Familiefilmen 'Emma & Julemanden - Jagten på Elverdronningens hjerte' handler om den 11-årige Emma - en fantasifuld pige, der til tider føler sig glemt af sin store familie og derfor drømmer sig væk til eventyrlige verdener.
Da selveste Julemanden Nicolas og hans kone Julie en dag dumper ned igennem Emmas skorsten med deres nyfødte baby, bliver menneskepigen og den lille familie fra Nordpolen hurtigt gode venner.
Freden forstyrres, da de opdager, at Julemandens baby er blevet forbyttet med en elverunge og ført til den onde elverdronning. Snart må de tre rejse på en hæsblæsende rejse ind i Elverriget.
'Emma & Julemanden - Jagten på Elverdronningens hjerte' er en familiefilm, der følger efter TV2's julekalendere 'Ludvig & Julemanden' og 'Tvillingerne & Julemanden'. Ligesom på tv er Lars Hjortshøj den godmodige julemand, mens hans hustru spilles af Camilla Bendix. I rollen som Emma ses den unge Sofia Suppli Callesen. (copyright: kino.dk)
Det er ikke en fremragende film, men den er sjov, sød og hyggelig. Derudover er det befriende, at sproget i filmen er bramfrit. Det giver filmen lidt ekstra troværdighed. Jeg ender på en samlet vurdering på 4 ud af 6 filmstjerner.
Jeg kan sagtens anbefale at se filmen, men det er ikke en man absolut skal se i biografen.
En sød julefilm for hele familien. Denne faldt i god jord hos os, den var julet og meget spændende
Så filmen med to børnebørn som hyggearrangement især for den yngste på lige nøjagtig 7 år. Storesøster på 15 gik loyalt med.
Men filmen var en stor skuffelse med sit rodede plot og manglende viden om og indfølelse med børns begrebsverden.
Den 7årige var skræmt i lange passager og den 15årige trak på skuldrene og syntes filmen var dårlig!
Hele ideen med at flette elverdronningen ind i en julefortælling er søgt og hvad værre er så introducerer filmen elverfolket på en enfoldig, overfladisk sensationslysten og uforståelig måde for de sagesløse små . Det er vel minimalt hvad de har hørt om elverpiger osv. og at lade elverfolket stjæle en baby er komplet vildledende.
På trods af tapre skuespilindsatser i det håbløse manuskript kan filmen ikke anbefales. hverken til store eller små.
Den er bare plat!
Den var fin uden at være fantastisk. Der var tydeligvis noget parodi på Ringenes Herre elvere og filmen var sød. Jeg må sige der var ikke så meget jul i historien som det mere var julemanden på eventyr. Dog er moralen fin og folk gjorde en hæderlig indsats for at underholde en.
Er skuffet over hvor dårligt selv kendte skuespillere kan spille. Dog var datteren på 8 år glad. Så lever vi voksne med skuffelsen.
Bruger anmeldelser (16)
Skriv din egen anmeldelse