Spring over navigation

Køb eller bestil billetter

Biografer

Anthony Hopkins skal spille Odin

Foto:Warner Bros.
UdskrivE-mail denne sideDel

De nordiske guder filmatiseres

Herhjemme har vi før set Odin, Thor og Loke på det store lærred i Peter Madsens tegnefilm ’Valhalla’ (1986), men denne gang bliver der tale om en helt anden oplevelse.

’Thor’ er nemlig baseret på Marvels superhelt, der i 1962 debuterede i seriehæftet ’Journey into Mystery’, og selvom han naturligvis er udstyret med hammeren Mjølner, ligner han ikke den rødhårede og lavstammede Thor kendt fra ’Valhalla’.

Superhelten Thor er derimod et fysisk pragteksemplar, og i den kommende film skal han spilles af den forholdsvis ukendte Chris Hemsworth, der kommer til at tage imod ordrer fra Anthony Hopkins i rollen som Thors far, Odin.

Handlingen drejer sig i korte træk om den almindelige fyr, Donald Blake, der - udover at forelske sig i Natalie Portman - opdager at hans alter-ego er den hammersvingende nordiske gud.

’Thor’ instrueres af Kenneth Branagh, og filmen forventes af få premiere i maj 2011.

© Marvel
Marvels Thor



Skriv kommentar Brugernes kommentarer 2

Troede jeg havde noget intelligent at sige

06.11.2009 - 04:34

Jeg er også glad for vores nordiske kulturarv og Marvel også for den sags skyld. Dersværre er den kombinarion ikke mulig. Tegneserierne er mildest talt voldtægt på vores mytologi og jeg kan ikke forestille mig en film er meget bedre. Skal dog se den alligevel, men jeg vil forsøge at fortrænge min nordiske herkomst og se den som en ren aktionfilm ;-)

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(2)
Stem ned!
(0)
Michael picture
Michael
2 kommentarer

Lidt kritik

05.11.2009 - 12:38

Jeg er vild med Marvel og jeg er vild med de nordiske guder (ase-troen). Men men men, sammenmixet her er så ærgeligt at det aldrig burde have eksisteret. Den blonde Thor med fjer i hatten har jo så lidt at gøre med "vores" Tor, at det er skammeligt at være skandinavisk fan. Det er jo lige før marvel burde sagsøges for at gøre grin med den tidlige skandinaviske kultur. Men det er jo kun en tegneserie og snart en film, så det gør jo ikke det store. Man kan kun håbe at Kenneth Branagh formår at gøre filmen lidt mere "autentisk" i forhold til asetroen, end tegneserien er. Uanset resultatet skal jeg dog ind og se den i bio, ingen tvivl om det.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(0)
Thomas picture
Thomas
1 kommentar

Din kommentar

Glemt‌ adgangskode?
Er du ikke medlem?
Opret Profil
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse

Brugernes top 10

Anmeldernes top 10