KONKURRENCEN ER AFSLUTTET
KONKURRENCEN ER AFSLUTTET!
Vi udlodder 4 x billetter til gallapremieren på en af årets mest ventede film, Løvernes konge.
Sådan deltager du:
Fortæl os hvilken scene fra den originale film, du holder mest af?
Skriv dit svar forneden i kommentarfeltet. Vi trækker vinderne fredag og vinderne får direkte besked.
Gallaen finder sted:
Tirsdag d. 16. juli i CinemaxX København.
Dørene åbnes kl. 15. Filmen starter kl. 15.45.
(Filmen vises med dansk tale)
I Disneys genindspilning af deres egen elskede klassiker, følger vi atter løveungen Simba, der forvises fra sit eget land, da hans far Kong Mufasa myrdes. Mange år senere er det dog Simbas tur til at regere, og det endelige opgør mellem tronarvingen og hans onkel Scar er nu uundgåeligt.
Du kan også vinde 4 x billetter på vores Facebook-side - deltag her:
Løvernes konge får almindelig premiere den 17. juli
Find dine billetter her:
Min favorit scene er uden tvivl hele Circle of Life scenen, hvor savannen og alle dyrene præsenteres og lille baby Simba bliver vist frem!
Elsker alle scenerne og i sær sangene i Løvernes konge, men skal der vælges en scene og sang, så bliver det Hakuna Matata. Dejlig film.
Det har altid været en scene som gjorde meget indtryk på mig. Den frygt og sorg som gisper i mig, da jeg så den som lille, husker jeg stadig. Så derfor har jeg valgt den, som min ynglings scene, men det var svært at vælge.
Åbningsscenen med præsentationen af savannen, dyrene og til sidst Simba er, well, majestætisk. Men hele filmen ER nu bare dejlig!
Har altid elsket den scene hvor nala finder simba og de synger "can you feel the love tonight"
Det må enten være scenen hvor Simba og Nala finder hinanden og lyden af “Can you feel the love tonight” spiller.. Eller hvor Simba ser sit spejlbillede og ser sin far. Hvor Mufasa snakker til ham.. Nøj det giver tårer i øjnene hver gang!!
Den scene med størst betydning for mig er når der synges "Hakuna Matata". Fangende sang, godt budskab, sjove karakterer og feel-good stemning.
Jeg har altid elsket Løvernes Konge, så jeg kan selvfølgelig godt lide alle scenerne. Men hvis jeg skal vælge én ud, så er jeg særligt vild med scenen, hvor Timon og Pumba finder Simba. Jeg synes denne her scene er rigtig god, da den viser, at selvom du ser og er anderledes end de andre, så hører du stadig til et sted. Timon og Pumba tager Simba ind, selvom de godt ved, at han godt kan slå dem ihjel.
Min ynglingsscene er Timon og Pumba's sang Hakuna Matata. Sangen er så god og scenerne er sjove
Log ind for at få personlige anbefalinger ved at anmelde film med 1-6 stjerner.