Den danske action-thriller 'Shorta' følger to politibetjente, der bliver fanget i en boligblok, da et borgeroprør bryder ud.
Det sker, da en ung dreng dør i politiets varetægt. De to betjente Jens og Mike må nu forsøge at slippe ud af ghettoen, mens de bliver jagtet vildt - og med på slæb har de den anholdte teenager Amos.
Plottet følges i real tid, hvor også interne stridigheder komplicerer tingene yderligere.
Titlen "Shorta" er arabisk slang for panser eller politi, og filmen går i fodsporene på danske actionfilm som Underverden, men har også i høj grad ladet sig inspireret flere hårdtslående amerikanske action-forbilleder.
'Shorta' er instruktørparrets spillefilmsdebut. Anders Ølholm har dog tidligere været manuskritpforfatter på titler som Antboy og Ækte vare.
Det er dejligt at se at DK også kan være med på action landkortet. Ufattelig spændende film, med en pragt præstation af Jakob Lohmann.
Selvfølgelig er den som actionfilm kørt til kanten, men den er på ingen måde urealistik. Den har fået skyld for at være stigmatiserende, fordi der er nogle onde, unge indvandrergrupper med, men der er onde, unge indvandrergrupper.
Hovedpersonerne spille fremragende.
Det vil nok blive betegnet som en smal film. Jeg håber, at den bliver vist på et tidspunkt på TV og dermed får et bredere publikum.
En virkelig god og spændende debutfilm, som alle bør se. På trods af det alvorlige emne, er der mange rørende skildringer af personerne. Man indlever sig i de dilemmaer betjentene oplever og filmen er spændende og realistisk fra start til slut.
Jeg giver den ikke mere end 2 stjerner. Den måde de fremviser politiet som har mere magt er så forkert og den måde de sætter "perkere" i dårligt lys. Det er bare klamt! I starten er også respektløst, den fører hen til george floyd, som døde på den måde... Efter filmen var færdig havde jeg den største vrede i min krop. Hvordan fanden kan Danmark lade sådan en film blive lavet?
... så det kan du ikke klandre filmen for. Bortset fra det, virker filmen relativt virkelighedstro. Ikke alt hænger 100% sammen, men i det store hele fungerer det.
Den kommer ud på det et meget aktuelt tidspunkt. Der er paralleller med aftermatch ved George Floyds død. Mann oplever episoden fra mange sider.
Især får du en indblik i hvordan det er som betjent at skulle kontrollere et område der har mistet tilliden til det system der burde beskytte dem.
Filmen er intens og uforudsigelig.
Dejligt med action og tankevækkende realisme. Et godt bud på hvad en nær fremtiden kunne bringe, hvis vi fortsætter med samme polarisering i samfundet.
Bruger anmeldelser (18)
Skriv din egen anmeldelse