'Breaking Dawn' kommer i to dele
Foto:Nordisk Film
Er I klar på to Twilight-film mere?
Af Stine Teglgaard, 11. Juni 2010 - 13:02
Summit har netop meddelt, at den sidste bog i Stephenie Meyers populære Twilight-saga kommer i to dele.
Nyheden er ikke overraskende, da bogen og den massive fanbase tigger om en filmatisering med tid til detaljer.
Kristen Stewart, Robert Pattinson og Taylor Lautner har selvfølgelig alle tegnet kontrakter, så kærlighedstrekanten mellem mennesket, vampyren og varulven kan fortsætte lidt endnu.
Instruktøren Bill Condon skal instruere begge film, som højst sandsynligt vil blive filmet ud i et.
The Twilight Saga: Breaking Dawn Del 1 får premiere den. 18. november 2011, mens del 2 udkommer i 2012 engang.
Nyheden er ikke overraskende, da bogen og den massive fanbase tigger om en filmatisering med tid til detaljer.
Kristen Stewart, Robert Pattinson og Taylor Lautner har selvfølgelig alle tegnet kontrakter, så kærlighedstrekanten mellem mennesket, vampyren og varulven kan fortsætte lidt endnu.
Instruktøren Bill Condon skal instruere begge film, som højst sandsynligt vil blive filmet ud i et.
The Twilight Saga: Breaking Dawn Del 1 får premiere den. 18. november 2011, mens del 2 udkommer i 2012 engang.
De fleste piger kan godt tåle flere film med ham her!
Skriv kommentar Brugernes kommentarer 32
Log ind Din kommentar
FilmBuzz
Seneste
- Karakterplakater til 'Breaking Dawn - del 2'
- Robert Pattinson kæmper imod Kristen Stewart
- Masser af nyt fra 'The Dark Knight Rises'
- Ny ucensureret trailer til 'Abraham Lincoln: Vampire Hunter'
- Mads Mikkelsen udfordrer Thor
- 20 ting du (måske) ikke vidste om 'Men in Black'
- RoboCop finder sin skaber
- Kernen af hårde drenge
- 'G.I. Joe 2' udskudt til 2013
- 5 minutter med Will Smith
Mest læste
- Første Skyfall-teaser er her!
- 20 ting du (måske) ikke vidste om 'Men in Black'
- Ny plakat til 'The Dark Knight Rises'
- Den udødelige Ryan Reynolds?
- The Great Gatsby-trailer er ankommet
- Kan du genkende denne mand?
- Mads Mikkelsen udfordrer Thor
- Robert Pattinson kæmper imod Kristen Stewart
- Masser af nyt fra 'The Dark Knight Rises'
- 'G.I. Joe 2' udskudt til 2013
Populære
- De 20 mest succesfulde filmkarakterer
- Ny trailer til 'The Dark Knight Rises'
- Trailer til ny gangster-film
- Flere Hulk-film på vej
- Mads Mikkelsen udfordrer Thor
- Vind en rolle i 'Talenttyven'
- Jessica Alba og Mickey Rourke i 'Sin City 2'
- USA top 10: Harry Potter og Batman slået af 'The Avengers'
- The Great Gatsby-trailer er ankommet
- Universal fylder rundt
Brugernes top 10
- 1.The Avengers - 3D(547)
- 2.Titanic - 3D(515)
- 3.The Avengers - 2D(229)
- 4.The Artist(308)
- 5.The Hunger Games(1,172)
- 6.Hvidstengruppen(740)
- 7.En kongelig affære(597)
- 8.The Lady(29)
- 9.American Pie: Reunion(191)
- 10.Elsk mig igen(41)
Anmeldernes top 10
- 1. The Artist
- 2. The Descendants
- 3. Hvad med Kevin?
- 4. Hugo - 3D
- 5. Drengen med cyklen
- 6. Kamæleonen
- 7. En kongelig affære
- 8. Shame
- 9. Titanic - 3D
- 10. Volcano
Næsten ikke til at bære
Jeg elsker at vi får tid til detaljerne.......men det er forfærdeligt at skulle vente et år mere, på anden del:-(
Jeg kunne sagtens sidde og se flere timer, på samme tid:-)
SYNTES DET GODT <3 <3 <3
SYNTES DET ER EN GOD IDE AT DELE FILMEN I 2 DA DEN BLIVER FOR LANG I EN OG FORDI ELLERS SLUTTER SERIEN FOR HURTIGT VIL GERNE KUNNE GLÆDE MIG TIL NOGET EFTER AT HAVE SET BREAKING DAWN DEL 1 ;:) <3 <3 <3 <3
Filmen :-) ..
Men ud over det..
Så glæder jeg mig utrolig meget!
Tror den kommer til at være
utrolig spænende! :-) . Lidt surt
at, vi skal vente et år længere, til
del 2, men det er det værd! Så har
vi i det mindste, noget at glæde os til! :-) ..
LATTERLIGT!
Jeg synes fandme det er, noget pis at sidde og skrive.. Det kan godt være, i synes filmen, er pisse dårlig og, den ikke giver en mening. Men det er altså en smule granske overskridened, at skal sidde og skrive, at de wanabee'er, Harry Potter, og at den ikke giver en mening. Hvis man virkelig følger med i filmen, så ved man at den giver mening! Hvorfor skulle denne her film, blive så populær, & tjene så mange penge ud af det, hvis den ikke gav mening? Tænk over det.. Hvis filmen ikke havde, givet mening, ville filmen ikke være igang med at lave en 4'er? Så jeg synes kræfedme, at i skal sidde og skrive, at den wannaber Harry Potter. Harry Potter, er en hel anden historie, der mest handler om kræfter o.s.v .. & Twilight, den handler om kærlighed, og hvad man kan risikere, for kærlighed, og en masse andre ting. Så hvis i synes den er dårlig, all right.. Skriv at den er dårlig & i ikke synes godt om den. Men lad dog vær med at sid, og skriv den ikke handler om noget. :-) ..
Twilight
er mere overvurderet end noget andet i hele verden! Den eneste grund til at de deler den sidste film op i 2 er for at tvinge så mange penge ud af de kærligheds-hungrende tween, teen og grownagers som muligt.
Twilight er ikke en god bog. Den er ikke velskrevet, den er ikke velkonstrueret og den er ikke realistisk. Den er, hvad jeg vil kalde en dårlig fanfiction crossover mellem Van Helsing og Romeo&Julie (Tristan/Isolde).
Og den er for alt i verden ikke værdig til at blive sammenlignet med Harry Potter.
Som kloge mennesker siger;
Harry Potter is about confronting fears, finding inner strength and doing what is right in the face of advercity.
Twilight is about how important it is to have a boyfriend.
So yearh. Twilight sucks.
Anders! det mener du ikk
Der var intet skuffende ved 1 eren men de andre var lidt bedre tror både at der er skuespillernes skyld fordi de har tro til sig selv og instruktøren
Harry Potter-Wannabe's!
De vil bare være Harry Potter! -Jeg kan ikke se hvorfor Twillight er en god film(/film-serie). Jeg så 1'eren og det var også nok.. KEDELIG!
hm.
Nu hvor jeg selv er utrolig facineret, af twilight og selve fantasi verdenen. Synes jeg personligt det er pisse irriterende at de deler den sidste film op i 2. fordi så går der igen næsten ét år inden vi får lov at se resten. Og jeg synes ikke der er nogle steder der er gode at dele den film op, så det synes jeg er noget være bøvl.
øhm
alle the cullensene dør ikke der er ikke nogen som helst der dør
.... <3<3
Glæder mig MEGA meget til filmene kommer!!!!!<3
Men ja det er ret lang ventetid ! :/
Jeg har også læst det med Midnight Sun syntes det er Vildt ærgeligt at den måske ikke kommer!
Er sure på dem der lagde den ud på nettet!