O Brother, Where Art Thou?
Komedien 'O Brother Where Art Thou?' er en film om tre straffefanger på flugt med formue og familie for øje - og en snert af deja-vu fra tidligere tiders eventyr. I 1930ernes depressionsramte Mississippi flygter de tre straffefanger, Everett Ulysses McGill (George Clooney), Delmar (Tim Blake Nelson), og Pete (John Turturro), fra fængslet.
McGill ved, hvor et bytte på 1,2 millioner dollars ligger begravet, så der er ikke meget tvivl om, hvor turen går hen. Men med selv de bedste udsigter, kan det være svært med forfølgere i hælene og uden en øre på lommen. Via kreativitet klares de fleste af skærene, bl.a. får de indspillet et sang, der uden de ved det, bliver et hit.
Men pengene er ikke nødvendigvis det, der trækker hele vejen, for McGill ønsker også at gense moderen til sine syv døtre.
Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 2
Log ind Anmeld selv filmen
Buzz-o-meter
Brugernes top 10
- 1.The Avengers - 3D(544)
- 2.Titanic - 3D(515)
- 3.The Avengers - 2D(228)
- 4.The Artist(308)
- 5.The Hunger Games(1,169)
- 6.Hvidstengruppen(739)
- 7.En kongelig affære(595)
- 8.The Lady(29)
- 9.American Pie: Reunion(191)
- 10.Elsk mig igen(41)
Anmeldernes top 10
- 1. The Artist
- 2. The Descendants
- 3. Hvad med Kevin?
- 4. Hugo - 3D
- 5. Drengen med cyklen
- 6. Kamæleonen
- 7. En kongelig affære
- 8. Shame
- 9. Titanic - 3D
- 10. Volcano

Fed sydstatsstemning.
I denne Coen film om en fangeflugt, hvor ikke alt går som planlagt. Typiske skæve roller bærer filmen, som er et must for fans.
Coen-brothers for fuld udblæsning
Dette er nok deres bedste film. I hvert fald den mest originale efter min mening. Clooney er herlig og spiller sin geniale karakter super godt, mens Goodman's parodi på Odysseen's kyklop er så fantastisk, at det kun kan være et udspring af et Coen manuskript.