Golden Globe 2015
Golden Globes løber af stablen den 11. januar 2015, hvor komikerne Tina Fey og Amy Poehler for tredje år i træk skal være værter for den store mediebegivenhed.
I dag blev nomineringerne til de prestigefulde kategorier afsløret.
Golden Globe bliver ofte anset for at forudsige, hvilke film der kommer til at kæmpe om de gyldne Oscar-statuetter.
De nominerede er:
Bedste spillefilm – Drama
Boyhood
Foxcatcher
The Imitation Game
Selma
Teorien om alting
Bedste spillefilm – Komedie eller musical
Birdman
Into the Woods
The Grand Budapest Hotel
Pride
St. Vincent
Bedste instruktør
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Ava Duvernay, Selma
David Fincher, Kvinden der forsvandt
Alejandro González Iñárritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Bedste skuespillerinde
Jennifer Aniston, Cake
Felicity Jones, Teorien om alting
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Kvinden der forsvandt
Reese Witherspoon, Wild
Bedste skuespiller
Steve Carell, Foxcatcher
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
David Oyelowo, Selma
Eddie Redmayne, Teorien om alting
Bedste skuespillerinde – Komedie eller musical
Amy Adams, Big Eyes
Emily Blunt, Into the Woods
Helen Mirren, Hundredefodsrejsen
Julianne Moore, Maps to the Stars
Quevenzhané Wallis, Annie
Bedste skuespiller – Komedie eller musical
Ralph Fiennes, The Grand Budapest Hotel
Michael Keaton, Birdman
Bill Murray, St. Vincent
Joaquin Phoenix, Inherent Vice
Christoph Waltz, Big Eyes
Bedste birollepræstation af en skuespiller
Robert Duvall, Dommeren
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash
Bedste birollepræstation af en skuespillerinde
Patricia Arquette, Boyhood
Jessica Chastain, A Most Violent Year
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods
Bedste filmmusik
The Imitation Game
Teorien om alting
Birdman
Interstellar
Kvinden der forsvandt
Bedste originale sang
Big Eyes (Big Eyes)
Glory (Selma)
Mercy is (Noah)
Opportunity (Annie)
Yellow Flicker Beat (The Hunger Games)
Bedste manuskript
The Grand Budapest Hotel
Kvinden der forsvandt
Birdman
Boyhood
The Imitation Game
Bedste udenlandske film
Force Majeure (Sverige)
Gett: The Trial of Viviane (Israel)
Ida (Polen/Danmark)
Leviathan (Rusland)
Tangerines Mandariinid (Estland)
Bedste animationsfilm
Big Hero 6
Manolos magiske rejse
Æsketroldene
Sådan træner du din drage 2
Lego Filmen - Et klodset eventyr