Spring over navigation

Køb eller bestil billetter

Biografer

Jim Jarmusch laver vampyr-film

Foto:Disney

'Twilight' for Shakespeare-fans?

En ny vampyr-film er måske ikke det, som frister mest i en tid, hvor de blodsugende, mørke skabninger florerer i hobetal med Twilight sagaen og snart Abraham Lincoln: Vampire Hunter som eksempler.

Men med en instruktør som Jim Jarmusch, der typisk laver sære indie-film som Stranger Than Paradise og Broken Flowers, gribes temaet måske an på en endnu mere original måde end præsidenter, der opfører sig som Blade. Også selvom plottet på nuværende tidspunkt ikke lyder videre originalt.

Emnet er nemlig atter kærlighed blandt vampyrer, selvom det denne gang skulle minde mere om Shakespeares 'Romeo og Julie', hvor to star-crossed lovers er nattens udødelige børn med hugtænder.

Anton Yelchin (Star Trek) er netop bekræftet til rollelisten, der også består af navne som Mia Wasikowska (Jane Eyre), Tilda Swinton (Hvad med Kevin?) og John Hurt (Alien).

Indspilningerne begynder denne sommer i Tyskland.

'Only Lovers Left Alive', som filmen hedder, har endnu ingen premieredato.



Skriv kommentar Brugernes kommentarer 2

Spændt!

01.02.2013 - 16:50

Jeg har hørt (og set billeder af) at Tom Hiddleston skulle spille med i filmen sammen med Thilda også? jeg skal nok ind og se den uanset hvad, den lyder ekstremt god, og så giver Shakespeare den lige en ekstra bonus.

Jeg glæder mig super meget til at se den.

Synes godt om
Stem op!
(0)
Berit Christiansen picture
Berit Christiansen
3 indlæg

Godt!

13.06.2012 - 14:07

Jeg synes det ser rigtig spændende ud, jeg er selv rigtig stor fan af Shakespeare så jeg synes det ser godt ud!

Glæder mig!<3

Synes godt om
Stem op!
(2)
Isabell picture
Isabell
137 indlæg

Din kommentar

Glemt‌ adgangskode?
Connect
Sign in using Facebook
Not a member?
Opret Profil
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse

Brugernes top 10

Anmeldernes top 10