Cookie- og Privatlivspolitik
Robert-nomineringer 2018

Robert-nomineringer 2018

Dansk film hyldes!

Stem op!
8
Stem ned!
0
(reset)

Danmarks Film Akademi har offentliggjort årets Robert-nomineringer, som hylder dansk film og tv for 34. gang.

Årets nomineringer spænder bredt og flere debutanter er at finde på årets stemmeseddel, som det nu er op til Akademiets 2000 medlemmer at vælge imellem. Du har dog også noget at skulle have sagt - fra i morgen kan du nemlig stemme på Blockbuster Publikumsprisen.

Robert Prisen afholdes søndag d. 4. februar 2018 kl. 17.30 på Tivoli Hotel i København - og vi livestreamer hele prisuddelingen her på kino.dk i samarbejde med Blockbuster.

Underverden  og Vinterbrødre er årets to topscorerer med hele 15 nomineringer til hver. Den danske sci-fi film QEDA nupper tredje pladsen med 11 nomineringer, og flere biograf-aktuelle film er også nomineret, herunder bl.a. En Frygtelig Kvinde og Jeg er William.

Du kan se flere af årets nominerede film allerede nu på Blockbuster.dk - klik her og se udvalget.

 

De nominerede er:

Året danske spillefilm

Den utrolige historie om den kæmpestore pære

En frygtelig kvinde

Mens vi lever

Underverden

Vinterbrødre

 

Årets børne- og ungdomsfilm

Danmark

Den utrolige historie om den kæmpestore pære

Jeg er William

Sikke et cirkus

Team Hurricane

 

Årets instruktør

Annika Berg / Team Hurricane

Christian Tafdrup / En frygtelig kvinde

Fenar Ahmad / Underverden

Hlynur Pálmason / Vinterbrødre

Mehdi Avaz / Mens vi lever

 

Årets originale manuskript

Annika Berg / Team Hurricane

Christian Tafdrup & Mads Tafdrup / En frygtelig kvinde

Dunja Gry Jensen / QEDA

Fenar Ahmad & Adam August / Underverden

Hlynur Pálmason / Vinterbrødre

 

Årets adapterede manuskript

Anders Ølholm / Aminas breve

Bo Hr. Hansen & Henrik Ruben Genz / Gud taler ud

Kim Fupz Aakeson / Jeg er William

Peter Schønau Fog / Du forsvinder

Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick & Bo Hr. Hansen / Den utrolige historie om den kæmpestore pære

 

Årets mandlige hovedrolle

Dar Salim / Underverden

Dejan Cukic / Fantasten

Elliott Crosset Hove / Vinterbrødre

Nikolaj Lie Kaas / Du forsvinder

Sebastian Jessen / Mens vi lever

 

Årets kvindelige hovedrolle

Amanda Collin / En frygtelig kvinde

Danica Curcic / Darling

Julie Christiansen / Mens vi lever

Lene Maria Christensen / Den Bedste Mand

Trine Dyrholm / Du forsvinder

 

Årets mandlige birolle

Ali Sivandi / Underverden

Dulfi Al-Jabouri / Underverden

Jakob Oftebro / Mesteren

Lars Mikkelsen / Vinterbrødre

Simon Sears / Vinterbrødre

 

Årets kvindelige birolle

Bodil Jørgensen / Aldrig mere i morgen

Charlotte Munck / Mens vi lever

Marijana Jankovic / Aldrig mere i morgen

Marijana Jankovic / QEDA

Victoria Carmen Sonne / Vinterbrødre

 

Årets scenograf

Gitte Malling & Søren Gam / Du forsvinder

Gustav Pontoppidan / Vinterbrødre

Jette Lehmann / Gud taler ud

Sabine Hviid / Underverden

Thomas Bremer & Nikolaj Danielsen / QEDA

 

Årets fotograf

Adam Wallensten / Den Bedste Mand

Kasper Tuxen / Underverden

Louise McLaughlin / Team Hurricane

Maria von Hausswolff / Vinterbrødre

Rasmus Videbæk / QEDA

 

Årets kostumier 

Jane Marshall Whittaker / QEDA

Lucie-Marie Layers / Fantasten

Manon Rasmussen / Gud taler ud

Nina Grønlund / Vinterbrødre

Rikke Simonsen / Underverden

 

Årets sminkør

Katrine Tersgov / Vinterbrødre

Kirsten Zäschke / Gud taler ud

Kirsten Zäschke / Sikke et cirkus

Louise Hauberg Lohmann / Underverden

Salla Yli-Loupa / QEDA

 

Årets klipper

Anders Albjerg Kristiansen / Darling

Julius Krebs Damsbo / Vinterbrødre

Kasper Leick / Underverden

Nicolaj Monberg / En frygtelig kvinde

Åsa Mossberg / QEDA

 

Årets sounddesigner

Lars Halvorsen / Vinterbrødre

Oskar Skriver & Bo Asdal Andersen / Den utrolige historie om den kæmpestore pære

Peter Albrechtsen / QEDA

Peter Albrechtsen / Underverden

Peter Schultz, Niels Arild & Eddie Simonsen / Du forsvinder

 

Årets score

Jens Ole Wowk McCoy / Underverden

Jonas Struck & Vladislav Delay / QEDA

Kristian Selin Eidnes Andersen / Fantasten

Kåre Bjerkø / Gud taler ud

Toke Brorson Odin / Vinterbrødre

 

Årets originale sang

‘I Don’t Know How to Get in Your Heart’ - Rumle, Rumle Sieling Langdal Jensen / Mesteren

‘Sikke et cirkus’ - Lotte Svendsen, Rasmus Møldrup / Sikke et cirkus

‘Vi står ved din side’ - Martin Brygmann, Martin Brygmann / Far til fire på toppen

 

Årets visuelle effekter

Dan Dirckinck-Holmfeld / Far til fire på toppen

Fynn Laue, Asger Peder Mortensen & Niels Träff / Alle for tre

Jonas Drehn, Jan Tvilling & Hummer Højmark / Underverden

Martin Madsen / QEDA

Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Dræberne fra Nibe

 

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

Abu Adnan

Fædreland

Halvmand

Lille danser

Silent Night 

 

Årets kortfilm: Dokumentar

Fra hjertet

Kraniebrud eller 'Er du ikke lidt for ung til at optegne dine erindringer?'

Sea of Sorrow - Sea of Hope

Weltschmerz

 

Årets dokumentarfilm

At elske Pia

De sidste mænd i Aleppo

Land of the Free

Venus - Let's Talk About Sex

VOLD - I kærlighedens navn

 

Årets amerikanske film

Blade Runner 2049

La La Land

Manchester by the Sea

Moonlight

Nocturnal Animals

 

Årets ikke-amerikanske film

Dunkirk

Frantz

God’s Own Country

Prøven

The Square

 

Tv-serier

Årets korte tv-serie

Joe Tech

Min mosters historier

Perfekte steder

Tinkas juleeventyr

Yes No Maybe

 

Årets tv-serie

Arvingerne III

Herrens Veje

Mercur

Norskov 2

Rita 4

 

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

Andreas Jessen / Mercur

Carsten Bjørnlund / Arvingerne III

Jacob Lohmann / Norskov 2

Lars Mikkelsen / Herrens veje

Youssef Wayne Hvidtfeldt / Yes No Maybe

 

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

Ann Eleonora Jørgensen / Herre veje

Marijana Jankovic / Norskov 2

Mille Dinesen / Rita 4

Neel Rønholt / Mercur

Trine Dyrholm / Arvingerne III

 

Årets mandlige birolle - tv-serie

Christian Tafdrup / Tinkas juleeventyr

Henrik Birch / Norskov 2

Mikkel Boe Følsgaard / Arvingerne III

Morten Hee Andersen / Herrens veje

Simon Sears / Herrens veje

 

Årets kvindelige birolle - tv-serie

Alba August / Gidseltagningen

Camilla Lau / Herrens veje

Charlotte Munck / Rita 4

Fanny Louise Bernth / Herrens veje

Lene Maria Christensen / Arvingerne III

 

Kunne du lide nyheden? Giv den noget kærlighed!

Kommentarer

Pernillehansendk

Hey Kino.

Så BAFTA normeninger også er blevet
offentliggjort i dag.
Skal det ikke nævens nogle steder?

Stem op!
2
Stem ned!
0
(reset)
Daniel Hartvig Nielsen

Hej Pernille,
Tak for din kommentar. I går valgte vi at fokusere på de danske nomineringer, men vi kommer selvfølgelig til at bringe vinderne af BAFTA :)

Mvh.
Hartvig, kino.dk

Stem op!
0
Stem ned!
0
(reset)

Sider

Anonymuser/0
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

Nyeste brugerkommentarer

Tinauser/122722
Tinauser/122722

Simpelhen den bedste film der er lavet - kan se den igen og igen ❤️

40 minutter siden
MallenxD

To ord: Morgan Freeman

50 minutter siden
Allanuser/291241
Allanuser/291241

Den er så mørk og dyster og helt igennem skræmmende... Man ved aldrig hvor eller hvem rumvæsenet er.

1 time siden
Anyauser/65472
Anyauser/65472

Klasse narrativ, fremragende plot og upåklageligt skuespil.

1 time siden
Jacob

Jeg anser det som meget usandsynligt, og ikke mindst forvirrende. Så dør han i en franchise, for så bare at genopstå på ny i en anden.

1 time siden

Aktive debatter