Ny trailer til 'The Amazing Spider-Man'
Peter Parker udforsker sin fortid
Godt nyt til fans af Spider-Man. Ikke nok med at der er en ny trailer ude til rebooten af Marvels tegneseriehelt.
Traileren viser i højere grad, end vi tidligere har set, hvordan den nye film skiller sig ud fra Sam Raimis filmatisering fra 2002.
I 'The Amazing Spider-Man' kommer vi nemlig tættere på Peter Parkers (Andrew Garfield) fortid, og der udfolder sig en historie om hans afdøde forældre. Peter finder en mystisk taske, hvis indhold fører ham til hemmeligheder om forældrenes bortkomst og til det mægtige Oscorp og Dr. Curt Connors' (Rhys Ifans) laboratorium.
Traileren viser også for første gang den nye skurk The Lizard i levende billeder, og vi ser lidt mere af Emma Stones karakter Gwen Stacy, der er Peters første kærlighed.
I tegneserien portrætteres Peter Parkers forældre Richard og Mary som agenter for S.H.I.E.L.D., så hvem ved? Måske optræder Samuel L. Jackson i filmen som deres leder Nick Fury...
The Amazing Spider-Man får premiere den 3. juli.
Skriv kommentar Brugernes kommentarer 21
Log ind Din kommentar
FilmBuzz
Seneste
- Karakterplakater til 'Breaking Dawn - del 2'
- Robert Pattinson kæmper imod Kristen Stewart
- Masser af nyt fra 'The Dark Knight Rises'
- Ny ucensureret trailer til 'Abraham Lincoln: Vampire Hunter'
- Mads Mikkelsen udfordrer Thor
- 20 ting du (måske) ikke vidste om 'Men in Black'
- RoboCop finder sin skaber
- Kernen af hårde drenge
- 'G.I. Joe 2' udskudt til 2013
- 5 minutter med Will Smith
Mest læste
- Første Skyfall-teaser er her!
- 20 ting du (måske) ikke vidste om 'Men in Black'
- Ny plakat til 'The Dark Knight Rises'
- Den udødelige Ryan Reynolds?
- The Great Gatsby-trailer er ankommet
- Kan du genkende denne mand?
- Mads Mikkelsen udfordrer Thor
- Robert Pattinson kæmper imod Kristen Stewart
- Masser af nyt fra 'The Dark Knight Rises'
- 'G.I. Joe 2' udskudt til 2013
Populære
- De 20 mest succesfulde filmkarakterer
- Ny trailer til 'The Dark Knight Rises'
- Trailer til ny gangster-film
- Flere Hulk-film på vej
- Mads Mikkelsen udfordrer Thor
- Jessica Alba og Mickey Rourke i 'Sin City 2'
- USA top 10: Harry Potter og Batman slået af 'The Avengers'
- The Great Gatsby-trailer er ankommet
- Vind en rolle i 'Talenttyven'
- Flere tæsk til Kick-Ass
Brugernes top 10
- 1.The Avengers - 3D(549)
- 2.Titanic - 3D(515)
- 3.The Avengers - 2D(231)
- 4.The Artist(308)
- 5.The Hunger Games(1,174)
- 6.Hvidstengruppen(740)
- 7.En kongelig affære(599)
- 8.The Lady(29)
- 9.American Pie: Reunion(191)
- 10.Elsk mig igen(41)
Anmeldernes top 10
- 1. The Artist
- 2. The Descendants
- 3. Hvad med Kevin?
- 4. Hugo - 3D
- 5. Drengen med cyklen
- 6. Kamæleonen
- 7. En kongelig affære
- 8. Shame
- 9. Titanic - 3D
- 10. Volcano
Måtte gerne være endnu mørkere
Traileren giver et indtryk af, at man er på vej i den rigtige retning. Jeg kunne dog sagtens tåle en endnu mørkere og mere dyster version.
Og hvornår går man væk fra den halvkomiske røde og blå dragt? Et helsort kostyme ville være mere passende til en spiderman.
Andrew NAILER Peter Parker rollen!
Tjeck det lille klip her, fra filmen! Han er så fucking cool.
http://www.youtube.com/watch?v=CxCl_vUOHoA
Jeg fatter det ikke!
Hvorfor i al verden laver de en ny Spider Man?
Spiderman 1 og 2 er klart nogle af de fedeste film Marvel har lavet, og der er absolut ingen grund til at begynde forfra, med Spiderman universet.
De 2 første film var flotte og originale, det her ligner bare den samme historie, fortalt på en lidt anden måde.
Der er muligvis 2 plusser ved den, og det er Martin Sheen som Uncle Ben, og at Lizard ser ud til at være ret gennemført.
Men ellers må jeg dog indrømme, at denne film virker ekstrem ligegyldig, og ser ret kedelig ud.....
Ærgerligt at bruge penge på en ny omgang Spider-Man film, i stedet for at lave noget nyt og originalt.
Tja
Stilen i filmen virker mere tiltrækkende på mig end i de sidste. Men jeg skal være ærlig og sige at jeg stadig mener at det er for tidligt med et reboot, og i særdeleshed atter en 1er med origen story.
Jeg elsker Spiderman, men jeg gider ikke se eller høre om Peter Parker, hans kærlighedsliv eller hans forældrer! Den eneste kærlighedshistorie jeg gider se mht. Spiderman, er hans let akavede forhold til Felicia Hardy aka. Black Cat (så vidt jeg husker...).
Og så ville jeg ellers have det fantastisk med en film hvor man fik lov til at se spiderman i dragt og maske igennem 90% af hele filmen.
Skeptikerne kommer til at æde deres ord i sig!
Filmen her bliver kodylt fed! Historien de tager er røv fed! Og filmens produktion er mega ambitiøs! Andrew som spidey er rocker cool! Fuck jeg glæder mig til at se den her film - og så i hæsblæsende 3D!!!
well ... ooohhh edderkoppe man ...
meget kort ...
jeg ser meget frem til at se denne episode af spider-man da det er med et helt andet cast og crew og set up og plot ...
Gode gange 4.
Det ser lovende ud.
@Daniel Bentien
Marvel/Disney "ejer" Nick Fury. Så det er nok tvivlsomt at vi ser ham
Count me in!
Jeg var faktisk skeptiks i begyndelse af projektet, men jeg må indrømme denne trailer ser spændende ud. Måske kan de tilføj lidt til historien alle allerede kender. Jeg vil i hvert fald ikke gå gliå af muligheden til at se Spideys fantatiske flyveture one more time :)
Arh, unitards (:
Jeg kan nu ikke lade være med at tænke: ”Laver han virkelig selv sin dragt?”. Hvilket jeg også tænkte ved de andre spiderman film. Men så igen, betyder det virkelig noget, om han selv syr det, så længe det nu er en unitard? Nej, nej det gør det ikke. You gotta love superheroes (:
Dragt
Man hans dragt er blevet så meget sejere!
Traileren var genialt. Glæder mig meget mere til den her end Batman