'Villads fra Valby' følger den 6-årige titelkarakter, der har første skoledag efter en hyggelig sommer med sin mor, far og to søstre.
Villads er fantasifuld, god til at lege og ikke altid lige god til at følge de voksnes regler, hvilket betyder, han tit løber ind i problemer.
Som om det ikke var nok, skal den unge dreng nu også tage stilling til de nye venner ovre i skolen, en sød pige og hans nye klasselærer, der ikke ser verden i helt samme højde som Villads.
Familiefilmen 'Villads fra Valby' er baseret på Anne Sofie Hammers populære børnebogserie af samme navn. Luca Reichardt Ben Coker, der spillede Grunk i Krummerne, har fået rollen som Villads, mens Frederik Meldal Nørgaard både spiller faren og instruerer. (copyright: kino.dk)
Sød film som vil være god for børn i 5-7 års alderen, men ikke nogen film der vil gå ind i filmhistorien, da plottet er tyndt.
Jeg elsker dog rollespilsscenerne som er geniale!
Min datter var virkelig opslugt af filmen. Hun synes det var skønt at kunne genkende scenerne fra bøgerne.
Min søn på snart 5 år var helt vild med filmen, rigtig god gengivelse af bogen.
Kan klart anbefales til de yngste... Der var mange grin over alle de ting som Villads fandt på. Rigtig sød film.
Bruger anmeldelser (13)
Skriv din egen anmeldelse