Science fiction-filmen ’Life’ følger seks astronauter, der er på nippet til at gøre en af verdenshistoriens største opdagelser.
En sonde fra Mars har indsamlet en prøve af tilsyneladende intelligent liv. Da tilfældet undersøges nærmere på rumstationen, bliver det hurtigt tydeligt, at organismen er langt mere avanceret end først forventet.
Først da et angreb sætter ind, indser astronauterne hvor store konsekvenserne det har, hvis det hurtigt voksende væsen når Jorden.
’Life’ kan ligne en blanding af Gravity og Alien med smukke billeder fra rummet, og ondsindede rumvæsner, der gemmer sig i mørket. På den stjernebesatte rolleliste ses bl.a. svensk-engelske Rebecca Ferguson, der for alvor slog igennem med Mission: Impossible - Rogue Nation. (copyright: kino.dk)
Det begynder godt, men bedst som spændingen bygges op, presser Alien-referencerne sig (kraftigt) på. Det bliver lettere kedeligt og forudsigeligt.
Den er lysår fra at ramme samme klaustrofobiske og nervepirrende stemning som i "Alien" fra '79.
Vild klaustrofobisk oplevelse og med til at ødelægge lysten til st tage til rummet. Fremragende.
Her sidder jeg. Efter 1 time og 43 minutter, mentalt voldtaget og ryster som en autist under den kolde bruser. Har aldrig oplevet en film der kunne stresse mig mere end en krigssoldat midt under et skud angreb i en afghansk kløft. Den starter fint ud, interessant måde de modtager en last fra mars. Men efter dette udvikler det sig til en stressende samt provokerende oplevelse. Ikke nok med de bliver jagtet af en muterende amøbe gennem hele filmen, har instruktøren også valgt det mest stressende orkester til at ligge lyd til billederne. De blæser så hårdt i trumpeterne at min hjerne kan mærke vibrationerne, hvilket fører til en uro i kroppen, hvorefter man så får et voldsomt chok af de alt for høje lyd effekter..Normalt nyder jeg faktisk den "rumlige" atmosfære og film som interstellar og Martian er gode, men den her var lige grumsom nok. Tror jeg kan finde 100 nye grå hår imellem det jeg ikke allerede har tabt på grund af stress. Nu må vi håbe jeg kan sove i nat. Min søster var også med inde og se filmen, hun arbejder til dagligt med psykisk syge, hvilket gør at hun er vant til et højt stress niveau, men hun fældede mere end en labrador der har været på skovtur under løbetid. Undervejs i filmen var der voldsomme knæklyde der gik direkte i hornhinden der forvrængede os dybere ned i de mørkeste hjørner af sindet. Vores slik, samt sodavand har stået uberørt gennem hele filmen, grundet tilintetgørelsen af en uskyldig mus, samt knuste kroppe.
Brugeren "Det sprøde popcorn" giver nogle rigtige gode argumenter hvorfor denne film er så elendig. Og jer er enig.
Spar jeres penge. Jeg så flere der gik fra salen undervejs under fremvisningen.
Ja den er et fint mix, af Alien/Gravity som S.Rico formuler det....
Den bette alien er godt lavet tænker først putte nutte men så tog den alien lige revance!!
De var 6 som tog ud, hvor mange overlevede......kommer der En mere....
Vi fik da et lille gys , trods have læst den havde fået hentydning til Alien film udfra trailer/skrivelser herinde, dog ikke forventet blev sådan ufff ufff hvorfor vil de lige undersøge Mars altså.
Filmen levede helt op til mine forventninger.
Filmen er på ingen måde epokegørende men "bare" ganske fin underholdning.
Den var god og klaustrofobisk, samt gav mig det KICK jeg forventede. Godt udført og kan klart anbefales, hvis du er til rumgys.
Bruger anmeldelser (34)
Skriv din egen anmeldelse