I dine hænder
I 'I dine hænder' beslutter en ung mand i fortvivlelse over at miste sin kone sig for at hævne sit tab ved at kidnappe den læge, han holder ansvarlig for sin hustru død.
Mod alle forventninger knyttes der stærke bånd mellem de to, og efter hun på et tidspunkt har held til at undslippe, beslutter hun sig for at opsøge ham igen.
Kristin Scott Thomas spiller hovedpersonen, som blive ramt af Stockholm-syndromet og de konsekvenser, det medfører.
'I dine hænder' udforsker kærlighedsaspektet udi ekstremerne.
Mediernes anmeldelser
-
BT
"... selvom troværdigheden nogle gange sættes på en prøve, så reddes filmen af hovedrollernes skoldhede samspil." (Henning Høeg)
-
Jyllands-Posten
"Problemet med 'I dine hænder' er, at meget lidt virker ægte. De følelser, der angiveligt skulle opstå mellem de to hovedroller, er mildt sagt postulerede og rækker ikke helt ned til stolerækkerne og publikum." (Nanna Frank Rasmussen)
-
Politiken
"Troværdigt er det ikke, men mystisk på en sær indbildst og uforløst måde. En film med Kristin Scott Thomas i hovedrollen kan ikke gå helt galt..." (Erik Jensen)
-
Weekendavisen
"... vil for meget på én gang. Man skuffes derfor på flere niveauer og kan næsten høre, hvordan der bliver sat kryds på listen med vigtige emner." (Bo Green Jensen)
Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 1
Log ind Anmeld selv filmen
Buzz-o-meter
Brugernes top 10
- 1.The Avengers - 3D(544)
- 2.Titanic - 3D(515)
- 3.The Avengers - 2D(228)
- 4.The Artist(308)
- 5.The Hunger Games(1,169)
- 6.Hvidstengruppen(739)
- 7.En kongelig affære(595)
- 8.The Lady(29)
- 9.American Pie: Reunion(191)
- 10.Elsk mig igen(41)
Anmeldernes top 10
- 1. The Artist
- 2. The Descendants
- 3. Hvad med Kevin?
- 4. Hugo - 3D
- 5. Drengen med cyklen
- 6. Kamæleonen
- 7. En kongelig affære
- 8. Shame
- 9. Titanic - 3D
- 10. Volcano

Hun er bare altid god
Når Kristin Scott Thomas er med, så kan man være sikker på at det er en god film. Uanset om det er på enlesk, eller som her på fransk. Har nu set hende i en del franske film, og det har været super gode film. Så den i morgenbio i Dagmar i lørdags, og den kan klart anbefales.