Spring over navigation

Køb eller bestil billetter

Biografer

Martha Marcy May Marlene

4.266318
4.83
Din bedømmelse: Ingen (38 stemmer)
Premiere: 
28.06.2012
Instruktører: 
Genre: 
Spilletid: 
1 time 42 minutter (ekskl. reklamer og trailers)
Originaltitel: 
Martha Marcy May Marlene
Resume:

I den psykologiske thriller 'Martha Marcy May Marlene' er Martha (Elizabeth Olsen) stukket af fra en hippie-sekt, som hun uforvarende havnede i, og hvor hun i to år levede som Marcy May.

Hun søger tilflugt hos sin søster og svoger, der gør alt for at hjælpe hende, men Martha har svært ved at adskille drømme fra virkelighed. Fortidens frygtelige minder dukker konstant op til overfladen, og den plagede Martha har brug for mere hjælp, end nogen måske er i stand til at give hende.

Sean Durkin spillefilmsdebut vandt Sundance-prisen for Bedste instruktion. Elizabeth Olsen (søster til Mary-Kate og Ashley Olsen) spiller filmens titelrolle, imens John Hawkes, der fik et fortjent gennembrud med Oscar-nomineringen for rollen som psykopaten Teardrop i 'Winter's Bone' (2010), er sektens skræmmende og karismatiske leder.

OBS: 'Martha Marcy May Marlene' vises med norske undertekster.

Mediernes anmeldelser

  • Berlingske

    4.998

    "'Martha Marcy May Marlene' er en film du skal se med både øjne, ører og hjerte. (...) Ikke mindst fordi Elizabeth Olsen spiller med så stor dybde, at det er fuldkommen umuligt ikke at holde både af og med hende. Hun får os til at forstå ting, der egentlig burde være uforståelige - som hvorfor hun vælger at blive i kulten i to år." (Louise Kidde Sauntved)

  • BT

    4.002

    "Elizabeth Olsen (lillesøster til Olsen-tvillingerne) spiller hovedrollen intenst og slår sit talent fast som skuespiller, efter debuten i 'Silent House' sidste år. (...) Filmen er en tankevækkende og meget stille beskrivelse af en ung kvindes kamp tilbage til livet, efter raffineret tankekontrol og fratagelse af selvstændighed." (Michael Lind)

  • Børsen

    4.998

    "Filmen er dels et mesterligt psykologisk portræt af Martha, dels en analyse af mekanismerne bag social manipulation, men samtidig, og måske vigtigst af alt, er filmen en isnende kuldslået thriller. (...) 'Martha Marcy May Marlene' skal anbefales som sæsonens bedste film." (Morten Dürr)

  • Ekstra Bladet

    4.998

    "Elizabeth Olsen leverer en decideret uforglemmelig præstation som kvinden, der falder ned mellem sprækkerne i den såkaldte virkelighed. Manuskript, skuespil, klipning, fotografering, lydside - ja, alt her er en demonstration af, at et lille budget ikke er nogen hindring for at skabe stor kunst." (Henrik Queitsch)

  • Jyllands-Posten

    4.998

    "Durkin er en mesterlig modernitetsmeteorolog og en mageløs menneskekender. Han viser med sin film, at ethvert mytteri fra det middelmådige må imødekommes. I såvel virkeligheden som i filmkunsten." (Nanna Frank Rasmussen)

  • Politiken

    4.998

    "'Martha Marcy May Marlene' viser sig at være en uhyggeligt overbevisende beskrivelse af en sekt. (...) Filmen er langt mere uhyggelig end de fleste gysere, netop fordi den i sine billeder både er gennemført realistisk og fuldstændig flydende i sit forhold til virkeligheden." (Kim Skotte)

  • Weekendavisen

    "Durkins mørke film besidder en uudgrundelighed, som inddrager tilskueren og gør ham usikker, fascineret og nysgerrig. (...) Det er i kraft af film som 'Martha Marcy May Marlene', at begrebet American Independent stadig giver mening." (Bo Green Jensen)

Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 14

Fascinating tale of hysteria and fear. A must see.

23.08.2012 - 00:06
6

Take a look at my slight review of this and many more films at #366 Movies

http://366movies.com/2012/02/27/033martha/

Synes godt om
Stem op!
(0)
octopus_luke picture
octopus_luke
50 indlæg

Mærkelig og uden forløsning.

22.08.2012 - 10:44
2.04

Jeg synes denne film var utrolig frustrende og følte ikke rigtig forløsning, da den var slut. Men til gengæld var dilemmaerne fantastiske og verdenen hun havde levet i var helt ny for mig. Men jeg savnede en ordentlig slutning!

Synes godt om
Stem op!
(0)
Frkbrok picture
Frkbrok
61 indlæg

Uhyggelig spændende

12.08.2012 - 08:54
5.04

Fantastisk spændende film. Meget tankevækkende, og absolut værd at se.

Synes godt om
Stem op!
(0)
Gitte picture
Gitte
2 indlæg

Tankevækkende film

06.08.2012 - 21:32
5.04

En film der sætter tankerne i gang hos en. Vi oplevede at have 2 forskellige synspunkter til hvad der skete i filmen....

Synes godt om
Stem op!
(0)
Dorthe picture
Dorthe
14 indlæg

Mangler noget

04.08.2012 - 17:47
3

Dette "man-få-knald-i-låget-af-at-leve-kultagtige-steder”-psykodrama har gode skuespillerpræstationer, der sidder fast i en. Men fortællingen bygger op til noget, der aldrig forløses. Forskellige distributionsselskabers valg af plakat viser, at den er sværd at sætte i bås: Psykologisk kunst-film, gyser, thriller eller ved-det-ikke-prøv-at-se-den

Synes godt om
Stem op!
(0)
Per picture
Per
27 indlæg

Fascinating

27.07.2012 - 14:07
4.02

This is a very good movie. The performances are at such a high level and Elizabeth Olsen is quite brilliant, although Hawkes steals the show! The way it’s put together where we are transported back and forth in the story without warning is done so well and keeps you on your toes.
It’s a fascinating look into the weaknesses and strengths of the mind. Mind control is very rarely a good thing.

Synes godt om
Stem op!
(1)
Jeff picture
Jeff
1114 indlæg

Yes

28.07.2012 - 01:34

Loved it! Olsen is amazing, her sisters must be embarassed over themselves :D

Synes godt om
Stem op!
(1)
DJN picture
DJN
91 indlæg

Rigtig god film

22.07.2012 - 10:36
5.04

Super god film med et fantastisk skuespil. Sætter tankerne i gang...

Synes godt om
Stem op!
(0)
emilie picture
emilie
10 indlæg

Martha M.M. Marlene

18.07.2012 - 11:58

En spændende og sørgelig film, som tydelig viser, hvor svært det er "at ryste" de oplevelser væk, som der er "under huden" efter tilknytning til en sekt gennem flere år.
Martha stikker af fra sekten og bor i en periode hos sin søster og svoger. (SLETTET AF RED. PGA. SPOILER). Filmen er smukt optaget.

Synes godt om
Stem op!
(0)
Lise picture
Lise
2 indlæg

Interessant film

04.07.2012 - 10:12
5.04

Jeg havde ikke læst det med de norske undertekster, så jeg blev selvfølgelig lidt overrasket da filmens første undertekster kom på, men det gør ikke det store for filmen som helhed. :)

Jeg så den sammen med en veninde i går og vi blev enige om, at vi lige skulle sove på oplevelsen, før vi vidste hvad vi syntes om filmen.

Vi kunne dog ikke komme udenom at den var ufatteligt smukt klippet sammen. Uden at afsløre for meget, skifter filmen mellem nutiden og fortiden og det gør den altså virkelig godt!

Skuespillet kan jeg heller ikke sætte en finger på.

Jeg tror jeg i løbet af aftenen efter filmen sluttede, fandt ud af filmens egentlige budskab, og i disse Katie Holmes og Tom Cruise tider, kan man ikke lade være med at drage paralleller. ;) Nu ved jeg ikke meget om sekter, heldigvis, men jeg tror godt jeg på en måde kan sætte mig i Martha's sted og forstå hvorfor hun gør som hun gør og de måder hun reagere på, forskellige steder i filmen.

Jeg kan sagtens anbefale filmen til alle nysgerrige. Normalt er jeg ikke til snakkefilm, men denne her er god til at få selv utålmodige mennesker som jeg selv, til at bevare fokus og undren igennem hele filmen. :)

Synes godt om
Stem op!
(2)
Maria picture
Maria
568 indlæg

Anmeld selv filmen

Glemt‌ adgangskode?
Connect
Sign in using Facebook
Not a member?
Opret Profil
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse

Buzz-o-meter

Brugernes top 10