Filmen 'Edge of Tomorrow' handler om William Cage, der er officer i hæren, men har aldrig været i krig. Jorden er under invasion fra rummet, og derfor har militæret brug for alle mand for at forsvare planeten.
Den mission han bliver en del af, viser sig at være et bagholdsangreb, og efter blot få minutter på slagmarken bliver Cage dræbt. På uforklarlig vis vågner han op den selvsamme morgen og kastes igen ud i kampen mod rumvæsenerne - kun for at blive dræbt endnu engang.
Cage er havnet i et tidsloop, som tvinger ham til at gennemleve den samme dag igen og igen, altid med døden som følge, men for hver gentagelse bliver han bedre og bedre til at bekæmpe fjenden og potentielt besejre overmagten.
Bill Murray oplevede den samme dag gang på gang i komedien ’Groundhog Day’ (1994), og udgangspunktet i ’Edge of Tomorrow’ er det samme, blot i en science fiction-kontekst med specielle kampdragter, fremtidsvåben og fæle uhyrer fra rummet.
Tom Cruise har hovedrollen som en mand, der bestemt ikke er vant til at begå sig på slagmarken, men som via den tidslomme, han befinder sig i, kan lære rumvæsnernes svagheder at kende.
Han spiller over for Emily Blunt, der før har beskæftiget sig med metafysiske emner i ’The Adjustment Bureau’ (2011) og ’Looper’ (2012). Hun har rollen som Rita Vrataski, en dygtig specialsoldat, der sammen med Cage forhåbentligt kan redde menneskeheden fra undergang. (copyright: kino.dk)
Hvis du lige overset noget i første omgang, så bare rolig, der er god chance for at du får set næste eller næste gang igen.
Selve temaet om at genopleve samme dag igen og igen er ikke ny og det tager lidt lang tid før filmen rigtigt kommer fra start, men det ender egentlig med at være en ok film og der er mange flotte effekter.
Gider dog ikke se den igen....
Jeg gik i biografen med en forudindtaget holdning om denne film. Tom Cruise er nemlig ikke længere det kvalitetsstempel han var engang, og jeg var svært utilfreds med Oblivion.
MEN.... Jeg blev positivt overrasket over Edge of Tomorrow. Cruise spiller vores hovedkarakter, som har et kontorjob indenfor hæren. Han er derfor ikke tilfreds med beslutningen om, at han skal ud på marken, og her fremtræder han utrolig usympatisk. Det klæder Cruise at spille en rolle af svag karakter, og i scenerne med disse karaktertræk, finder vi humoren. Han trækker mange smil i starten, med sin kiksede fremgangsmåde, og er overraskende morsom.
Filmens styrke finder vi altså i Cruise, og i hans perfekte modstykke, spillet af Emily Blunt, der gør sig godt i en stærk kvinderolle.
Desuden kunne de gentagne scener, falde i den fælde at blive utrolig kedelige, men det er løst på en meget opfindsom måde, så scenerne alligevel fornyr sig gang på gang. Hele filmen er lavet med et glimt i øjet, og det klæder den, at den ikke tager sig selv for seriøst.
At filmen ikke opnår 5 stjerner er det utrolig usandsynlige og meningsløse plot, der kun er til at grine af. Og slutningen er også med til at trække ned. Men når man har slugt disse større kameler, så skal man læne sædet tilbage, og nyde den gode portion underholdning.
Det var dog en ekstra fed blanding
Starship troopers, møder Groundhog day.
Normalt er jeg ikke henrygt over Tom cruise, men han gør det faktisk pisse godt i den her.
Der er nogle twist i løbet af filmen, som gør at man sidder og tænker, shit, hvad kommer der nu til at ske?
Filmen er meget gennemført, har en perfekt kombination af action, drama og humor.
Filmen minder meget om Source Code som jeg også elsket.
Effekterne og historien var rigtig god.
Især Emily Blunt gjorde det fantastisk i sin rolle ,men Tom Cruise gjorde det også godt.
Filmen kan klart anbefales!
Action, humor og fede CGI-effekter. Ikke så meget pjat med lange kryptiske forklaringer på tidsrejse-fænomenet. Det er muligt - så er den ikke længere. Det er hvad der sker i det "nye nu", der er voldsomt underholdende. Intens, spændende, sjov. Er du til drengerøvs scifi, skal du se den!
Igen, en rigtig god actionfilm. Meget godt sat sammen, dog lidt forvirrende i starten. Den her film er en man skal se med sine venner, jeg synes nemlig, er der er nogle ting der er gode at diskutere efter filmen :)
5/6 stjerner, giver jeg den :)
Filmen var god og speciel. Den minder om et computerspil, for hver gang, når Tom Cruise dør, så overlever han igen og igen, ligesom et platformspil, hvor man rykker tilbage, der hvor man kom fra. Den kan godt nok ses i 3D, men jeg så den bare i 2D, for det forekommer mig, at der sikkert ikke er nogen 3D effekter, alle de gange jeg har set film i 3D i biograferne, er der ingen 3D effekter, ligesom i "Pompeji" og "Godzilla". Da jeg så den i 2D, kunne jeg godt se at der ikke ville være nogen 3D effekter, selvom der fløj meget grus som nok ville virke med 3D effekt. Så man skal hellere set den i 2D, efter min mening. Men alt i alt, en fed science fiction film, med gode action sekvenser og fede effekter. Filmen kan anbefales ;-)
"Edge of Tomorrow" overrasker med en historie der er væsentligt bedre skruet sammen, end den man hyppigst oplever i genren. Filmen ligner den typiske, lunkne fantasy action-film, men bag den tvivlsomme facade skjuler sig en dybde, der får filmen til at skille sig ud. Plot-kompleksiteten er god og sammenhængende, der er rigeligt på spil samt masser af modstand for karaktererne. Underholdende og til tider medrivende.
www.filmreview.dk - Korte og præcise filmanmeldelser
Underholdning i topklasse ! Så godt som fejlfri i alle aspekter, med prima skuespil af Cruise og Blunt, overdådige speciel effects, et fantastisk lydspor og et godt plot, som dog ikke er hverken originalt eller særligt uddybende. Og primært derfor får filmen da heller ikke 6 stjerner, men kun 5, fordi jeg synes, man godt kunne have gjort lidt mere ud af plottet og forhistorien til angrebet som filmen handler om. Under filmen glemmer man dog alt om dette, for der er hæsblæsende action lige fra start til slut ! ;-) Denne film skal ses i biografen !
Bruger anmeldelser (68)
Skriv din egen anmeldelse