Mænd der hader kvinder
'Mænd der hader kvinder' følger den kendte erhvervsjournalist, Mikael Blomkvist, der bliver idømt en fængselsstraf for bagvaskelse efter at have afdækket en påstået finansskandale.
Han bliver alligevel tilbudt et job af Henrik Vanger, tidligere direktør for en af Sveriges store industrikoncerner. Journalistens opgave bliver at løse en af familien Vangers store mysterier, - men ikke alene.
Blomkvist får hjælp af Lisbeth Salander, en umyndiggjort ung kvinde, tatoveret og piercet. En fremragende researcher og en landets bedste hacker. Sammen graver de dybt i familien Vangers fortid og følger de blodige spor, som fører dem frem til en rystende virkelighed
'Mænd der hader kvinder' er filmatiseringen af Stieg Larssons første bog i succestrilogien om Lisbeth Salander og Mikael Blomkvist instrueret af Niels Arden Oplev (Drømmen, To verdener).
Genindspillet i USA som The Girl with the Dragon Tattoo.
Mediernes anmeldelser
-
Berlingske
"... er (endnu) bedre end bogen. Glæd dig bare." (Iben Albinus Sabroe)
-
BT
"Filmen er tro mod den læseroplevelse, som hundredtusinder af os har haft – og samtidig lader den os opleve spændingen med friske øjne." (Birgitte Grue)
-
Ekstra Bladet
"Stor kunst er det ikke, men en gedigen, veldrejet og velspillet spændingsfilm. Hverken mere eller mindre. Men det er vel heller ikke så ringe endda." (Henrik Queitsch)
-
Jyllands-Posten
"... ikke et filmisk mesterværk. Mindre kan også gøre det. ... har det hele - og lidt til." (Sophie Engberg Sonne)
-
Politiken
"Der er ingen lunkne kompromiser eller familievenlige tiltag i en brutal krimi, hvor det hele står og falder med, om Lisbeth Salander-figuren er overbevisende. Det er hun så sandelig i Noomi Rapaces skikkelse." (Kim Skotte)
-
Weekendavisen
"... en gammeldags puslespilskrimi, en stemningsfuld detektivhistorie, hvor karismatiske karakterer afdækker et mysterium sammen." (Bo Green Jensen)
Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 321
Log ind Anmeld selv filmen
Buzz-o-meter
Brugernes top 10
- 1.Fast & Furious 6(324)
- 2.Star Trek Into Darkness - 3D(86)
- 3.Iron Man 3 - 3D(443)
- 4.Iron Man 3 - 2D(292)
- 5.Silver Linings Playbook(401)
- 6.Star Trek Into Darkness - 2D(76)
- 7.Croods 2D - dansk tale(108)
- 8.Croods 3D - dansk tale(82)
- 9.MGP Missionen(57)
- 10.Den store Gatsby - 3D(108)
Anmeldernes top 10
- 1. Blodets bånd
- 2. Nordvest
- 3. Paradis: Kærlighed
- 4. Silver Linings Playbook
- 5. Angels' Share
- 6. Anna Karenina
- 7. Iron Man 3 - 3D
- 8. Jeg taler til jer - John Kørners verden
- 9. No
- 10. Reality
Cookie- og Privatlivspolitik

****
God film
Fin fremstilling af bogen.
Dog var jeg lidt skuffet over filmens Mikael Blomkvist, som ikke blev fremstillet så slap og tyk i bogen. Lisbeth Salander er til gengæld ramt lige på kornet.
Min favorit Milleniumfilm!
Spændende og intens film!
Flotte (svenske) scener!
Lisbeth Salander gør det fantastisk!
Hvis du kun kan vælge én af de 3 Millenium film vil jeg klart anbefale den her!
Fantastisk
Virkelig god lige så god som bogen,
Super film
Rigtig fed film
Lige over middel
Ok film i sig selv. Lige lovlig lang og lidt kedelig. Det der gjorde bogen interessant; Tanker og dybdegående beskrivelser af relationer, er svært at få med i en spillefilm. Tror den ville fungere bedre som tv-serie i mange afsnit, á la Beck.
x
x
Super
super god film
Fantastisk Lisbeth Salander
Det er altid svært at omsætte litteratur til film. Men her er det lykkedes. Kan ikke forestille mig en bedre Lisbeth Salander end Noomi Rapace. Hun indeholder al den styrke og svaghed, farlighed og skrøbelighed, som bogen beskriver. Hun skal bare opleves!
Tilvænning
Det tog mig lige ½ time at vænne mig til skuespillerne, som jeg i starten ikke syntes stemmede helt overens med det billede, jeg havde af dem i mit hoved, efter at have læst bøgerne. Efter jeg havde gjort det, var det en okay oplevelse. Dog ikke mere end ok.