Red Riding Hood
I 'Red Riding Hood' bor Valerie i en middelalderlandsby. Hun forelsker sig i en fattig skovhugger, men hendes familie ser helst, at hun gifter sig med den velhavende Henry.
Valerie og Peter beslutter at stikke af sammen, men inden de når så langt, bliver Valeries storesøster dræbt af den varulv, der lusker rundt i mørket i skovene omkring byen.
Indbyggerne har i årevis holdt bæstet på afstand ved at ofre et dyr hver måned, men under en blodrød måne har ulven udfordret indbyggerne ved at dræbe et menneske.
Sulten efter hævn tilkalder indbyggerne den kendte varulvejæger Fader Solomon, som advarer, at varulven tager menneskelig form og reelt set kan være hvem som helst. Mens panikken breder sig i den lille by, opdager Valerie, at hun har et helt bestemt bånd til bæstet.
’Red Riding Hood’ er løst baseret på Grimms eventyr om Rødhætte og ulven. I titelrollen ses Amanda Seyfried (Letters to Juliet, Dear John), og Fader Solomon spilles af Gary Oldman. Catherine Hardwicke, som stod bag den første Twilight-film, har instrueret.
Mediernes anmeldelser
-
Berlingske
"Yndere af grumme gys skal ikke bruge tid på filmen, der er lidt for pittoresk i sit tidsbillede og ret stift fortalt - men hvis man vil se på attraktive unge mennesker, der forelsker sig sværmerisk i hinanden, er 'Red Riding Hood' sagen." (Ebbe Iversen)
-
BT
"Dramaet forsøges drevet frem med bombastisk musik frem for en god historie. Skuespillerne er forbløffende livløse. ... Hvis [den] dog bare ... var morsom, men det er den kun ufrivilligt!" (Jakob Wendt Jensen)
-
Ekstra Bladet
"Historien er håbløs, universet ligner den kulisse, det er. ... de unge skuespillere er lige så ukarismatiske, som de er kønne... Makværk, der nærmest får 'Twilight'-sagaen til at ligne Carl Th. Dreyer." (Henrik Queitsch)
-
Jyllands-Posten
"Amanda Seyfried ... redder filmen fra at blive årets mest pinlige premiere. ... Men med de mekaniske replikrecitationer, den usandsynligt grimme ulv ... og den mildest talt strittende historie, er det svært ikke mest af alt at se 'Red Riding Hood' som filmet skoleteater." (Nanna Frank Rasmussen)
-
Politiken
"Trods stjernebesætningen får filmens dynamik først momentum midtvejs..." (Søren Vinterberg)
-
Weekendavisen
"Den bliver aldrig nervepirrende, men er effektfuldt gestaltet i en pittoresk CGI-stil, der passer fint til stoffet. ... Det er afgjort ikke udødelig filmkunst, men værd at se for spillerne og atmosfæren." (Bo Green Jensen)
Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 53
Log ind Anmeld selv filmen
Buzz-o-meter
Relateret FilmBuzz
Brugernes top 10
- 1.The Avengers - 3D(544)
- 2.Titanic - 3D(515)
- 3.The Avengers - 2D(228)
- 4.The Artist(308)
- 5.The Hunger Games(1,169)
- 6.Hvidstengruppen(739)
- 7.En kongelig affære(595)
- 8.The Lady(29)
- 9.American Pie: Reunion(191)
- 10.Elsk mig igen(41)
Anmeldernes top 10
- 1. The Artist
- 2. The Descendants
- 3. Hvad med Kevin?
- 4. Hugo - 3D
- 5. Drengen med cyklen
- 6. Kamæleonen
- 7. En kongelig affære
- 8. Shame
- 9. Titanic - 3D
- 10. Volcano

Den Mørke Fortælling om Rødhætte!
Med et lille twist og en mørkere version, kommer her Twilight instruktørens romantisk og dårlige historie om Rødhætte. Amanda Seyfried er dog en god skuespiller når det kommer til romantiske film, men, hun kun skam godt have gjort det lidt bedre i denne, ellers var det bare hendes karakter som ikke fungerede godt nok. Historien om den store stykke ulv, kunne også have været meget bedre, men ente desværre med at blive for ulækker, forudsigelig og spild af god tid.
Vil nu anbefale at du enten ser eller begynder at læse Twilight, eller bare se traileren til denne film, for den er virkelig ikke det værd at bruge penge på at se på det store lærred, da den alt for godt ligner twilight, bare med en virkelig lam og tam handling og historie som bare ikke kan anbefales eller ses.
Red Riding Hood kunne have været meget bedre, men får 2 stjerner mest på grund af Amanda!
Se ikke på alle de dårlige andmeldelser, for denne film er kanon
Jeg kan slet ikke forstå alle de dårlige anmeldelser RRH har fået, for efter min mening (og min lillesøsters) er denne film FANTASTSISK! Jeg synes, det var en super god genfortælling om Den Lille Rødhætte - bare i en lidt mere "voksen" og moderne form. Jeg må indrømme, at jeg synes bedre om denne end det gamle folkeeventyr ;-) I denne var der romantik, spænding og action, samtidig med at de havde beholdt nogle af de gamle ting, som netop karakteriserer Den Lille Rødhætte og Ulven. Et meget smukt fortalt eventyr, med et brilliant og uforventet twist til slut.
Man kan godt se at instruktøren bag filmen er Catherine Hardwicke, som også har instrueret Twilight, pga den lidt grå og mystiske stemning.
En film som helt klart kan ANBEFALES!
Catherine Hardwicke
OG HUN HAR GJORT DET IGEN!
det er en super fantastisk film, lige som ``TWILIGHT`` har Catherine Hardwicke lavet en sindsyg god film IGEN.
men jeg må sige at man godt kan se at det er lidt ``TWILIGHT`` inspireret.
WOW!!!
AWESOME!!!!!! :D
Catherine Hardwicke har gjort det igen!!
Jeg er helt vild med denne fortolkning af det gamle eventyr af Grimm, og da Amanda Seyfried er en af mine yndlingsskuespillere kan det næsten ikke blive bedre :-)
Lær af denne anmelder: )
Jeg har faktisk tidligere SABLET denne film ned!!!!!
Jeg indledte ganske vist min anmeldelse, med at forklare at jeg KUN havde set et ELENDIGT piratkopi, en ven havde lånt mig!!!.........og HER er HELE essencen af historien!!!!:
NU har jeg set Red Riding Hood i topkvalitet, med smukke billeder....som filmen unægteligt indeholder, og en lydside der forvandlede sig, fra noget uhjælpeligt larmende og uledsaget larm.....til noget der lyder som SUPER underlægning, til den stemningsmættede fortælling!
Ret SKAL være ret! jeg brokkede mig OGSÅ tidligere over den NOGET kompakte scenografi.......derfor KUN 5 stjerner!
MEN denne gang fremstod filmen, som en FRISK update på et af verdens MEST fortalte "folkeeventyr"!!! Modsat mit onde lune over en gang Twilight-rip-off, var jeg denne gang fortryllet over billedeeksplotionen, specielt den røde kappe, er et orgie i smukke stilistiske kunstbilleder!! Amanda som OGSÅ fik hug sidste gang, har ganske enkelt ikke fortjent de hug!!!!! Hun udfylder sin rolle smukt og med et følelsesregister, der løfter romantikken WAY over "læge-roman-stadiet"!!! Julie Christie, er på trods af LIDT for mange ansigtsoperationer, STADIG en fryd for øjet, og Virginia Madsen er altid et rart selskab! Gary Oldman fik hug sidst, og det vedholder jeg! Han spiller på ryggraden og gentager sin "bad man" skurke-teknik, fra både Dracula, Det 5. Element og de ALT for mange gentagelser der kom bagefter! Han kan MEGET mere!!
Alti ialt er MORALEN!!!!!!!!:.............. LAD VÆRE MED AT SE FILM I ELENDIGE PIRATKOPIER!!!!!!!!!!!!!!
Det kan ødelægge selv den mest hypede, veltilrettelagte og helstøbte eventyr-fortolkning, af en af vores kulturs smukkeste folke-eventyr: )
Latterlig
Synes at Amanda Seyfried kunne have gjort det lidt/meget bedre, denne film var latterligt dårlig. Og meget kedelig.
Elsker den!
Denne film er bare super duper god!
Den er så spændingsfuld, og der er super meget drama også ;-)
Det er måske lidt twilight-lookalike.. men det går nok :-D
Super dejlig film at se med nogle veninder, men den er måske ikke lige den bedste film for en dreng ;-)
Meget eventyrlig og spændene :-D
Anbefales til piger (11- 18 år) :-P
Maria M-L;
Nyd filmene :-)
UD OVER ALLE forventninger....et makværk af dimentioner!!!
Den her film....som jeg EGENTLIGT havde set frem til med "julelys i øjnene"..... er noget at det VÆRSTE indenfor "manus-voldtægt" jeg har set!!!!!
Jeg MÅ nok erkende at det var et usselt piratkopi, som en ven var indehaver af! Så lyden og selve billedet var på randen af uoverskueligt kaos!!!
MEN jeg var jo nysgerrig, og selvom elendige (pirat!) kopier IKKE tilhører den slags inderholdning jeg NORMALT kaster mig over, satte jeg mig PÆNNT ned og så med!!!!
Lad os starte med, den besynderlige blanding af MODRENE rockmusik, og en lille landsby i 1700-tallet......???? Ikke smart!!!
Amanda Seyfried, kaster sig over rollen med en god og sund appetit, men med det latterligt naive manuskript, og en "plot-story" der skriger til himmelen om hjælp - er der ikke meget for selv Amanda at hente her!!!!!
Det går MEGET hurtigt op for seeren, at produktionsselskabet bag dette uduelige makværk, KUN har været interesseret i at "malke penge ud af ungdommen", vel at mærke den "ungdom" der faldt i svime over Twilight-serien!!!!!
INTET er helligt her! Selv en sublim skuespiller som Garry Oldman er malplaceret og drivende latterlig, i sin besynderlige rolle som Varulve-dræber"!!!!
Selve scenografien, er STRAM og dilitantisk!!! Man føler sig hensat til en skole-skuespil sat op i en gymnastiksal....tilsat lidt flere penge og større muligheder! Som seer sidder man nærmest og får kalustrofobi! man føler sig PÅ INTET TIDSPUNKT hensat til 1700-tallets midt-europa!!!!!!!
Plottet og specielt slutningen STINKER af "hov vi GLEMTE vist Rødhætte-historien"!!!!! Denne film MÅ ende som en af de mange i køen under kategorien "film der aldrig skulle have været lavet"!!!!!!!
Har man set traileren har man set det bedste
Den får kun 3 fordi jeg er fan af rødhætte historien og ikke mere. Syntes det var en langtrukken oplevelse og der var ikke nok scene skift (altså alt foregik det samme sted). Mig og mine veninder følte det spild af tid, og vi havde glædet os fordi traileren var så vild og dramatisk men desværre var det også det i de klip at filmen peakede. Scenerne der var filmet i byen var flotte men der manglede noget action, dog var det som at være detektiv at finde ud af hvem der var hvem.