Spring over navigation

Køb eller bestil billetter

Biografer

'Dead Island' skal i biograferne

Foto:Techland
UdskrivE-mail denne sideDel

Filmselskabet bag 'Saw' vil filmatisere zombie-spillet

Lionsgate er filmselskabet bag gyserne i Saw-serien, og med den syvende films premiere i 2010, er de ude efter en ny franchise til at overtage.

Dette kunne være en filmatisering af det populære computerspil 'Dead Island', hvor man som spiller skal kæmpe mod zombier på en tropisk ø. Det er bl.a. traileren for spillet, der blev hædret med en pris i Cannes tidligere på året, som har inspireret Lionsgate til en filmatisering.
Du kan selv se stilen i traileren forneden.

Filmselskabet udtaler, at filmen vil være ”en innovation af zombiegenren, fordi den fokuserer på menneskelige følelser, familiebånd og ikke-lineær historiefortælling.”

Dead Island har endnu ikke fået nogen premieredato, instruktør eller skuespillere, men skal produceres af Sean Daniel (The Mummy) og Stefan Sonnenfeld (Sucker Punch).

Skriv kommentar Brugernes kommentarer 1

epic men kan stadig ikke se det for mig

02.10.2011 - 02:05

spillet er epic fra start til slut selv om man stadig kan mærke der mangler en del Dlc´s til det i nu

men en film - aaargh det kan kun blive endnu en flopper ligsom resident evil filmene og m.f - de kan og vil aldrig kunne vække de følser og epic boostes man får når man sidder men contolen i hånden, og nu var jeg ikke vildt glad for hverken the mummy eller sucker punch.

min mening denne historie skal gennem leves med pc/consol, masser af cola og gode venner.

vi har set film over så mange spil nu og jeg kan kun siger det er kun 1/100 der rent faktisk formår af nå kanten til spillene

men tiden må vise om de har styrken, magten og den valuta det vil formår af remme plet,

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(0)
Rasmus picture
Rasmus
1 kommentar

Din kommentar

Glemt‌ adgangskode?
Er du ikke medlem?
Opret Profil
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse

Brugernes top 10

Anmeldernes top 10