Spring over navigation

Køb eller bestil billetter

Biografer

Brætspil filmatiseres

Foto:Hasbro
UdskrivE-mail denne sideDel

Lad kampen om kontinenterne begynde

Brætspillet RISK skal filmatiseres af Sony Pictures, der netop har købt rettighederne af Hasbro.

Det strategiske spil om verdensherredømmet består i princippet blot af et verdenskort, hundredvis af plastiksoldater og tusinde terningeslag indtil vinderen er fundet.

"Disse elementer oversat til en actionfyldt og medrivende historie vil resultere i en særlig spændende film", udtaler Doug Belgrad fra Sony Pictures.

Det er alt sammen meget godt, men tiden må vise, hvordan man får spillets strålende kvaliteter frem i en spillefilm.

Brætspil som Sænke Slagskibe, Stratego og Matador er også på tale som film i den nærmeste fremtid. Vi håber desuden på en filmatisering af Kalaha hurtigst muligt.



Skriv kommentar Brugernes kommentarer 4

Mærkelige spil..

12.11.2009 - 06:50

Jeg vil have Pacman filmatiseret!

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(0)
Heidi Maria Raasig picture
Heidi Maria Raasig
3 kommentarer

Hmmm...

11.11.2009 - 22:29

... først diverse tegneserier, nu brætspil... hvad bliver det næste? Varedeklarationen på cornflakespakkerne?

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(0)
AntiBarbie picture
AntiBarbie
2 kommentarer

......vildt mærkelig, men glæder mit til at se hvorden det komme

11.11.2009 - 17:28

......vildt mærkelig, men glæder mit til at se hvorden det kommer til at gå.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(0)
Daniel picture
Daniel
33 kommentarer

Hvor sejt...!

08.11.2009 - 18:19

Det er da bare den største og bedste nyhed i århundreder.
Undertegnede sidder derhjemme og spiller Risk med sig selv hver dag.
En filmatisering af sådanne en klassisk og sublim underholdning er da også på sin plads i denne verden af intetsigende og ligegyldige film der hærger vores hverdag. Film af kvalitet er noget vi mangler og det skal denne filmatisering rette op på!

Til dem af jer der ikke opfatter det er jeg ekstremt sarkastisk og synes at filmatisere noget som et brætspil er det laveste man kan.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(3)
Stem ned!
(2)
Egosheep picture
Egosheep
7 kommentarer

Din kommentar

Glemt‌ adgangskode?
Er du ikke medlem?
Opret Profil
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse

Brugernes top 10

Anmeldernes top 10