordan det påvirker børnene langt ind i Deres voksne liv. En film, som jeg vil kalde "en-lille-stor-film". Fik jeg nævnt, at jeg elsker Maggie Smith?
Filmen er en feel-good film, og ikke en film hvor der forventes action eller lignende. Der er dog kun små overraskelser, og var det ikke pga af Kline, Smith og Scotts fantastiske talent, så havde den ikke været bedre.
Altid en fornøjelse at se disse tre skuespillere. De leverer et dejligt og levende samspil. Dialogen er fin og rammende. Humoren uforlignelig.
Men filmen bærer meget præg at være et teaterstykke. Der kunne godt have været nogle flere små sidehandlinger og noget mere musik, så man blev mindet om, at det var en film man var ved at se og ikke et teaterstykke.
Men filmen er bestemt biografbilletten værd og mere til.
Fremragende skuespillere bærer denne film, der absolut skal ses. Men pas på forventningerne - filmen er noget dyster og kan undervejs virke trukket for langt, men det er en god film for det mere voksne publikum... Maggie Smith er ubetalelig.
Glæder mig til et gensyn med Maggie Smith. Hun er en formidabel skuespiller, og hendes roller fremkalder ofte et smil på læben :)
De kan et eller andet de der hyggelige film. Måske ikke noget der sætter de store tanker i gang, men følelsen af feel good sidder i hver en krog bagefter,...
Og hold op en lækker lejlighed!!!!
Bruger anmeldelser (11)
Skriv din egen anmeldelse