I filmen 'Labor Day' kæmper den 13-årige Henry Wheeler med at leve op til rollen som manden i huset, mens hans mor Adele balancerer på kanten af, hvad der lettest kan beskrives som et nervøst sammenbrud.
En dag passes Henry op af en såret mand i det lokale supermarked. Manden viser sig at være Frank Chambers - en morder på flugt fra loven. Inden længe holdes Henry og hans mor som gidsler i deres eget hus af den på samme tid bange og truende Frank.
Hvad der først virker til at være en forfærdelig hændelse, viser sig dog at bane vejen for nye muligheder, for Frank er også en god mand. Adele liver op i hans nærvær, og Henry nyder godt af pludselig at have et forbillede under eget tag, selvom de alle ved, det ikke kan vare evigt.
Instruktør Jason Reitman har gjort sig bemærket med størstedelen af sine film, såsom ’Thank You for Smoking’ (2005), ’Juno’ (2007) og ’Up in the Air’ (2009). Han har altid skaffet dygtige skuespillere, og ’Labor Day’ er ingen undtagelse.
Således er det Kate Winslet (Titanic) og Josh Brolin (No Country for Old Men), der bærer de altoverskyggende hovedroller. Stilmæssigt befinder filmen sig overvejende i den romantiske del af skalaen med nogle gode afstikkere over i thrillergenren. (copyright: kino.dk)
vidste ikke noget om filmen, havde ingen forventninger(blev inviteret med) og er normalt ikke til kærlighedsfilm - men den her synes jeg rigtigt godt om. Skuespillerne gør en utroværdig historie troværdig, tiden fløj afsted - se den og find ud af hvad du synes (-:
Jeg elsker Labor Day, ubeskriveligt meget. Det er en sød og gribende historie, og et vidunderligt sammenspil mellem Kate Winslet og Josh Brolin. Købte DVD'en for nogle måneder siden, men var allerede forelsket i den før jeg så den.<3
Lille smuk film om kærlighed, når den er mindst ventet. Jeg elsker samspillet mellem Josh Brolin (som er for lækker!) og Kate Winslet.
Filmen startede ud lidt småkedelig og i et langsomt tempo, men omkring midten begyndte den at blive mere spændende. Men jeg vil alligevel ikke sige, at der var noget i filmen der var overflødigt, det ramte bare ikke alt sammen min smag.
Men hvor alt er, så var filmen alligevel ret okay, og endte på den rigtige side af karakterskalaen.
En rørende og intens film. Dog er den lidt for forudsigelig og virker lidt langtrukken til tider.
Rigitg god film som jeg godt kan finde på at se igen.
Den er meget rørerende .
Tror aldrig jeg har set en film, hvor der er brugt så mange nærbilleder. Mimik på højeste plan.
Bruger anmeldelser (21)
Skriv din egen anmeldelse