Typisk amerikansk drama - den lille mand mod det store firma! Men misforstå mig ikke - filmens plot er helt fantastisk og rigtig godt tænkt! Filmen har, efter min mening, kun en fejl. I forsøget på at gøre Ben Affleck nogle år ældre har man farvet hans bakkenbarter en smule grå, det holder ikke - og var for mig et så forstyrrende element, at den desværre "kun" kan få 5 stjerner.
En anelse forudsigelig, men Russell Crowe gør det super godt i rollen som den lidt 'flippede' journalist. Han trækker klart karakteren op.
En god film.
Endnu en rigtig god film med Crowe.
Han er en super skuespiller, som forstår at fange hver eneste af hans film-karakterer og nærmest gøre dem til ham selv, og fastholde vores interesse for dem og historien.
Super film med et super plot, som først bliver afsløret til allersidst i filmen.
God spænding, og et par gode smil.
Man kan sgu da ikke andet end holde af den mand ;)
af stolen... sådan sidder man hele filmen igennem.. den er simplethen alt for spændende den film.. gribende plot og velspillet! Masser af gode roller, store som små... Jason Bateman stjæler ganske enkelt de scener han er med i ... og Russell Crowe er som altid genial... selv Ben Affleck er til at holde ud! Så det kan kun gå for langsomt med at komme ind i biografen mørke og nyde filmens intense stemning fra første til sidste minut! Go fornøjelse!
God film, med et plot der ikke er helt gennemskueligt. Russel Crowe er rigtig fed i denne rolle og Helen Mirren er også supergod som "streng tante"-agtig ;-)
Se den
Bruger anmeldelser (15)
Skriv din egen anmeldelse