Spring over navigation

Køb eller bestil billetter

Biografer

The Green Hornet 3D

4.659636
2.25
Din bedømmelse: Ingen (165 stemmer)
Premiere: 
27.01.2011
Instruktører: 
Genre: 
Spilletid: 
1 time 40 minutter (ekskl. reklamer og trailers)
Originaltitel: 
The Green Hornet
Resume:
I 'The Green Hornet' bekæmper avisudgiveren Britt Reid (Rogen) forbrydere om natten som den maskerede superhelt The Green Hornet.

Britt var egentlig fuldt ud tilfreds med at leve en planløs tilværelse, fyldt med fester, indtil faren, LA's mest prominente og respekterede mediemagnat, på mystisk vis døde og efterlod ham sit enorme medieimperium.

Imod forventning bliver han venner med en af farens mere stræbsomme og opfindsomme medarbejdere, Kato.

Britt og Kato ser en mulighed for at gøre noget meningsfyldt for første gang i deres liv ved at bekæmpe kriminalitet, men for at kunne gøre det, er de nødt til selv at blive kriminelle. Kun ved at bryde loven kan de beskytte den.

Kato bruger al sin opfindsomhed og sine evner til at bygge det ultimative, avancerede retro-våben, bilen Black Beauty; en bil, der er umulig at ødelægge, og som besidder lige store dele ildkraft og hestekræfter.

Sammen med Lenore Case (Diaz), Britts sekretær, indleder de jagten på manden, der kontrollerer Los Angeles' underverden, Benjamin Chudnofsky (Waltz). Men Chudnofsky har sine egne planer: Han vil udrydde Green Hornet en gang for alle.

Michel Gondry (Evigt solskin i et pletfrit sind, 2004) har instrueret 'The Green Hornet', som udkommer i 3D.

Mediernes anmeldelser

  • B.T.

    1.998

    "Biljagterne ... er hæsblæsende, og specialeffekterne er førsteklasses. Men desværre kan de tilfredsstillende scener i denne amerikanske action-superheltefilm tælles på halvanden hånd." (Henning Høeg)

  • Ekstra Bladet

    1.998

    "... en forvrøvlet og triviel superhelte-parodi, der i bedste fald kan ses som en småtbegavet og klodset fætter til sidste års langt mere oplagte 'Kick-Ass'." (Henrik Queitsch)

  • Jyllands-Posten

    1.998

    "... en halvdårlig film, der kunne have været lavet af en hvilken som helst anden instruktør." (Katrine Sommer Boysen)

  • Politiken

    3

    "Med både tæt- og løstpakket plot og uhæmmet støjniveau – rekord i smadrede biler? – flimrer filmen forlæns mellem high school-farcens pubertetsvid og superheltefilmens teknikkult, også spejlet i den unødvendige omlægning til 3D. Men alle de forbehold fratager ikke filmen en befriende charme." (Søren Vinterberg)

  • Weekendavisen

    "... en kostbar bagatel. ... Der er en forfriskende aura af »Wow! Nu skal vi være helte,« over første akt. Så går der gimmicks og genrekrav i konceptet." (Bo Green Jensen)

Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 26

god film

10.07.2011 - 17:06

den er okay. men jeg har set mange bedre film end denne :-)

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(0)
oskar picture
oskar
39 anmeldelser

Anderledes

10.06.2011 - 09:49
4.02

Jeg elsker skæve film, der griber tingene an på en ikke konventionel måde.
Kick Ass gjorde det på den geniale måde, og det er oplagt at sammenligne The Green Hornet med denne, eftersom der handlingsmæssigt og personmæssigt er et par lighedspunkter.

Men The Green Hornet har sin helt egen stil. Egentlig er det nok mere en komedie end en regulær superheltefilm. Og den tilgang er ny og forfriskende. Især er den første halvdel er filmen super god med sprudlende fantasi. Den sidste del af filmen er mere præget af lidt kedelig action. Samlet set en god oplevelse.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(0)
J. Rico picture
J. Rico
521 anmeldelser

The Green Hornet!

31.03.2011 - 17:07
4.02

Kato er for vild!!!! The Green Hornet er super sjov og det er især pågrund af Kato! De ting han opfinder er for seje, og så er han samtidig super hurtig til at komme på nye ting! Den er også super morsom den gas pistol han opfinder, da Britt skyder sig selv i hoved med den var jeg ved at falde ned af sengen, jeg grinte så meget! Også når man finder ud af at han har sovet over en uge..morsomt!

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(0)
Nanse picture
Nanse
62 anmeldelser

4 stjerner

26.02.2011 - 01:52
4.02

SJov handling og rigtig god :) varede godt nok længe. :) men fed nok sys jeg derfor gir jeg den 4 stjerner også fordi Camaron Diaz er med i den :)

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(1)
Mariano picture
Mariano
122 anmeldelser

Nice film

19.02.2011 - 16:10
5.04

Meget humoristisk og underholdende med action.
Er enig om at 3D kunne de godt spare på - lidt irriterende når man bruger briller.
Ellers; awesome! xD

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(3)
I Love Movies picture
I Love Movies
18 anmeldelser

Det er da ok

18.02.2011 - 18:18
5.04

godt underholdt man skal ikke tag den for mere end den er

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(2)
Anonym picture
David
1 anmeldelser

2'er? nej tak

12.02.2011 - 20:47
2.04

The Green Hornet er en helt man ikke har set meget til herhjemme generelt og han er da vist også gået lidt i glemmebogen i USA. De har nu taget ham frem og støvet ham af og prøvet med denne film, men fejlet. Ikke i at gengive Green Hornet som den var men i at underholde nu til dags. der er mange små gadgets og finurligheder i filmen som er spændene at se og jeg har dyb respekt for at alle stunts og actionscener er lavet virkeligt uden computer animation. men plotmæssigt er den bare ikke særlig underholdene

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(2)
Wolverine picture
Wolverine
52 anmeldelser

Glimrende underholdning

10.02.2011 - 11:18
4.02

På trods af en kludret fremstilling af Kato og The Green Hornet selv værende grænsende til det idiotiske, er filmen mageligt afslappet i sin omgang med heltetemaet. Der er række særdeles glimrende actionsekvenser og stilen holdes fint igennem en ellers rodet handling.
Som før set i denne slags actionfilm er skurken den mest interessante rolle og Christoph Waltz's karisma er vel tilstede i filmen - også på trods af et par mindre heldige sekvenser.
3D var tilført de steder hvor det gav mening, det var ikke Avatar niveau - det kan ingen real optaget film vist endnu - men det var pænt over gennemsnittet og et par af sekvenserne var sublime.

Måske var det fordi sønnike morede sig så kongeligt, måske var det de nye og bedre 3D briller vi fik udleveret og måske var det fordi Comicsbaserede film bare er go' li'r og her fra en lidt ny vinkel igen, så var det en glimrende filmaften.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(2)
Dr_Crisis picture
Dr_Crisis
4 anmeldelser

Overdreven

07.02.2011 - 15:38
4.02

Endnu en rig-mand-køber-militær-gadgets-og-sparker-forbryder-røv-film...
Skuespillet er fint. Action scenerne er suveræne. MEN ...effekterne er overbrugte og selvhøjtidlige. Et eksempel ?....det skal du få :P
En af hovedpersonerne åbner et par øl med de bare fingrer. Det er i sig selv meget nice....men hvorfor skal den scene vare så godt som 2 minutter, vises i slow-motion og med mærkelige lydeffekter til, som pynt på lagkagen ?! .....
Skurkene skal sparkes i løgne (of course) ....men i infrarøde farver, terminator lignende tilstand ?

aaanyway....filmen var selvhøjtidlig ....men god :)

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(1)
J.B picture
J.B
14 anmeldelser

The New Hornet 3D

01.02.2011 - 14:39

Den var mega fed og det var en god fødselsdags film at se.
Jeg så den nemlig til en fødselsdag og den var de fleste penge værd. Det er nemlig ikke hver gang man ser 2 helte venner slæs og det gør den bare bedre.

Den var også rigtig sjov og jeg grinte næsten hele tiden (Som jeg også gjorde da jeg skulle se Tangled på Forpremiere) jeg nød også de fede effekter og den seje sorte bil Black Beauty.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(3)
Stem ned!
(2)
Super 11 picture
Super 11
312 anmeldelser

Anmeld selv filmen

Glemt‌ adgangskode?
Er du ikke medlem?
Opret Profil
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse

Buzz-o-meter

Relateret FilmBuzz

Anmeldernes top 10