Spring over navigation

Køb eller bestil billetter

Biografer

Luftkastellet der blev sprængt

4.71243
3.498
Din bedømmelse: Ingen (4679 stemmer)
Premiere: 
27.11.2009
Instruktører: 
Skuespillere: 
Genre: 
Spilletid: 
2 timer 30 minutter (ekskl. reklamer og trailers)
Originaltitel: 
Luftslottet som sprängdes
Resume:
'Luftkastellet der blev sprængt' følger efter 'Mænd der hader kvinder' og 'Pigen der legede med ilden', og er dermed tredje og sidste del af Stieg Larssons Millenium-trilogi.

Lisbeth Salander (Noomi Rapace) bringes hårdt såret til hospitalet efter at have overlevet et skud i hovedet, men hun må stadig kæmpe mod anklagerne om tredobbelt mord.

Mikael Blomkvist kæmper alt imens (Michael Nyqvist) en umulig kamp med at overbevise politiet og anklagemyndighederne om hendes uskyld. For med sandheden om Lisbeths dunkle fortid åbenbarer der sig en historie og en sammensværgelse på allerhøjeste plan. 

Alle jagter alle i 'Luftkastellet der blev sprængt', men ingen kan standse Salander og Blomkvists jagt på retfærdighed og sandhed.

Mediernes anmeldelser

  • Berlingske

    4.002

    "Men selv om »Luftkastellet der blev sprængt« lider af den famøse »bog til film«-syge, er det takket være det formidable skuespil og de fandenivoldske karakterer en fryd at overvære Lisbeth Salanders nervepirrende, endelige opgør." (Iben Albinus Sabroe)

  • Børsen

    1.998

    "Løser man billet til »Luftkastellet der blev sprængt«, får man samme oplevelse som af en halvgod tv-serie." (Morten Dürr)

  • BT

    4.998

    "Der er flow og drive i handlingen, hvor den ene gode spillescene leder frem til den næste og giver sig tid nok til, at en række fremragende svenske karakterskuespillere får lov at brillere." (Birgitte Grue)

  • Ekstra Bladet

    3

    "... der er tale om driftsikkert krimihåndværk, men ud fra en rent filmisk betragtning har 'Luftkastellet der blev sprængt' ikke meget at byde ind med." (Henrik Queitsch)

  • Jyllands-Posten

    4.002

    "Gedigent underholdende er filmen med sin flimrende billedstil og Jacob Groths medrivende musik dog det meste af tiden, og bløde Michael Nyqvist og barske Noomi Rapace er fortsat forrygende i de to hovedroller." (Jakob Levinsen)

  • Politiken

    3

    "Det er kun, fordi man på forhånd har fået opbygget så megen sympati for Mikael Blomkvist og Lisbeth Salander, at man overhovedet hænger på til den bitre ende." (Kim Skotte)

  • Weekendavisen

    "Luftkastellet der blev sprængt afslutter serien med en form for dramatisk forløsning og naturlig afrunding. Som biograffilm er den ikke vellykket, men heller ikke helt mislykket, og set i umiddelbar forlængelse af sin forgænger fremstår den sidste film som en hæderlig tv-thriller." (Nikolaj M. Lassen)

Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 151

Fin aflsutning

09.01.2011 - 11:02
5.04

Rigtig god afslutning... lidt tv agtig men historien bærer filmen

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(0)
Gaja picture
Gaja
6 anmeldelser

GOD sammen hæng

18.12.2010 - 17:54
6

så var den triologi afsluttet. men det var en overraskende afslutning, når man ikke har læst bøgerne. men skuffet kan jeg lang fra sige vi var. de er super gode og virkelig spændende og suer fed de kom så hurtigt efter hinanden, så man spere den lange vente tid.

den af de bedste sammenhængende triologier, jeg længe har set.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(0)
Betina picture
Betina
6 anmeldelser

Den bedste af 3

19.09.2010 - 12:29

Absolut den bedste af dem

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(1)
mona picture
mona
12 anmeldelser

Thumbs up

02.09.2010 - 17:55
6

Har ikke læst bogen, så syntes at det var en super fed film...

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(2)
Stem ned!
(1)
Ole picture
Ole
3 anmeldelser

En kedelig slutning

21.08.2010 - 15:52

Jeg havde forventet meget mere af den. Selvom jeg ikke har læst bøgerne så lagde de andre to altså op til en super slutning på triologien. Der mangler selvfølgelig nogle scener som er vist på den udgivede udvidede dvd, men stadigvæk. Det er for dårligt.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(1)
MaWnTy picture
MaWnTy
38 anmeldelser

Rigtig god

06.08.2010 - 15:32
5.04

Meget spændende - super skuespillere !

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(8)
Tine picture
Tine
5 anmeldelser

.

17.04.2010 - 18:33
4.02

God afslutning på en spændende triologi !
bedre end 2'eren, men den stikker ikke 1'eren

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(2)
Stem ned!
(14)
Eriksen picture
Eriksen
17 anmeldelser

En forløsende slutning

31.03.2010 - 23:29
5.04

Jeg havde jublet over etteren!

Jeg gik skuffet hjem fra toeren!

Etteren havde nogle UTROLIGT smukke billeder, og en intens historie! En kompakt, smuk og vellykket film. Toeren, var en skuffende, jappende, hurtigt produkseret, fortsættelse, der PÅ INGEN måde nåede etterens højder!

Ddet var tydeligt, at Mænd der... var lavet til biografen, og Pigen der... var lavet til TV-mediet!!!! MED det - som jo ER et uafrysteligt fakta - i tankerne, lovede jeg mig selvv at se afslutningen, altså DENNE film, på det medie, den er lavet til.....mit TV!!!!

For at gøre eksperimentet komplet, så jeg så først Pigen der legede med inden, også på mit TV! Resultatet var forbløffende, filmen blev LANGT mere intens og levende!

Jeg var FULDT UD tilfreds med afslutningen, af denne meget interessante trilogi! Historien HOLDER hele vejen, skuespil-præstationer er der ikke sparet på, og udover de lidt rent billedmæssigt, bovlamme 2 film, var Mænd der hader kvinder, et sandt overskud, af alt der er godt, ved skandinaviske film.

Synd at trilogien, på film, blev ramt af grådighed, og manglende lyst til at afleverer et helstøbt, smukt værk, men TRODS ALT!; Der ER tale om en af de absolut hotteste film-føjletoner, i mands minde!

Lisbeth Salander og compagni ER interessante, værket ER smukt spillet, plottet fejler intet, og underholdt DET er man.

SE Mænd der hader kvinder i biffen og dens to skrabede efterfølgere, hjemme på DVD/Blue Rayén!!!!!

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(2)
Stem ned!
(12)
Movie-fanatic picture
Movie-fanatic
106 anmeldelser

Øv .. øv og 3 gange øv

31.03.2010 - 19:18
3

Skuffelse og en del kedsomhed. Hvor var braget til sidst, retsagen (gab) det endelige opgør med brormand (gab). Jeg var ganske begejstret for de 2 første, men den tredje her holder skidt. Tænk at få så lidt ud af den bedste bog i serien .. øv øv øv

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(2)
Stem ned!
(12)
Anonym picture
Thomas
8 anmeldelser

Dårlig afslutning på en ellers god serie.

16.03.2010 - 09:29
3

Der er alt for mange huller i filmen, og alt for mange dårlige løsninger. Det er tydeligt at filmen oprindeligt var produceret til tv - og at der er skåret alvorligt i scenerne, for at den ikke skulle blive for lang.

Men det er også i klipningen det virkeligt er gået galt. Hvis man ikke havde læst bogen ville mange scener simpelthen være svære at forstå.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(4)
Stem ned!
(2)
Wayne picture
Wayne
1736 anmeldelser

Anmeld selv filmen

Glemt‌ adgangskode?
Er du ikke medlem?
Opret Profil
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse

Buzz-o-meter

Brugernes top 10

Anmeldernes top 10